Svarbiausias žingsnis DABAR – planuoti elektrinės statybos darbus. Būkite pirmi, kurie ankstyvą pavasarį džiaugsis saulės duodama grąža.
Elektrinė po 2 mėn. Numatoma, jog gaminantys vartotojai galės džiaugtis pirmaisiais sugeneruotais kWh po ~2 mėn.
Priduodame į ESO. Įrengus saulės elektrinę pasirūpiname jos pridavimu į ESO tinklus. Galėsite save vadinti gaminančiu vartotoju, kuris prisideda prie mažesnio CO2 patekimo į aplinką ir kuria švaresnį rytojų.
APVA dokumentacija. Paruošiame paramos dokumentus pateikimui į APVA sistemą. Viskas dėl ko Jums reikia rūpintis – išsiaiškinti gražiausią saulės elektrinės kampą, įamžinti ir pasidalinti nuotrauka su mumis!
Saulės elektrinės montavimo datą galite rezervuoti susisiekus su „Saulės grąža“ komanda.
Tam, kad namuose galėtumėte įsirengti saulės elektrinę savo reikmėms, jums reikės saulės modulių, įtampos keitiklio (inverterio) ir tvirtinimo sistemos. Būtent šie komponentai ir sudaro saulės jėgainę. Pastačius elektrinę yra sutvarkoma dokumentacija, o elektrinės savininkas tampa gaminančiu vartotoju ir pradeda gaminti elektros energiją.
Šiuo metu galite statyti elektrinę iki 30 kW, tai didžiausia leistina saulės jėgainės galia namų reikmėms. Tikslų poreikį kokio dydžio saulės elektinės Jums reikia galite apsiskaičiuoti naudodami mūsų sukurtą skaičiuoklę.
Pirmiausia, Jums reikia įvertinti, kiek elektros energijos sunaudojate per metus. Pavyzdžiui, keturių asmenų šeima per metus sunaudoja vidutiniškai ~7000 kWh elektros, todėl tokiai šeimai patariame įsirengti 7 kW galios saulės modulius. 30 kW saulės elektrinė yra pati didžiausia pagal leidžiamus standartus. Pagal jūsų poreikį pritaikysime geriausią sprendimą jūsų namui.
Jeigu namas dar tik statomas ir metinis suvartojimas nėra žinomas, mūsų komanda gali padėti apskaičiuoti būsimą poreikį elektrai – susisiekite su mūsų komanda.
Lietuvos sąlygomis ideali saulės elektrinės orientacija yra pietų kryptimi bei 36-39° pasvirimo kampu. Dažniausiai taip yra orientuojamos ant žemės statomos saulės elektrinės.
Įrengiant saulės elektrinę ant stogo, dažnai nėra galimybės atitikti idealios modulių orientacijos ir pasvirimo kampo. Siūlome pasirinkti palankiausią stogo šlaitą pietų atžvilgiu bei modulius guldyti ant aliuminio profilių dirbtinai nekeliant pasvirimo kampo. Tokiu būdu sistema bus ilgaamžė, o nuostoliai dėl ne idealios orientacijos ir pasvirimo kampo sudarys tik apie 5-10%.
Žemiau pateikiama nuostolių diagrama: X ašis – orientacinis nuokrypis, Y ašis – Šlaito pasvirimo kampas. Efektyvumo koficientas pateikiamas procentais.
Eksploatacijos išlaidų beveik nėra, tačiau reikia įvertinti šiuos aspektus:
Saulės elementų valymas:
Saulės elektrinės sistemos veikimo tikrinimas:
Įtampos keitiklio (inverterio) priežiūra:
Dvipusės apskaitos sistemos atsipirkimas svyruoja priklausomai nuo sistemos galios, pasirinktų modulių tipo, elektros energijos vartojimo grafiko.
Standartiškai didesnės galios sistema atsiperka greičiau, nes 1 kilovato (kW) įrengimo kaina yra mažesnė. Taip pat kylant elektros kainai, elektrinės atsipirkimas trumpėja, apytiksliai 1 metai - 1 ct/kWh el. kainos augimui. Saulės elektrinės atsipirkimas šiuo metu vidutiniškai siekia 5-7 metus, įskaičiuojant APVA paramą. Vidutinis saulės elektrinės gyvavimo laikas 25-30 metų.
Saulės modulių pagamintą ir nesunaudotą elektrą (perteklinę) galima atiduoti pasaugoti į elektros tinklus. Naktį ir žiemą, kai saulės nėra arba jos mažiau, iš elektros tinklų „atsiimama“ sukaupta energija, o esant jos trūkumui perkama iš tinklo operatoriaus. Už į tinklus atiduotą saugoti elektrą mokėsite pvz.: 5,2 centus už kilovatvalandę (vietoje įprastai mokamų 15 centų už 1 kWh). Per visus metus, galima visiškai išlyginti pagamintos ir perkamos elektros santykį ir taip elektros išlaidas sumažinti bent 3 kartus.
Dvipusės apskaitos metai skaičiuojami nuo balandžio 1 iki kovo 31 dienos. Šiuo laikotarpiu galima sukaupti ir išnaudoti pasaugoti paliktą elektros energiją.
Vakarų Europoje ir Lietuvoje populiariausias saulės elektrinės instaliacijos sprendimas – ant šlaitinio stogo. Naudojamos montavimo sistemos lengvai pritaikomos skirtingoms stogo dangoms. Tinkamai pritvirtintos jos visiškai nepažeidžia stogo dangos. Saulės elektrinės efektyvumas labai priklauso nuo šlaitinio stogo pozicijos pagal pasaulio šalių kryptis. Palankiausios kryptys yra pietūs, pietryčiai, pietvakariai. Ant plokščio stogo montuojamos saulės elektrinės yra universalesnės – jas dažniausiai galima pasukti reikiamu kampu pagal pasaulio kryptis. Tokio tipo saulės elektrinių sprendimai gali būti pritaikomi ant gyvenamųjų ir komercinių pastatų
Šiuo metu populiarėjantis, bet dar retai pasitaikantis sprendimas – integruota saulės elektrinė vietoj stogo dangos ar fasado. Nors ir santykinai brangesnis, tačiau toks sprendimas itin patrauklus naujakuriams, nes saulės elektrinė montuojama į pastatą ir naudojama kaip dalinis pastato paviršius, visiškai pakeičiantis pastato stogo dangos ar fasado apdailos plotą užtikrinant pastato apsaugą nuo atmosferos poveikio (lietaus, sniego, vėjo).
Saulės elektrinė ant žemės ar plokščio stogo – viena populiariausių elektrinės įrengimo vietų, suteikiančių labai plačias galimybes parinkti optimalius technologinius sprendimus. Lengviau nukreipti į pietų pusę, parinkti pasvirimo kampą. Tokio tipo saulės elektrinės yra puikiai vėdinamos, todėl pasižymi geriausiais elektros energijos gamybos rezultatais, tačiau joms riekia daugiau ploto nei ant šlaitinio stogo montuojamoms elektrinėms. Vidutiniškai 1 kW reikia 10 m².
Saulės moduliai montuojami ant fasado. Toks sprendimas tinka pastatams, kurie turi mažą stogo plotą, bet naudoja daug energijos. Sistemos pranašumas - maksimalus ploto išnaudojimas, o minusas - saulės elementų efektyvumo sumažėjimas. Statmenai montuojami moduliai gali generuoti iki 40% mažiau energijos.
Įvertinus suvartojamą energijos kiekį, reikia paskaičiuoti kokio dydžio saulės elektrinė gali tilpti ant pastato stogo. Jei elektrinė statoma ant šlaitinio stogo, tai skaičiuojama, kad 1 kW įrengti reikia 6 m² stogo ploto. Jei ant plokščio stogo ar žemės, tuomet skaičiuojama, kad 1 kW įrengti reikia 10 m².
Stengiamasi vengti šešėlį metančių objektų, todėl reikia įvertinti, kad dažnai reikalingas net ir didesnis stogo plotas. Tuo atveju jei šešėliuojančių objektų nepavyksta išvengti, galima naudoti specialius įrenginius mažinančius šešėlių daromą įtaką efektyviam saulės elektrinės veikimui.
Be to, nuolatos tobulėjant technologijoms, saulės moduliai tampa vis efektyvesni, todėl tam pačiam galingumui reikia vis mažesnio saulės elementų skaičiaus.
Tiek monokristaliniai, tiek polikristaliniai saulės elementai atlieka tą pačią funkciją bendroje saulės fotoelektrinės sistemoje - jie surenka saulės energiją ir paverčia ją elektra. Jie taip pat gaminami iš to pačio silicio. Daugelis saulės baterijų gamintojų gamina tiek monokristalinius, tiek polikristalinius elementus.
Tiek monokristaliniai, tiek polikristaliniai saulės moduliai gali būti geras pasirinkimai jūsų saulės elektrinei, tačiau tarp šių dviejų technologijų yra esminių skirtumų, kuriuos turėtumėte suprasti prieš priimdami galutinį sprendimą. Pagrindinis skirtumas - naudojamų silicio saulės elementų tipas: monokristalinėse saulės baterijose yra saulės elementų, pagamintų iš vieno silicio kristalo, o polikristalinėse saulės moduliuose naudojami saulės elementai, pagaminti iš daugelio silicio fragmentų, išlydytų kartu.
Norint pagaminti monokristalinių saulės plokščių saulės elementus, silicio liejinys formuojamas iš vieno kristalo ir vėliau supjaustomas į plokšteles. Kadangi celė sudaryta iš vieno kristalo, monokristaliniai elementai turi mažiau defektų (angl. k. dislocations and grain boundaries), kurie daro neigiamą įtaką celės efektyvumui. Dėl to monokristaliniai elementai yra efektyvesni nei polikristaliniai.
Užuot naudodami vieną silicio kristalą, gamintojai ištirpdo daugybę silicio fragmentų. Polikristaliniai saulės elementai taip pat yra vadinami „daugiakristaliais“ arba daugelio kristalų siliciu. Kadangi kiekvienoje celėje yra daug kristalų, jų sandūroje atsiranda daugiau defektų taip pat pačių kristalų vidinė struktūra pasikeičia. Dėl to polikristalinių saulės modulių efektyvumas yra mažesnis. Pagrindinis šių modulių privalumas - mažesnė kaina.
Taigi, priimant galutinį sprendimą verta apsvarstyti, ar Jūs norite kuo pigesnio sprendimo, ar visgi kuo efektyvesnio?
Vidutiniškai iš 1 kW instaliuotos galios galima pagaminti 950-1050 kWp energijos. Pagamintos energijos kiekis priklauso nuo metinio saulės apšviestumo, elektrinės orientacijos ir pasvirimo kampo bei regiono, kuriame ji stovi. Tradiciškai dėl didesnio saulėtumo Vakarų Lietuvoje pastatytos saulės elektrinės generuoja šiek tiek daugiau energijos. Tačiau ir kituose Lietuvos regionuose saulės tikrai pakanka.
Didžioji dalis pagamintos metinės energijos pagaminama balandžio-spalio mėnesiais. Tuo tarpu tamsiausiais mėnesiais gruodį ir sausį generuojama viduiniškai tik apie 2 % metinės elektros energijos.
Tai reiškia, kad saulės elektrinė elektros energijos žiemos metu beveik negamina, todėl net neverta valyti apsnigtų saulės elementų. Geriau laukti pavasario, kai bus daugiau saulės, kuri nutirpins sniegą.
Plačiau apie elektrinės generaciją skaitykite čia.
Kiekvienas saulės elektrinės projektas yra individualus, kaip ir kiekvieno kliento poreikiai. Kiekvienam klientui asmeniškai parenkame pasiūlymą atsižvelgdami į Jūsų norus ir galimybes. Todėl sunku tiksliai įvardinti Jūsų saulės elektrinės kainą, tačiau orientacijai galima pasakyti, kad vidutinė 1 kW kaina –1000 eur. be paramos.
Saulės elektrinės kaina priklauso nuo:
pasirenkamos įrangos ir jos komplektacijos,
saulės elektrinės dydžio – kuo didesnė elektrinė, tuo mažesnė 1 kW kaina,
stogo dangos – standartinės montavimo sistemos bituminėms, šiferinėms ir skardinėms dangoms yra šiek tiek pigesnės nei čerpiniam stogui,
elektrinės projekto sudėtingumo, t.y. ar elektrinė statoma ant vieno stogo, ar kelių, kokie atstumai tarp objektų ir pan.
Atstovaujame laiko ir mūsų patikrintus tiekėjus, todėl prekiaujame tik aukštos kokybės saulės elementais. Produkcijai suteikiamos garantijos priklausomai nuo gamintojo:
JA Solar teikiama tarptautinė produkto garantija - 12 metų, 84,8 % efektyvumui - 25 metai.
Soli Tek teikiamos garantijos:
Stiklas-stiklas moduliams teikiama 30 metų produkto ir 87% efektyvumo garantija.
Sandartiniams moduliams teikiama 20 metų produkto ir 80% efektyvumo garantija 20 metų.
LG teikia tarptautinias 25 metų produkto ir 89,6% efektyvumo garantijas.
Tam tikriems produkcijos modeliams gamintojai gali taikyti skirtingas garantijas, todėl tikslią informaciją gausite komerciniame pasiūlyme ir/ar prie jo pateikiamose techninėse specifikacijose.
Įtampos keitikliams (inverteriams) taikomos garantijos priklausomai nuo gamintojo:
Fronius - 5 metai;
Huawei - 10 metai;
SolarEdge - 12 metų.
Visi inverterių gamintojai turi galimybę pratęsti teikiamos garantijos laikotarpį už papildomą mokestį. Papildomos garantijos kaina priklauso nuo inverterio gamintojo ir galingumo, tačiau garantijos pratęsimo kaina bendroje elektrinės sąmatoje nėra didelė.
Tikslios garantijos sąlygos pateikiamos įsigyjant įtampos keitiklį. Svarbu atkreipti dėmesį, kad daugumoje atvejų garantija baigia galioti, jei aparatas buvo mechaniškai atidarytas ne sertifikuotų serviso specialistų.
Svarbu! Galite palyginkite visų inverterių parametrus mūsų elektroninėje parduotuvėje: shop.saulesgraza.lt Pasirinkę norimą prekę spauskite mygtuką Į palyginimą.
Naudojame tik aukštos kokybės komponentus ir montavimo medžiagas, o prekiaujamos konstrukcinės įrangos garantijos siekia 10-20 metų.
Montavimo darbams taikomos garantijos:
paslėptiems montavimo elementams (pvz.: kabeliams) - 10 metų;
jėgainės konstrukcijai ir inžinerinėms sistemoms - 10 metų;
tyčia paslėptiems defektams - 20 metų;
saulės elektrinės įrengimo darbams - 10 metų.
Modulių tvirtinimo konstrukcijoms suteikiamos garantijos:
Šlaitinio stogo konstrukcijai Profiness – 10 metų;
Plokščio stogo konstrukcijai Corab – 10 metų;
Plokščio stogo konstrukcijai Aerocompact – 25 metų;
Gaminantys vartotojai norėdami pasinaudoti elektros energijos pasaugojimo paslauga, su nepriklausomu tiekėju ar skirstomųjų tinklų operatoriumi sutaria dėl tinkamiausio pasinaudojimo tinklais mokesčio. Galima rinktis iš 4 variantų: mokėti už į tinklą perduotą pagamintą ir vėliau susigrąžintą kilovatvalandę, mokėti fiksuotą įmoką už instaliuotą elektrinės galią, mokėti kompleksiškai – dalį už atgautą kilovatvalandę ir dalį už instaliuotą saulės elektrinės galią arba už pasinaudojimą tinklais tiesiog atsiskaityti pagaminta elektros energija.
Plačiau aprašome kiekvieną atsiskaitymo planą, kad priimtumėte geriausią atsiskaitymo už energijos pasaugojimą būdą (kainos pateikiamos su PVM):
Atsiskaitote su ESO už pagamintos ir susigrąžintos elektros energijos 1 kWh – 5,203 vietoj 14,9 ct.
Mokate ESO mėnesinį mokestį už instaliuotą saulės elektrinės galią – 3,1944 eur už kW per mėnesį. Pvz. jei instaliuota 5 kW elektrinė, tai per mėnesį sumokėsite 15,97 eur.
Mokate ir už susigrąžintą energiją (2,662 ct) ir už instaliuotą galią (1,3189 eur) už 1 kWh.
Mokate ESO savo pagaminta elektros energija – 36 proc. jūsų saulės elektrinės pagamintos elektros atiduodate į tinklą. Naudojantis šiuo tarifu rekomenduojame statyti didesnę nei 10 kW elektrinę.
Remokenduojame rinktis 2-rąjį planą, nes dažnu atveju renkantis mokėjimą už instaliuotą galią išleidžiama mažiau.
Jei žinote, kad Jūsų tiesioginis suvartojimas bus apie 30% ir daugiau, tuomet rekomenduojame rinktis 1-ą planą ir mokėti už pasaugojamą energiją.
Svarbu! Plano pasirinkimą galima keisti vieną kartą per metus. Elektros energija yra „kaupiama“ iki balandžio 1d. Po šios datos ESO tinkluose sukaupta elektros energija nurašoma ir pradedama kaupti iš naujo. Jeigu pasigaminote daugiau negu suvartojote – perteklinė dalis nurašoma. Kuo tiksliau pasirenkamas saulės elektrinės galingumas tuo efektyviau suvartojama elektros energija.
Turite klausimų?
Visada galite nemokamai pasikonsultuoti su Saulės grąža komanda. Susisiekite užpildant užklausą arba kontaktuose nurodytais kontaktais.
Artimiausia parama saulės elektrinės įsirengimui arba įsigijimui planuojama 2021 m. kovo mėn. Stebėkite naujienas ir sužinokite aktualiausią informaciją pirmi!
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) finansuoja atsinaujinančių išteklių panaudojimą ir saulės elektrinių diegimą ir naudojimą.
Kas gali gauti paramą?
Paramos dydis įprastai yra 323 eur. už 1kW instaliuotos galios. Parama teikiama elektrinėms iki 10 kW.
Reikalavimai saulės elektrinės įrangai:
Kiti reikalavimai:
Paraiškos pateikimas:
Pasirinkite koks saulės elektrinės tipas Jums tinkamiausias:
- Jei gaminsite ir vartosite elektrą tame pačiame objekte, pildote šią paraiškos formą.
- Daugiabučių gyventojai ir asmenys, norintys statyti nutolusią saulės elektrinę ar siekiantys įsigyti dalį elektrinės iš saulės parko turi pildyti šią paraiškos formą.
Kokius dokumentus reikės pateikti norint gauti paramą?
Per kiek laiko gausite paramą?
Parama saulės elektrinei išmokama ne vėliau kaip per 60 kalendorinių dienų nuo fizinio asmens tinkamai įforminto Išlaidų kompensavimo prašymo ir visų privalomų pateikti dokumentų registravimo dienos, su sąlyga, jei bus atliekama patikra projekto įgyvendinimo vietoje, kad jos metu nebus nustatyta trūkumų.
Kokie įpareigojimai atsiranda gavus finansavimą?
Daugiau infromacijos rasite apva.lt internetinėje svetainėje.
Turite klausimų? Susisiekite ir „Saulės grąža“ komanda suteiks nemokamą konsultaciją bei padės užpildyti paraišką paramai gauti.
Teikti paraišką gali:
Daugiabučių gyventojai ir kiti asmenys, norintys įsigyti dalį elektrinės iš saulės parko, turi pildyti paraiškos formą APVA.
Paramos dydis yra 323 eur. už 1kW instaliuotos galios. Parama teikiama elektrinėms iki 10 kW.
Norite gauti pasiųlymą, ar nežinote nuo ko pradėti? Užpildykite užklausą arba parašykite mums: info@saulesgraza.lt.
Perkant dalį elektrinių parke, saulės jėgainė turi būti nupirkta per ne ilgiau kaip 12 mėn. nuo paramos šaukimo pabaigos (2020-10-21).
Reikalavimai saulės elektrinės įrangai:
įranga turi būti nauja (nenaudota),
saulės moduliai turi atitikti ES standartus bei ekologinius ženklus, jiems turi būti suteikta 10 m. produkto garantija ir 25 m. 80 proc. efektyvumo garantija. Moduliai privalo turėti CE ženklą ir turėti pakankamą apsaugą nuo dulkių ir drėgmės (bent IP 65),
įtampos keitiklis (inverteris) turi būti tinkamas saulės elektrinių įrengimui ir atitikti ES standartus, jam turi būti suteikta 5 m. produkto garantija. Įtampos keitiklis turi turėti apsaugą nuo dulkių ir drėgmės (bent IP 65).
Išmoka:
pasibaigus 30 dienų trukusiam kvietimui, APVA per 30 dienų įvertins pateiktas registracijos formas ir pagal prioritetinius kriterijus sudarys registracijos formų sąrašą,
pagal sudarytą registracijos formų sąrašą nedelsiant (ne vėliau kaip per 3 darbo dienas) informuos fizinius asmenis apie jiems numatytą skirti finansavimą,
išmoką gausite ne vėliau kaip per 60 kalendorinių dienų nuo fizinio asmens tinkamai įforminto Išlaidų kompensavimo prašymo ir visų privalomų pateikti dokumentų registravimo dienos, su sąlyga, jei bus atliekama patikra projekto įgyvendinimo vietoje, kad jos metu nebus nustatyta trūkumų.
Primename, jog sausio mėnesį teikusieji paraiškas dėl APVA paramos saulės elektrinei įsigyti iš saulės elektrinių parkų, turi pateikti dokumentus iki 2021 m. kovo 31 d. Daugiau infromacijos rasite apva.lt.
Esame įrengę ne vieną saulės elektrinę naujuose ar renovuotuose daugiabučiuose pastatuose. Tokios tendencijos rodo, kad saulės energijos teikiama nauda atsiperka ir be paramos. Jei norite įvertinti savo galimybes - susisiekite su mumis.
Saulės grąžos saulės parkas Kuršėnuose jau veikia, o pagaminta elektros energija džiaugiasi daugiau negu 350 šeimų! Norite rezervuoti dalį elektrinės saulės parkę? Galite tai legvai padaryti IGNITIS SAULĖS PARKŲ platformoje.
Parama jau baigėsi, laukite naujienų – apie viską pranešime!
Nuo 2020 m. spalio 1 d. vėl galima teikti paraišką paramai pagal Klimato kaitos programą gauti! Paraiškos priimamos iki kol pakanka lėšų, skirtų finansavimo priemonei, arba iki 2020 m. gruodžio 31 d. 12 val.!
200 000 tūkst. eur. – maksimali paramos suma,
iki 30 % projekto lėšų finansuojama,
10 mln. eur. – skiriama lėšų.
Kas gali gauti paramą?
Visuomeninės, gamybinės paskirties pastatų, kitos paskirties inžinerinių statinių, kurie nuosavybės teise priklauso privatiems juridiniams asmenims, savininkai arba valdytojai. Taikoma komercinės paskirties statiniams.
Einamaisiais metais pareiškėjas gali teikti tik vieną paraišką paskelbtiems kvietimams pagal tą pačią metinės sąmatos detalizuojančio plano priemonę.
Kokia saulės elektrinė finansuojama?
Elektrinė ant stogo. Maksimalus ploto panaudojimas. Skirtas tiek plokštiems, tiek šlaitiniams stogams. Galimas modulių išdėstymas rytai – vakarai sistema arba į pietus.
Fiksuota antžeminė. Idealus modulių pasvirimo kampas leis pasiekti maksimalius elektrinės generacijos rodiklius. Galima vieno arba dviejų ašių modulių išdėstymo sistema.
Saulės parke. Puikus variantas esant didesniam elektros energijos poreikiui arba stogo ploto ar teritorijos, kurioje galėtų būti pastatyta saulės elektrinė, trūkumui.
Verslo įmonėms galimybės gauti ES paramą atsinaujinančiųjų energijos išteklių naudojimui siūlomos gan dažnai. Šiuo metu paskelbtas kvietimas pagal priemonę „Atsinaujinančių energijos išteklių (saulės, vėjo, geoterminės energijos, biokuro ar kitų) panaudojimas privačių juridinių asmenų visuomeninės, gamybinės paskirties pastatuose, kitos paskirties inžineriniuose statiniuose (sąvartynuose, nuotekų valyklų statiniuose), pakeičiant iškastinio kuro naudojimą”. Daugiau informacijos čia. Turite klausimų, konsultuokitės su „Saulės grąža“ komanda.
Nuo 2020 m. birželio 1 d. vėl galima teikti paraišką paramai pagal Klimato kaitos programą gauti! Paraiškos priimamos iki kol pakanka lėšų, skirtų finansavimo priemonei.
1.45 mln. eur. – maksimali paramos suma,
iki 80 % projekto lėšų finansuojama,
15 mln. eur. – skiriama lėšų.
Kas gali gauti paramą?
Visuomeninės įstaigos turi galimybę gauti ES paramą pagal priemonę „Atsinaujinančių energijos išteklių (saulės, vėjo, geoterminės energijos, biokuro ar kitų) panaudojimas visuomeninės ir gyvenamosios (įvairių socialinių grupių asmenims) paskirties pastatuose“.
Parama teikiama panaudojantiems saulės energiją visuomeniniuose ir įvairių socialinių grupių asmenims skirtuose gyvenamuosiuose pastatuose, kurie nuosavybės teise priklauso valstybei, savivaldybėms, tradicinėms religinėms bendruomenėms, religinėms bendrijoms ar centrams.
Pareiškėjai yra laikomi netinkamais (paramos gavėjais), jeigu pastatas, kuriame ketinama keisti šilumos energiją generuojantį įrenginį, yra prisijungęs prie centrinio šilumos tiekimo sistemų.
Kokia saulės elektrinė finansuojama?
Elektrinė ant stogo. Maksimalus ploto panaudojimas. Skirtas tiek plokštiems, tiek šlaitiniams stogams. Galimas modulių išdėstymas rytai – vakarai sistema arba į pietus.
Fiksuota antžeminė. Idealus modulių pasvirimo kampas leis pasiekti maksimalius elektrinės generacijos rodiklius. Galima vieno arba dviejų ašių modulių išdėstymo sistema.
Saulės parke. Puikus variantas esant didesniam elektros energijos poreikiui arba stogo ploto ar teritorijos, kurioje galėtų būti pastatyta saulės elektrinė, trūkumui.
Po sutarties pasirašymo skaičiuojama, kad saulės elektrinę įrengsime per 1-5 mėnesius. Viskas priklauso nuo pasirinktų medžiagų ir užimtumo bei sąlygų apibrėžtų sutartimi.
Rangos darbai užtrunka 1-2 dienas: iki 5 kW saulės elektrinę sumontuojame per 1 dieną, 10 kW – per 1-2 dienas. Saulės elektrinės įrengimas gali užtrukti jei yra atliekami papildomi darbai bei dėl sunkinančių oro sąlygų.
Įrenginiant saulės elektrines virš 30 kW darbų atlikimo grafikas derinamas individualiai.
Jei turite klausimų ar norite pasikonsultuoti, drąsiai kreipkitės į „Saulės grąža“ komanda.
Įmonė „Saulės grąža“ atsakinga už laiku ir tvarkingai atliekamus darbus, sutarties sąlygų laikymąsi, įsipareigojimų vykdymą.
Rangovas užtikrina, kad vykdant darbus bus laikomasi visų įstatymų ir kitų teisės aktais nustatytų reikalavimų: darbų saugos, priešgaisrinės apsaugos, aplinkos apsaugos, higienos ir kitų su darbų vykdymu susijusių reikalavimų. Bei vykdyti kitus, sutartimi apibrėžtus įsipareigojimus.
Klientas įsipareigoja laiku atsiskaityti su rangovu, sudaryti sąlygas vykdyti darbus ir suteikti paslaugas. Priimti prekes ir montuotojus į darbų teritoriją. Pateikti rangovo prašomus dokumentus, pasirašyti atliktų darbų aktą, kai darbai atlikti tinkamai.
Vidutinškai 10 kW saulės elektrinė per metus gali sutaupyti apie 5 tonų CO2. Tad įdarbindami saulę jūs ne tik, kad kuriate ekonominę gerovę sau ir savo šeimai, bet ir prisidedate prie klimato kaitos padarinių mažinimo.
Elektros energiją gaminantis vartotojas – fizinis arba juridinis asmuo, įsirengęs atsinaujinančių išteklių technologijų elektrinę ir gaminantis elektrą savo reikmėms, o nesuvartotą elektros kiekį pateikiantis į tinklus ir, esant poreikiui, ją susigrąžinantis iš tinklų. Nutolęs gaminantis vartotojas, tai toks gaminantis vartotojas, kurio energijos gamybos ir vartojimo vietos skiriasi. T.y. saulės elektrinės savininkas pasistatęs elektrinę pvz.: savo sodo sklype, o energiją vartojantis savo bute ir/ar kažkur kitur.
Vienas nutolęs elektros energijos gamybos įrenginys gali būti susietas su keliomis energiją gaminančiam vartotojui priklausančiomis vietomis. Įsigaliojęs modelis skirtas elektros energiją gaminti išskirtinai tik savo poreikiams ir ūkio reikmėms. Energijos pardavimas galimas tik gavus būtinus leidimus.
Kaip tapti nutolusiu gaminančiu vartotoju?
1) Jei dar neturite saulės elektrinės, tuomet Jums reikėtų ją įsigyti, o tai galite padaryti keliais būdais:
statyti savo asmeninę saulės elektrinę nuosavybės, panaudos ar nuomos teise valdomame sklype;
nusipirkti dalį jėgainės saulės parke.
Kurį variantą rinktis Jums patars "Saulės grąža" komanda. Susisiekite.
2) Jei jau turite saulės elektrinę, tuomet daugiau informacijos rasite ESO svetainėje.
Nuo 2019 m. liepos 2 d. įsigaliojus Energetikos ministerijos inicijuotiems teisės aktų pakeitimams, tapti elektros energiją gaminančiu vartotoju užtruks:
Verslo vartotojams įsirengiant saulės elektrines iki 30 kW galios - iki 3 savaičių. Proceso eiga ir reikalingi dokumentai pateikiami čia.
Įsirengiant didesnės galios elektrines (nuo 30 kW iki 500 kW) procesas gali užtrukti iki 4-5 mėn., priklausomai nuo to, ar reikia rengti tinklų plėtros projektą. Proceso eiga ir reikalingi dokumentai pateikiami čia.
„Saulės grąža“ komanda padeda ir konsultuoja dokumentų ruošimo, pridavimo ir bendravimo su ESO klausimais. Jums tereikia žengti pirmąjį žingsnį – susisiekti su mumis.
Autonominė saulės elektrinė – tokia elektrinė, kuri visą pagamintą elektros energiją naudoja tiesiogiai namo reikmėms arba kaupia akumuliatoriuose (baterijose). Tokio tipo saulės elektrinė neprivalo būti prijungta prie bendro elektros tinklo, todėl nereikia mokėti gaminamos energijos pasaugojimo mokesčio.
Autonominę saulės elektrinę sudaro: saulės elementai; inverteris; atsinaujinančios energijos saugojimui skirti akumuliatoriai. Šiuo metu brangiausia tokio tipo elektrinės dalis – akumuliatoriai. Todėl prieš svarstant apie autonominį sprendimą reikia įsivertinti ekonominį jos atsiperkamumą.
Šiuo metu autonominė elektrinė beveik visose situacijose „pralaimi“ dvipusės apskaitos sistemai (kai energija perduodama į tinklus pasaugoti), todėl autonominės sistemos svarstomos tik išskirtinais atvejais, pavyzdžiui, kai neįmanoma atvesti el. energijos įvado iki vartojimo taško.
Turite klausimų? Pasikonsultuokite su „Saulės grąža“ komanda.
Saulės elektrinės atsipirkimo laikotarpis priklauso nuo individualaus projekto. Atlikus galimybių studiją galima tiksliai įvertinti investicijos į atsinaujinančius išteklius atsipirkimą.
Šiuo metu verslo, valstybinės bei kitos įmonės gali pasinaudoti paramos galimybėmis, o tai, taip pat, daro įtaką saulės elektrinės atsipirkimui.
Susisiekite ir „Saulės grąža“ komanda ir sužinokite atsakymus į Jums rūpimus klausimus.
Pasistačius saulės elektrinę norisi iš jos gauti didžiausią grąžą, todėl dažnai pagalvojama apie pagamintos elektros energijos pardavimą.
Saulės jėgainės pagamintą energiją galima panaudoti keliais būdais:
suvartoti tiesiogiai - sugeneruotą ir iš karto suvartotą elektros energiją naudosite nemokamai;
perduoti tinklams "pasaugojimui" - pasaugojimo mokestis yra 0,042 eur. už 1 kW, o tai yra ženkliai mažiau nei 1 kW elektros pirkimo kaina;
tapti elektros gamintoju ir parduoti sugeneruotą elektros energiją.
Verslo įmonės gali kombinuoti visus aukščiau minimus būdus. Jei norite pasikonsultuoti dėl galimybių gaminti elektros energiją, susisiekite su „Saulės grąža“ komanda.
Daugiau informacijos kaip tapti elektros gamintoju rasite eso.lt svetainėje.
Vidutiniškai skaičiuojama, kad 1 instaliuotam kilovatui (kW) tenka apie 60 kg. svorio.
Jei abejojate ar pastato stogas tinkamas saulės modulių instaliacijai, susisiekite su mumis, suteiksime konsultaciją ir atliksime galimybių studiją.
Vadovaujamės aukščiausiais kokybės standartais bei skatiname nuolatinį savo ir mūsų partnerių tobulėjimą.
Esame oficialūs pasaulio lyderių atstovai Lietuvoje: LG, Ja Solar, Huawei, Fronius, Aerocompact, Corab, Profiness ir kitų gamintojų.
Įmonės veiklos procesai yra sertifikuoti tarptautiniais sertifikatais: ISO 9001 ir 14001 bei OHSAS 18001
„Saulės grąža“ yra „Lietuvos saulės energetikos asociacijos“ ir „Lietuvos žaliosios pastatų tarybos“ narė.
Taip, turime patirties statant saulės elektrines ant sutapdinto stogo ir turime sprendimus, kuriuos galime pritaikyti tokiai stogo dangai.
Turite klausimų? Pasikonsultuokite su „Saulės grąža“ komanda.
Garantijos galioja stogo dangai. Kiekvienam projektui parenkame individualius saulės elementų tvirtinimo sprendimus pagal stogo tipą ir dangą. Tai užtikrina aukštą darbų kokybę, todėl stogo danga nėra pažeidžiama.
Standartiškai saulės elektrinės apdraudžiamos kaip nekilnojamojo turto dalis. Individualiu atveju reikėtų vertinti Jūsų saulės elektrinės draudimą su draudimo brokeriu.
Atsinaujinantys energijos šaltiniai ne tik užtikrina, kad naudojatės švaria energija. Tai padeda jums tapti mažiau priklausomais nuo energijos tiekėjų bei ilgalaikėje perspektyvoje – mažiau mokėti už energijos suvartojimą. Jei svarstote įsirengti saulės energiją generuojantį šaltinį savo namuose, reikėtų susipažinti su tokią energiją sukuriančiais prietaisais – saulės kolektoriais bei moduliais, kurių sąvokos dažnai yra painiojamos.
Saulės moduliai – tai prietaisai iš saulės energijos gaminantys elektrą, kuri gali būti panaudota ne tik šildymui, bet ir kitoms pastato reikmėms.
Saulės kolektoriai – tai namų šilumos generatoriai, konvertuojantys saulės energiją į šilumą.
Patarimas: jei galvojate įsirengti saulės kolektorių, įsivertinkite, ar sunaudojate daug karšto vandens, nes esant nedideliam karšto vandens sunaudojimo kiekiui saulės kolektorius jums tiesiog neatsipirks.
Kuo skiriasi saulės kolektriai ir saulės elektrinės?
Mūsų parkas jau veikia, ir saulės energija gali atkeliauti į jūsų namus iš karto!
Saulės grąžos saulės parko rezervacija vyksta per IGNITIS platformą.
Pradėkite nuo IGNITIS atsiperkamumo skaičiuoklės.
Rezervuokite savo saulės elektrinės Kuršėnuose dalį sumokėdami 50 € mokestį, kuris bus įskaičiuotas į galutinę kainą.
Pasirašykite pirkimo - pardavimo sutartį ir atsiskaitykite už savo elektrinės dalį.
Tuomet galėsite sudaryti elektros pirkimo - pardavimo sutartį su elektros energijos tiekėju.
ESO pastačius dvigubos apskaitos skaitliuką, naudosite žaliąją energiją.
Po elektrinės dalies pajungimo į jūsų paskyrą IGNITIS saulės parkų platformoje bus įkelti APVA reikalingi dokumentai.
IGNITIS saulės parkų platforma jums padės ir konsultuos viso proceso metu.
Saulės grąžos saulės parkas - patikima investicija
Fiziniai asmenys, norintys vartoti žaliąją energiją nuotoliniu būdu.
Juridiniai asmenys, norintys naudoti atsinaujinančių išteklių sugeneruotą elektros energiją. Juridiniai asmenys gali pirkti tiesiogiai susisiekę su „Saulės grąža“ komanda
Elektra gali būti paskirstyta tiek butui, tiek namui. Prijungiamų elektros energiją vartojančių objektų skaičius nėra ribojamas
Svarbu: saulės parko savininkas ir objekto savininkas turi sutapti!
Pagaminta energija gali būti išskaidoma ir priskiriama keliems nekilnojamo turto objektams. Svarbu, kad tiek elektrinė, tiek NT objektai nuosavybės teise būtų valdomi to paties asmens.
Elektros įvadas turi būti ne mažesnės galios kaip priskiriamos saulės elektrinės dalis, pvz.: jei norite priskirti 6 kW saulės elektrinę iš saulės parko, o šiuo metu turimas elektros įvadas yra 4 kW, tai jį teks didinti iki 6 kW.
Vystytojas įsipareigoja, jog elektrinė deklaruojamu pajėgumu (83%) veiks bent 25 metus. Jei numatytu laikotarpiu vykdytojas yra likviduojamas, jo prisiimtus įsipareigojimus perima IGNITIS saulės parkai. Galite būti ramūs – Jūsų saulės elektrinė suteiks maksimalią grąžą.
Jei po 25 metų jėgainės funkcionavimas tenkina saulės elektrinių savininkus, tuomet elektrinė eksploatuojama iki tol, kol generuojamos energijos kiekis sumažėja. Po eksplotacijos elektrinę planuojama utilizuoti.
Kito kvietimo teikti paraiškas APVA paramai gauti laukiame 2021 m. kovo mėn.
2020 m. spalio mėn. paraiškos teikimo informacija:
- pareiškėjo kontaktinės informacijos. Jis turi būti turto, kuriame planuojama naudoti elektros energiją savininkas (bendraturtis) arba įgaliotas asmuo. Įgalioto asmens atveju reikės įgaliojimo.
- pastato, kuriame vartosite energiją, unikalus numeris.
SVARBU: Jei Fizinis asmuo vykdo ūkinę – komercinę veiklą, finansavimas neskiriamas, išskyrus atvejus, kai fizinis asmuo gali pateikti įrodymus, kad ūkinė – komercinė veikla nėra vykdoma.
4. Įsigyti elektrinę privaloma per 12 mėn. nuo prašymų paramai pateikimo pabaigos.
5. Įranga turi būti nauja (nenaudota).
Kokius dokumentus reikės pateikti norint gauti paramą:
- sąskaitą-faktūrą ir elektrinės perdavimo asmens nuosavybėn perdavimo-priėmimo aktą.
- įrenginio pasą ir/ar techninę specifikaciją.
- atestuoto rangovo deklaraciją apie elektrinės atitikimą teisės aktų techniniams reikalavimams.
Per kiek laiko gausite paramą?
Parama saulės elektrinei išmokama ne vėliau kaip per 60 kalendorinių dienų nuo fizinio asmens tinkamai įforminto Išlaidų kompensavimo prašymo ir visų privalomų pateikti dokumentų registravimo dienos, su sąlyga, jei bus atliekama patikra projekto įgyvendinimo vietoje, kad jos metu nebus nustatyta trūkumų.
Kokie įsipareigojimai atsiranda gavus finansavimą:
- 5 metus be APVA rašytinio sutikimo negalite perleisti, parduoti, įkeisti turto ar kitokiu būdu suvaržyti daiktinių teisių į elektrinę prieš tai negavus raštiško APVA sutikimo.
- 5 metus draudžiama parduoti generuojamą elektros energiją ar naudoti ją ūkinei komercinei veiklai.
- sudaryti sąlygas APVA atstovams tikrinti elektrinę per visą 5 metų laikotarpį.
Detalūs reikalavimai paramai pateikiami APVA puslapyje.
Taip yra dėl dviejų priežasčių:
Inverteris pasiekia didžiausią efektyvumą kuomet dirba savo nominalia galia.
Saulės moduliai ne visada pasiekia nominalią galią.
Taigi, norint užtikrinti reikiamą elektros energijos kiekį, saulės elektrinė turėtų būti montuojama nuo 10 iki 20 % galingesnė už inverterio nominalią galią. Priešingu atveju, su laiku saulės jėgainė generuos mažiau elektros energijos nei numatytas metinis poreikis.
Nors visi šie elementai naudojami saulės energijai panaudoti, tarp jų funkcionalumo ir paskirties yra didžiuliai skirtumai.
Saulės kolektoriai – tai ne saulės elektrinė. Saulės kolektoriai surenka saulės energiją ir ją perduoda šilumos pavidalu. Šio proceso metu nėra gaminama elektra, todėl tokios sistemos suteikiama nauda yra gerokai mažesnė.
Saulės elektrinėje baterijos yra viena iš sudedamųjų dalių. Tačiau, tai ne pagrindinis elementas ir sutinkamas sąlyginai retai. Baterijos skirtos saulės elektrinės sugeneruotam elektros energijos perviršiui kaupti vėlesniam panaudojimui. Jos dažniausiai naudojamos, kai nėra galimybės prisijungti prie elektros tinklų arba prisijungimo kaina viršija baterijų kainą.
Saulės moduliai – tai pagrindinė saulės elektrinės dalis. Būtent jie generuoja elektros energiją ir yra montuojami ant pastato stogo.
Ar žinojote, kad 10 kW saulės elektrinė:
Tokia elektrinė per dieną Jums gali generuoti net virš 60 kWh;
Vidutiniškai leis sutaupyti 950 € per metus (dabartinėmis kainomis);
Net 5 tonomis per metus sumažinsit CO2 išskyrimą;
Tokia elektrinė, įsirengiant su mumis, Jums gali kainuoti nuo 850 € už 1 kW.
Nuo 2020 m. birželio 1 d. 8 val. iki 2020 m. liepos 1 d. 17 val. fiziniai asmenys sudarę paskolos sutartis su finansų ar kredito įstaiga kviečiami teikti Projekto registracijos formas kompensacinėms išmokoms gauti už saulės elektrinių iki 10 kW įsirengimą, kuriomis gaminama elektros energija bus naudojama namų ūkio poreikiams.
Pareiškėjai
Fiziniai asmenys po kvietimo teikti paraiškas sudarę paskolos sutartis su finansų ar kredito įstaiga. Pradinis įnašas turi būti iki 30 % mažos (iki 10 kW) galios saulės elektrinės, skirtos elektros energijos gamybai namų ūkio reikmėms, įrengimui.
Svarbu pabrėžti, kad kompensacinė išmoka nerezervuojama ir neteikiama, kai paramos prašoma tuo pačiu unikaliu numeriu registruotam namui, sodo paskirties pastatui, butui ar žemės sklypui, kuriam jau rezervuota ar išmokėta kompensacinė išmoka iš Programos priemonės, arba iš Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos – saulės elektrinės įrengimui, arba 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 4 prioriteto Energijos efektyvumo ir atsinaujinančių išteklių energijos gamybos ir naudojimo skatinimas“ 04.1.1-LVPA-V-114 priemonės „Elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių gamybos įrenginių įrengimas namų ūkiuose“ ir 04.1.1-LVPA-V-115 priemonės „AIE namų ūkiams“.
Kvietimo suma
2020 m. kvietimui bendra projektų finansavimui skiriama lėšų suma – 5 mln. Eur.
Paskolos sutarčių su finansų ar kredito įstaiga sudarymas ir reikalavimai
Kompensacinės išmokos teikiamos fiziniams asmenims po kvietimo teikti Projekto registracijos formas sudariusiems paskolos sutartis su finansų ar kredito įstaiga su pradiniu iki 30 proc. įnašu iki 10 kW galios saulės elektrinių, skirtų elektros energijos gamybai namų ūkio reikmėms, įsirengimui. Paskolos sutartis turi būti sudaryta tarp pareiškėjo ir finansų ar kredito įstaigos. Paskolos sutartis turi būti sudaryta ne trumpesniam kaip 3 metų laikotarpiui. Paskola gali būti grąžinama anksčiau, nei paskolos sutartyje nustatytas terminas, bet ne anksčiau kaip po 3 metų nuo paskolos suteikimo dienos.
Paskolos suma negali būti mažesnė už sumą, apskaičiuotą pagal fiksuotą įkainį remiam elektrinės galingumui įrengti.
Kompensacinės išmokos dydis
Maksimalus kompensacinės išmokos dydis vienam pareiškėjui yra 3810 eurų. Kompensacinės išmokos dydis pareiškėjui apskaičiuojamas pagal nustatytą 1 kW fiksuotąjį įkainį 381 Eur/kW padauginus iš Projekto registracijos formoje nurodytos planuojamos įrengti saulės elektrinės galios (kW).
Remiama veikla – iki 10 kW galios saulės elektrinių, skirtų elektros energijos gamybai namų ūkio reikmėms:
- įrengimas elektros energijos vartojimo vietoje;
- įrengimas geografiškai nutolusioje nuo elektros energijos vartojimo vietoje.
Tinkamos finansuoti projekto išlaidos yra numatytos Projekto registracijos formoje nurodytam įrenginiui įsigyti pagal nurodytą saulės elektrinės galią ir patirtos nuo priemonės įtraukimo į einamųjų metų Klimato kaitos programos lėšų naudojimo sąmatą detalizuojantį planą, t.y. nuo 2020 m. gegužės 13 d.
Tinkamos finansuoti išlaidos, kurioms sudaryta tikslinės paskolos sutartis
- saulės elektrinės iki 10 kW įsigijimas. Pareiškėjas gali įsigyti ir didesnę kaip 10 kW galios saulės elektrinę, tačiau kompensacinė išmoka mokama tik už saulės elektrinės iki 10 kW įsigijimą ar įrengimą;
- saulės šviesos moduliai, atitinkantys Europos Sąjungos standartus, įskaitant ekologinius ženklus, energijos duomenų etiketes ir kitas Europos Sąjungos standartizacijos įstaigų nustatytas techninių normatyvų sistemas;
- įtampos keitiklis turi būti tinkamas saulės elektrinių įrengimui ir atitikti Europos Sąjungos standartus, įskaitant ekologinius ženklus, energijos duomenų etiketes ir kitas Europos Sąjungos standartizacijos įstaigų nustatytas techninių normatyvų sistemas.
Projekto registracijos formas galite teikti nuo 2020 m. birželio 1 d. per informacinę sistemą APVIS adresu apvis.apva.lt. Prisijungti galite ČIA.
Kartu su Projekto registracijos forma pareiškėjas turi pateikti:
Jei yra namo, sodo paskirties pastato bendrasavininkų, laisvos formos bendrasavininkų (bendraturčių) sutikimą įgyvendinti projektą. Jį rasite ČIA;
Jei saulės elektrinė bus įrengiama ant daugiabučio stogo arba integruojama į pastatą, laisvos formos daugiabučio namo daugumos (jeigu butų ir kitų patalpų savininkų bendrijos įstatuose ar jungtinės veiklos sutartyje nenumatyta kitaip) butų ir kitų patalpų savininkų sutikimą arba jei saulės elektrinė bus įrengiama daugiabučio teritorijoje ir daugiabučio žemės sklypas priklauso bendra jungtine nuosavybės teise, laisvos formos daugiabučio žemės sklypo bendraturčių sutikimas. Jį rasite ČIA;
Jei Pareiškėjas įgalioja kitą fizinį ar juridinį asmenį už jį atlikti su Projekto įgyvendinimu susijusius veiksmus (pateikti Projekto registracijos formą ir/ar pateikti išlaidų kompensavimo prašymą ir/ar apmokėti išlaidas ir pan.), notaro patvirtintą arba informacinių technologijų priemonėmis sudarytą (https://igaliojimai.lt/) įgaliojimą atstovauti pareiškėją. Rekomendacijas dėl informacijos pateikimo notaro patvirtintame įgaliojime rasite ČIA.
Projektai bus atrenkami konkurso būdu pagal prioritetinius projektų atrankos kriterijus. Projektų atranka nepriklausys nuo projekto registracijos formos pateikimo pirmumo.
Prioritetiniai balai bus suteikiami pagal Klimato kaitos programos priemonės fiziniams asmenims „Finansinių priemonių taikymas gaminantiems vartotojams didinant atsinaujinančių energijos išteklių socialinį prieinamumą“ tvarkos aprašo priede „Prioritetiniai atrankos kriterijai“, rasite ČIA.
Įsirengti saulės fotovoltinę elektrinę ir pateikti APVA išlaidų kompensavimo prašymą privaloma ne vėliau kaip per 9 mėnesius nuo kvietimo teikti Projekto registracijos formas pabaigos dienos, t.y. iki 2021 m. balandžio 1 d.
Teisės aktai
Klimato kaitos programos priemonės fiziniams asmenims „Finansinių priemonių taikymas gaminantiems vartotojams didinant atsinaujinančių energijos išteklių socialinį prieinamumą“ tvarkos aprašas;
Klimato kaitos programos lėšų naudojimo 2020 m. sąmatą detalizuojantis planas, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2020 balandžio 3 d. įsakymu Nr. D1-187;
Klimato kaitos programos lėšų naudojimo 2020 m. sąmata, patvirtinta Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2020 m. kovo 12 d. įsakymu Nr. D1-143.
Informacija teikiama:
Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūroje,
Labdarių g. 3, LT-01120 Vilnius
pirmadieniais - ketvirtadieniais 8.00-12.00 ir 12.45-17.00 ,
penktadieniais 8.00 -12.00 ir 12.45-15.45
☎️ Kontaktiniai asmenys:
Aistė Ulickaitė, el. paštas aiste.ulickaite@apva.lt, tel. 8 646 19 240;
Gytis Milašius, el. paštas gytis.milasius@apva.lt, tel. 8 646 08 522;
Inga Bernatavičienė, el. paštas inga.bernataviciene@apva.lt, tel. 8 659 61 194.
Kartą per du metus: būtinoji patikra sklandžiam saulės elektrinės veikimui ir didžiausiai generacijai užtikrinti.
Kas tris metus arba artėjant saulės elektrinės komponentų garantijos pabaigai: išsami patikra su termovizine kamera, kuri padės pastebėti ir užkirsti kelią gedimams.
Saulės elektrinės elementus būtina apžiūrėti ir įsitikinti ar nėra plika akimi pastebimų gedimų. Tačiau techninę patikrą gali atlikti tik kvalifikuoti specialistai. Patiems to nereikėtų atlikti.
Elektrinės modulius reiktų plauti priklausomai nuo aplink elektrinę esančios taršos: dulkės, žiedadulkės, miško sąmanos, pramonės objektai, privačių namų kaminų tarša.
Saulės elektrinės modulius rekomenduojama nuplauti bent kartą per 3-5 metus. Mūsų skaičiavimu, vien nuplovus modulius generacija išauga 5-15%.
Tai galima matyti iš saulės elektrinės veikimo nukrypimų, kuomet generacija netenkina lūkesčių arba yra itin didelė.
Daugiau apie saulės elektrinės priežiūrą čia.
Saulės elektrinės gedimus gali pašalinti tik kvalifikuoti specialistai, susisiekime.
Techninė apžiūra yra būtina siekiant užtikrinti maksimalią saulės elektrinės generaciją. Tai prevencija prieš įvairius elektrinės sutrikimus. Laiku pastebėti nesklandumai bus išspręsti greičiau ir pareikalaus mažesnių išlaidų.
Saulės elektrinių savininkai turi apžiūrėti saulės elektrinę ar nėra plika akimi pastebimų gedimų, tačiau išsamią techninę patikrą privalo atlikti tik kvalifikuoti saulės elektrinių priežiūros specialistai, kurie nustatys ir išspręs aptiktus gedimus.
Termovizinė kamera atskleidžia moduliuose slypinčias kaistančias ar jau perkaitusias celes, taip pat gamyklinius trūkumus, kurie nematomi vizualinės apžiūros metu. AC skydų bei elektrinių jungčių termovizijos metu padarytų nuotraukų analizė – pagrindinė prevenzija galimam elektrinės bei elektros tinklo sutrikimui, įrangos ilgaamžiškumo užtikrinimui.
Gali būti daromos visos jėgainės termovizijos nuotraukos iš viršaus, taip pat inverterių termovizinės nuotraukos inverteriui veikiant.
Kad jūsų saulės elektrinė veiktų nepriekaištingai, rekomenduojame kartą per metus atlikti saulės elektrinės patikrą priklausomai nuo aplink elektrinę esančios taršos: dulkės, žiedadulkės, miško sąmanos, pramonės objektai, privačių namų kaminų tarša.
Saulės elektrinės plaunamos naudojant profesionalią įrangą ir specialiai tam skirtas priemones, modulį padengiančias apsaugine nanodanga.
Reguliari saules elektrinės patikra privaloma pagal gamintojų ir Elektros įrenginių bandymų normų ir apimčių aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2016 m. spalio 26 d. įsakymu Nr. 1-281 (XXXIII SKYRIUS).
Parengėme du techninės apžiūros planus namų saulės elektrinėms, kuriuos atliks kvalifikuoti ir patyrę specialistai:
1 planas. Būtinoji patikra, kuri padės užtikrinti sklandų saulės elektrinės veikimą ir didžiausią generaciją. Rekomenduojame atlikti kartą per metus.
2 planas. Išsami patikra su termovizine kamera, kuri padės pastebėti ir užkirsti kelią gedimams. Šis planas skirtas norintiems būti tikriems maksimaliu saulės elektrinės efektyvumu. Rekomenduojame atlikti kas tris metus arba artėjant saulės elektrinės komponentų garantijos pabaigai.
Kiekvieno plano kainas rasite čia.
Verslo saulės elektrinių techninės priežiūros planai:
1 planas - rekomenduojama atlikti kasmet.
2 planas - privaloma pagal gamintojo techninę dokumentaciją, teisės aktus ir Technikos vadovo sudarytą planinių patikrinimų aprašą.
Visus įkainius ir išsamius saulės elektrinių patikros planus rasite čia.
Įžeminimo ir pereinamųjų kontaktų varžų matavimų metu tikrinama saulės elektrinės įžeminimo kontūro, atskirų elektrinės dalių įžeminimo ir pereinamųjų kontaktų patikimumas ir atitikimas normatyviniams reikalavimams.
Izoliacijos varžų matavimo metu specialus prietaisas aukštos įtampos pagalba tikrina kabelių izoliacijos varžą. Tokiu būdu nustatoma ar izoliacija nėra nusidėvėjusi arba pažeista. Tai yra prevencinė priemonė, kuri iš anksto padeda nustatyti galimą elektros srovės nuotėkį. Laiku ir iš anksto pastebėti saulės elektrinės veikimo neatitikimai padės išvengti galimų įrangos gedimų ir gerokai brangesnio remonto ar net nelaimingo atsitikimo.
Sveikiname gavus paramą! Kokie žingsniai laukia toliau?
• Dabar galite įsigyti dalį elektrinės iš elektrinių parkų vystytojo. Kviečiame rinktis jau veikiantį Saulės grąžos parką.
• Reikia tapti gaminančiu vartotoju teisės aktų nustatyta tvarka (įskaitant, bet neapsiribojant sudaryti atitinkamas sutartis su elektros energijos tiekėju ir (ar) energetikos tinklų operatoriumi, įsirengti apskaitos prietaisą). Kaip pildyti gaminančio vartotojo prašymą įsigijus Saulės grąžos parką, skaitykite čia.
• Pateikti APVA Išlaidų kompensavimo prašymą.
Kokius dokumentus reikės pateikti APVA kartu su Išlaidų kompensavimo prašymu?
• sąskaitą faktūrą ir elektrinės perdavimo asmens nuosavybėn perdavimo-priėmimo aktą;
• įrenginio pasą ir/ar techninę specifikaciją;
• gaminančio vartotojo sutarčių su elektros energijos tiekėju ir (ar) energetikos tinklų operatoriumi kopijas.
Saulės grąžos parko savininkai šiuos dokumentus gaus per IGNITIS saulės parkų platformą.
Kokie reikalavimai išlaidų pagrindimo dokumentams?
• elektrinės įsigijimo sąskaita faktūra turi būti išrašyta registracijos formoje nurodytam asmeniui arba registracijos formoje nurodyto pastato bendraturčiui;
• Išlaidas pagrindžiančiuose dokumentuose, taip pat turi būti nurodyta elektrinės įsigytoji galia, IP klasės, CE ženklinimas, garantijos, elektrinių parko (saulės elektrinės) leidimo gaminti data ir numeris.
Minimali elektrinės galia (kW), kurią galima įsigyti SAULĖS GRĄŽOS saulės parke Kuršėnuose – 1 kW.
Galima, tačiau papildomos galios (kWh) įsigyjimas turi būti atliktas tame pačiame saulės parke, kuriame jau turite saulės elektrinės dalį.
Elektros energijos vartojimas iš skirtingų saulės parkų šiuo metu nėra galimas dėl ESO taikomų apribojimų.
Kaip sėkmingai užpildyti gaminančio vartotojo prašymą?
Mes rekomenduojame rinktis 2-ąjį planą, o plačiau apie kiekvieną iš jų čia.
Šį aspektą galima įvertinti atsižvelgus į kelis dalykus:
1. Patirtis. Įvairių skirtingų projektų įgyvendinimas suteikia galimybę pažvelgti į kiekvieną situaciją individualiai, priimti efektyviausius sprendimus. Ilgametė patirtis vien tik atsinaujinančių energijos išteklių srityje padeda kurti ateities pasirinkimus.
2. Atestatai. Įsitikinkite, kad jūsų būsimas rangovas turi reikiamas akreditacijas. Įmonė turėtų būti atestuota Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) Elektros įrenginių įrengimui. Pasitikrinti, ar įmonė turi reikiamus atestatus galite čia. "Saulės grąža" turi reikalingas licencijas elektros įrenginių įrengimui ir energetikos įrenginių eksploatavimui.
3. Sertifikatai. Nors jie nėra būtini, tačiau įmonė kuri turi juos, suteikia aukštos kokybės garantiją ir profesionalų darbų atlikimą. Pavyzdžiui, ISO (Tarptautinės standartizacijos organizacija) sertifikatai užtikrina kokybišką projektų valdymą (ISO 9001), suteikia iniciatyvų požiūrį į aplinkosaugą (ISO 14001) ir darbo saugą (ISO 45001).
4. Naudojama įranga, gamintojų atstovavimas Lietuvoje. Šiuo metu „Saulės grąža“ yra oficialūs tokių pasaulio lyderių atstovai Lietuvoje: JA Solar, Huawei, Fronius, SoliTek, LG, SolarEdge, Profiness ir kt.
5. Produktų garantija. Apie kiekvieno produkto teikiamą garantiją galite rasti klausimų bloke: Priežiūra ir garantijos.
6. Atsiliepimai. Kuomet nuo informacijos gausos rangovų pasirinkimas tampa sunkus, geriausias būdas – gyva rekomendacija. Jeigu kaimynai turi saulės elektrinę, pasikalbėkite su jais. Pavyzdžiui, jeigu rangovai yra skirtingi, palyginkite jų pranašumus ir trūkumus, kuriuos pasakys kaimynai. Patikėkite, jie tikrai nerekomenduos blogų specialistų.
Parengėme gaires, kuriomis vadovaujantis galėsite greitai ir paprastai užpildyti prijungimo sąlygų užsakymo paraišką. Instrukciją rasite čia.
Kompensacija už nesuvartotą ir į elektros tinklus patiektą elektros energijos kiekį mokama šiais atvejais:
1) gaminantis vartotojas nuo einamųjų metų balandžio 1 dienos iki kitų metų kovo 31 dienos į elektros tinklus patiekė didesnį elektros energijos kiekį nei suvartojo;
2) jei gaminantis vartotojas keičia elektros energijos tiekėją savo objektui;
3) jei gaminantis vartotojas nutraukia sutartį su tiekėju ar garantiniu tiekėju. Kompensacija už viršytą elektros energijos kiekį mokama tarpusavio sutartyje numatyta tvarka ir sąlygomis.
Daugiau informacijos VERT.