Dažniausiai užduodami klausimai

Prieš renkantis elektrinę
Ko reikia energijos gamybai iš saulės?

Ko reikia energijos gamybai iš saulės?

Tam, kad namuose galėtumėte įsirengti saulės elektrinę savo reikmėms, jums reikės saulės modulių, įtampos keitiklio (inverterio) ir tvirtinimo sistemos. Būtent šie komponentai ir sudaro saulės jėgainę. Pastačius elektrinę yra sutvarkoma dokumentacija, o elektrinės savininkas tampa gaminančiu vartotoju ir pradeda gaminti elektros energiją.

Šiuo metu galite statyti elektrinę iki 30 kW, tai didžiausia leistina saulės jėgainės galia namų reikmėms. Tikslų poreikį galite sužinoti naudodami mūsų sukurtą skaičiuoklę.

Kokios galios saulės elektrinės man reikia?

Kokios galios saulės elektrinės man reikia?

Pirmiausia, Jums reikia įvertinti, kiek elektros energijos sunaudojate per metus. Pavyzdžiui, keturių asmenų šeima per metus sunaudoja vidutiniškai ~7000 kWh elektros, todėl tokiai šeimai patariame įsirengti 7 kW galios saulės modulius. 30 kW saulės elektrinė yra pati didžiausia pagal leidžiamus standartus. Pagal jūsų poreikį pritaikysime geriausią sprendimą jūsų namui.

Taip pat rekomenduojame preliminariai paskaičiuoti, kiek išnaudojate elektros energijos įvairiems prietaisams. Štai keletas pavyzdžių, koks yra suvartojamas įvairių prietaisų elektros energijos kiekis namų buityje:

Prietaisas

Modelis

Galia (W)

Naudojimo laikas per dieną (h)

Sunaudojama energija per dieną (kWh)

Sunaudojama energija per 1 mėn. (kWh)

Sunaudojama el. energija per metus (kWh)

Metinė kaina (Eur)

Virdulys

Smeg KLF03CREU, 1.7 l.

2400 W

1 h

2.4 kWh

72 kWh

876 kWh

191.84 EUR

Kaitlentė

MATMÄSSIG

7350 W

2 h

14.7 kWh

441 kWh

5365.5 kWh

1175.04 EUR

Plaukų džiovintuvas

Dyson SUPERSONIC HD07

1600 W

1h

1.6 kWh

48 kWh

584 kWh

127.9 EUR

Televizorius

LG OLED55C9PUA + garso aparatūra BOSE

90 W + 100 W

6 h

1.14 kW

34.2 kWh

416.1 kWh

100 EUR

Skalbyklė su džiovinimo funkcija

Samsung WD90K6*****

1100 W

3 h

3.3 kWh

102 kWh

1224 kWh*

263.79 EUR

* numatomas metinis suvartojimas 4 asmenims, visada naudojant džiovinimą (200 ciklų).

** Prietaisų sunaudojami elektros energijos kiekiai apskaičiuoti vertinant jog elektrinių prietaisų galingumas yra X kW (nurodyta lentelėje) , ir  yra naudojami pagal lentelėje pateiktas valandas kasdien, visus kalendorinius metus. Bendra per metus mokėtina pinigų suma už prietaisų sunaudota elektros energija yra apskaičiuota vertinant jog 1 kWh kaina 0,219 eur. Skaičiavimai atlikti internetinėje svetainėje  rapidtables.com naudojantis (E(kWh/d) = P(W) × t(h/d) / 1000(W/kW)) formule.

*** Naudojamas 10 kW galios saulės elektrinės pavyzdys. Skaičiuojama, kad vidutiniškai tokios galios elektrinė pagamina apie 10000 kWh el. energijos. Skaičiuojama, jog momentiškai per metus suvartojama apie 2000 kWh, o į elektros tinklus pasaugojimui atiduodama 8000 kWh.

Pasirinkus trečią gaminančių vartotojų atsiskaitymo už naudojimąsi tinklais planą (kuomet atsiskaitoma pagamintų kilovatvalandžių kiekiu pagal procentus), į tinklus atiduodama 32 proc. (8000*32/100 =2560 kWh). Tai reiškia, kad gaminančiam vartotojui lieka 68 proc. o tai sudaro 5440 kWh per metus (8000*68/100=5440 kWh). Gaminantis vartotojas gali susigrąžinti nemokamai 5440kWh, tol kol patiektas ir vėliau susigrąžintas elektros energijos kiekis yra mažesnis už sukauptą ir atiduotą el. kiekį į ESO tinklus, tol gaminančio vartotojo sąskaita bus lygi 0.

 

Jeigu namas dar tik statomas ir metinis suvartojimas nėra žinomas, mūsų komanda gali padėti apskaičiuoti būsimą poreikį elektrai – susisiekite su mūsų komanda.

Koks šlaito kampas ir orientacija geriausi?

Koks šlaito kampas ir orientacija geriausi?

Lietuvos sąlygomis ideali saulės elektrinės orientacija yra pietų kryptimi bei 36-39° pasvirimo kampu. Dažniausiai taip yra orientuojamos ant žemės statomos saulės elektrinės.

Įrengiant saulės elektrinę ant stogo, dažnai nėra galimybės atitikti idealios modulių orientacijos ir pasvirimo kampo. Siūlome pasirinkti palankiausią stogo šlaitą pietų atžvilgiu bei modulius guldyti ant aliuminio profilių dirbtinai nekeliant pasvirimo kampo. Tokiu būdu sistema bus ilgaamžė, o nuostoliai dėl ne idealios orientacijos ir pasvirimo kampo sudarys tik apie 5-10%. 

Žemiau pateikiama nuostolių diagrama: X ašis – orientacinis nuokrypis, Y ašis – šlaito pasvirimo kampas. Efektyvumo koficientas pateikiamas procentais.

 

 

Kokį plotą užima saulės elektrinė?

Kokį plotą užima saulės elektrinė?

Įvertinus suvartojamą energijos kiekį, reikia paskaičiuoti kokio dydžio saulės elektrinė gali tilpti ant pastato stogo. Jei elektrinė statoma ant šlaitinio stogo, tai skaičiuojama, kad 1 kW įrengti reikia 6 m² stogo ploto. Jei ant plokščio stogo ar žemės, tuomet skaičiuojama, kad 1 kW įrengti reikia 10 m².

Stengiamasi vengti šešėlį metančių objektų, todėl reikia įvertinti, kad dažnai reikalingas net ir didesnis stogo plotas. Tuo atveju jei šešėliuojančių objektų nepavyksta išvengti, galima naudoti specialius įrenginius mažinančius šešėlių daromą įtaką efektyviam saulės elektrinės veikimui. 

Be to, nuolatos tobulėjant technologijoms, saulės moduliai tampa vis efektyvesni, todėl tam pačiam galingumui reikia vis mažesnio saulės elementų skaičiaus. 

Kokį poveikį aplinkos apsaugai daro saulės elektrinės?

Kokį poveikį aplinkos apsaugai daro saulės elektrinės?

Vidutinškai 10 kW saulės elektrinė per metus gali sutaupyti apie 5 tonų CO2. Tad įdarbindami saulę Jūs ne tik, kad kuriate ekonominę gerovę sau ir savo šeimai, bet ir prisidedate prie klimato kaitos padarinių mažinimo. 

 

Kaip veikia autonominė saulės elektrinė?

Kaip veikia autonominė saulės elektrinė?

Autonominė saulės elektrinė – tokia elektrinė, kuri visą pagamintą elektros energiją naudoja tiesiogiai namo reikmėms arba kaupia akumuliatoriuose (baterijose). Tokio tipo saulės elektrinė neprivalo būti prijungta prie bendro elektros tinklo, todėl nereikia mokėti gaminamos energijos pasaugojimo mokesčio. 

Autonominę saulės elektrinę sudaro: saulės moduliai, inverteris, atsinaujinančios energijos saugojimui skirti akumuliatoriai. Šiuo metu brangiausia tokio tipo elektrinės dalis – akumuliatoriai. Todėl prieš svarstant apie autonominį sprendimą reikia įsivertinti ekonominį jos atsiperkamumą.

Šiuo metu autonominė elektrinė beveik visose situacijose „pralaimi“ dvipusės apskaitos sistemai (kai energija perduodama į tinklus pasaugoti), todėl autonominės sistemos svarstomos tik išskirtinais atvejais, pavyzdžiui, kai neįmanoma atvesti el. energijos įvado iki vartojimo taško. Daugiau apie saulės elektrinę su baterija skaitykite čia.

Turite klausimų? Pasikonsultuokite su „Saulės grąža“ komanda.

 

Kaip žinoti, jog rangovas yra patikimas?

Kaip žinoti, jog rangovas yra patikimas?

Šį aspektą galima įvertinti atsižvelgus į kelis dalykus:

1. Patirtis. Įvairių skirtingų projektų įgyvendinimas suteikia galimybę pažvelgti į kiekvieną situaciją individualiai, priimti efektyviausius sprendimus. Ilgametė patirtis vien tik atsinaujinančių energijos išteklių srityje padeda kurti ateities pasirinkimus.

2. Atestatai. Įsitikinkite, kad jūsų būsimas rangovas turi reikiamas akreditacijas. Įmonė turėtų būti atestuota Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) Elektros įrenginių įrengimui. Pasitikrinti, ar įmonė turi reikiamus atestatus galite čia. „Saulės grąža“ turi reikalingas licencijas elektros įrenginių įrengimui ir energetikos įrenginių eksploatavimui.

3. Sertifikatai. Nors jie nėra būtini, tačiau įmonė kuri turi juos, suteikia aukštos kokybės garantiją ir profesionalų darbų atlikimą. Pavyzdžiui, ISO (Tarptautinės standartizacijos organizacija) sertifikatai užtikrina kokybišką projektų valdymą (ISO 9001), suteikia iniciatyvų požiūrį į aplinkosaugą (ISO 14001) ir darbo saugą (ISO 45001).

4. Naudojama įranga, gamintojų atstovavimas Lietuvoje. Šiuo metu „Saulės grąža“ yra oficialūs tokių pasaulio lyderių atstovai Lietuvoje: JA Solar, JinkoSolar, Huawei, FOX, SolarEdge, Growatt, SAMSUNG, Viessmann ir kt.  

5. Produktų garantija. Apie kiekvieno produkto teikiamą garantiją galite rasti klausimų bloke: Priežiūra ir garantijos. 

6. Atsiliepimai. Kuomet nuo informacijos gausos rangovų pasirinkimas tampa sunkus, geriausias būdas – gyva rekomendacija. Jeigu kaimynai turi saulės elektrinę, pasikalbėkite su jais. Pavyzdžiui, jeigu rangovai yra skirtingi, palyginkite jų pranašumus ir trūkumus, kuriuos pasakys kaimynai. Patikėkite, jie tikrai nerekomenduos blogų specialistų. 

Kuo naudingas saulės modulių efektyvumas?

Kuo naudingas saulės modulių efektyvumas?

Modulio efektyvumas yra tas parametras, kuris jums padės palyginti skirtingų gamintojų modulius. Daugumos rinkoje parduodamų saulės modulių efektyvumas siekia 16-20%. Norėdami palyginti „Saulės grąžos“ siūlomus modulius, galite tai padaryti: www.shop.saulesgraza.lt

Saulės modulio efektyvumas parodo, kokia dalis saulės šviesos bus paversta elektros energija. Kuo didesnis modulio efektyvumas, tuo daugiau energijos gali pagaminti saulės modulis 1 m2 plote ir tuo mažiau saulės modulių reikės norimam rezultatui pasiekti.

Kiek laiko veiks saulės moduliai?

Kiek laiko veiks saulės moduliai?

Dauguma saulės modulių gamintojų garantuoja, kad jų plokštės 25 metus veiks bent 80% efektyvumu.

Pasibaigus garantijai, saulės moduliai negenda, veikia ir toliau, tačiau su sumažinta galia.

Saulės moduliai paprastai yra negendantys, nebent atsiranda fizinių defektų montavimo metu ar paveikus oro sąlygoms.

Tačiau saulės elektrinę sudaro ne tik saulės moduliai. Kitų dalių, tokių kaip inverteriai ir baterijos, tarnavimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tad rinkdamiesi kitus saulės sistemos komponentus būtinai atsižvelkite į suteikiamą garantinį ir pogarantinį laikotarpį.

Atsiperkamumas
Kokios yra eksploatacijos išlaidos?

Kokios yra eksploatacijos išlaidos?

Eksploatacijos išlaidų beveik nėra, tačiau reikia įvertinti šiuos aspektus:

Saulės elementų valymas:

  • Rekomenduojame bent kartą per 1-2 metus (patartina balandžio mėnesį) valyti modulius, kad būtų pagamintas maksimalus elektros energijos kiekis, ypač tose vietose, kur yra mažai kritulių arba yra kitokių aplinkos veiksnių (žiedadulkės, žvyrkelis ir pan.). Modulio stiklą reikėtų valyti anksti ryte, vakare, naktį arba lietingomis dienomis, kol nešviečia saulė.
  • Valymui galima naudoti visų rūšių neaustines šluoteles, minkštas kempines ir šepečius su švelniais šereliais. Saulės modulių valymui gali būti naudojami visų rūšių prekyboje esantys stiklo valikliai, alkoholis / etanolis / metanolis.
  • Detali modulių priežiūros instrukcija pateikiama kartu su Jūsų saulės elektrinės dokumentacija.

Saulės elektrinės sistemos veikimo tikrinimas:

  • Fotovoltinės sistemos priežiūra turėtų būti numatyta vieną - du kartus per metus. Vizualiai patikrinami saulės elementai, inverteris, prisijungiama prie įtampos keitiklio monitoringo sistemos ir įvertinamas saulės elektrinės darbas. Geriausiai tinkantis laikas atlikti sistemos priežiūros darbus yra saulėtos dienos vidurdienis.
  • Paprastą saulės elektrinės apžiūrą gali atlikti sistemos savininkas, pastebėjus, kad elektrinė veikia ne taip kaip turėtų, reikia kreiptis į rangovą. 

Įtampos keitiklio (inverterio) priežiūra:

  • 1-2 kartus per metus reikia patikrinti inverterio darbo sąlygas, įvertinant ar įrenginys neperkaista, ar nėra padengtas dulkių, nešvarumų sluoksniu ir atlikti kitus, vartotojo vadove, nurodytus veiksmus.
  • Dauguma kokybiškų įtampos keitiklių turi savidiagnostikos ir/ar diagnostikos sistemą, kuri automatiškai, be operatoriaus įsikišimo nustato daugelį galimų eksploatacijos problemų ir parodo jas ekrane. Tai leidžia naudotojui iškart pamatyti ar inverteryje ir fotoelektros sistemoje neįvyko trikdžių, ar nėra instaliacijos arba eksploatacijos klaidų. Gedimo atveju visada reikia informuoti rangovą. Įrenginio tvarkymą gali atlikti tik kvalifikuoti specialistai.
  • Rekomenduojame įvertinti, kad elektrinės gyvavimo laikotarpiu reikės bent kartą keisti inverterį. Todėl siūlome apsvarstyti galimybę pratęsti įtampos keitiklio garantijos laikotarpį, kuris užtikrintų sklandžią įrenginio eksplotaciją. 

Per kiek laiko atsipirks saulės elektrinė?

Per kiek laiko atsipirks saulės elektrinė?

Dvipusės apskaitos sistemos atsipirkimas svyruoja priklausomai nuo sistemos galios, pasirinktų modulių tipo, elektros energijos vartojimo grafiko.

Standartiškai didesnės galios sistema atsiperka greičiau, nes 1 kilovato (kW) įrengimo kaina yra mažesnė. Taip pat kylant elektros kainai, elektrinės atsipirkimas trumpėja, apytiksliai 1 metai - 1 ct/kWh el. kainos augimui. Saulės elektrinės atsipirkimas šiuo metu vidutiniškai siekia 3-5 metus, įskaičiuojant APVA paramą. Vidutinis saulės elektrinės gyvavimo laikas 25-30 metų.

 

Kiek elektros energijos per metus pagamina saulės elektrinė?

Kiek elektros energijos per metus pagamina saulės elektrinė?

Vidutiniškai iš 1 kW instaliuotos galios galima pagaminti 950-1050 kWp energijos. Pagamintos energijos kiekis priklauso nuo metinio saulės apšviestumo, elektrinės orientacijos ir pasvirimo kampo bei regiono, kuriame ji stovi. Tradiciškai dėl didesnio saulėtumo Vakarų Lietuvoje pastatytos saulės elektrinės generuoja šiek tiek daugiau energijos. Tačiau ir kituose Lietuvos regionuose saulės tikrai pakanka.

Nesijaudinkite, saulės Lietuvoje užteks visiems. Šiemet kovo mėnesį saulė lepino beveik dvigubai ilgiau negu pernai (remiantis Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis atitinkamai 263,3 val ir 140 val).

Kiek energijos saulės elektrinė generuoja žiemos metu?

Kiek energijos saulės elektrinė generuoja žiemos metu?

Didžioji dalis metinės energijos pagaminama balandžio-spalio mėnesiais. Tuo tarpu tamsiausiais mėnesiais gruodį ir sausį generuojama vidutiniškai tik apie 2 % metinės elektros energijos. 

Tai reiškia, kad saulės elektrinė elektros energijos žiemos metu beveik negamina, todėl net neverta valyti apsnigtų saulės elementų. Geriau laukti pavasario, kuomet bus daugiau saulės ir kuri nutirpins sniegą. 

Plačiau apie elektrinės generaciją skaitykite čia.

Kiek kainuoja saulės elektrinė?

Kiek kainuoja saulės elektrinė?

Kiekvienas saulės elektrinės projektas yra individualus, kaip ir kiekvieno kliento poreikiai. Kiekvienam klientui asmeniškai parenkame pasiūlymą atsižvelgdami į norus ir galimybes, todėl sunku tiksliai įvardinti Jūsų saulės elektrinės kainą, tačiau orientacijai galima pasakyti, kad vidutinė 1 kW kaina = 1000 Eur. be paramos.

Saulės elektrinės kaina priklauso nuo:

  • pasirenkamos įrangos ir jos komplektacijos,

  • saulės elektrinės dydžio: kuo didesnė elektrinė, tuo mažesnė 1 kW kaina,

  • stogo dangos: standartinės montavimo sistemos bituminėms, šiferinėms ir skardinėms dangoms yra šiek tiek pigesnės nei čerpiniam stogui,

  • elektrinės projekto sudėtingumo, t.y. ar elektrinė statoma ant vieno stogo, ar kelių, kokie atstumai tarp objektų ir pan.

Kviečiame pasinaudoti mūsų skaičiuokle, kurioje galėsite matyti preliminarią saulės elektrinės kainą be paramos, su montavimu, atsiperkamumą ir kitus duomenis. 

 

 

Parama
Parama saulės elektrinėms fiziniams asmenims

Parama saulės elektrinėms fiziniams asmenims

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) finansuoja atsinaujinančių išteklių panaudojimą ir saulės elektrinių diegimą ir naudojimą.

NAUJA APVA PARAMA JAU STARTAVO!

Kas gali gauti paramą?

  • Nuosavo namo savininkas (gyv. paskirties vieno buto pastatas).

  • Buto savininkas (gyv. paskirties butas daugiabutyje).

  • Sodo namo savininkas (sodų paskirties pastatas).

  • Turintys nuomos/panaudos sutartį (nuomos ar panaudos sutartis turi galioti ne mažiau kaip 10 metų).

Koks paramos dydis?

  • 255 €/kW, įsirengiant pilną elektrinės komplektą (saulės modulius ir inverterį). Maksimali kompensacija skiriama iki 10 kW galios elektrinėms.
  • 192 €/kW elektrinės galios bus skirta įsirengiant tik modulius, be inverterio.

Reikalavimai saulės elektrinės įrangai:

  • Įranga turi būti nauja (nenaudota) ir atitikti įprastai tokiai įrangai taikomas normas ir standartus.

  • Saulės moduliai turi atitikti ES standartus, jiems turi būti suteikta 10 m. produkto garantija ir 25 m. 80 proc. efektyvumo garantija. Moduliai privalo turėti CE ženklą ir turėti pakankamą apsaugą nuo dulkių ir drėgmės (bent IP 65).

  • Įtampos keitiklis (inverteris) turi būti tinkamas saulės elektrinių įrengimui ir atitikti ES standartus, jam turi būti suteikta 5 m. produkto garantija. Įtampos keitiklis turi turėti apsaugą nuo dulkių ir drėgmės (bent IP 65).

Kiti reikalavimai:

  • Įdiegti saulės elektrinę ir APVA pateikti Išlaidų kompensavimo prašymą privaloma ne vėliau kaip per 9 mėnesius nuo paramos kvietimo pabaigos.

  • Pastatai ir žemė turi būti įregistruoti VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registre (NTR) (statinio baigtumui reikalavimai nekeliami). Todėl paramą gali gauti ir naujakuriai.

  • Statant nuomojamame ar panaudos teise valdomame sklype, sutartis turi galioti ne mažiau kaip 10 metų nuo projekto registracijos formos pateikimo APVA dienos.

  • APVA parama suteikiama tik iki kvietimo pradžios nepriduotoms saulės elektrinėms. 

  • Privaloma tapti gaminančiu vartotoju, t.y. priduoti elektrinę į tinklą.

Kiti reikalingi dokumentai:

  • AB Energijos skirstymo operatoriaus išduotos elektrinės prijungimo prie elektros energijos skirtomųjų tinklų sąlygas.

    SVARBU!

    • Išduotos sąlygos privalo galioti paraiškos pateikimo metu;
    • Jeigu sąlygos negalios, bet jų galiojimo metu buvo pasirašyta prijungimo sutartis, kuri galioja 9 mėn., tai iš karto reikėtų teikti ir prijungimo sutartį. 

  • Notariškai patvirtintas įgaliojimas, jei registracijos formą teikia įgaliotasis fizinis ar juridinis asmuo.
  • Jei name yra bendrasavininkų/bendraturčių (laisvos formos sutikimas įgyvendinti projektą).

Kokius dokumentus reikės pateikti norint gauti paramą?

  • sąskaitą faktūrą ir elektrinės perdavimo asmens nuosavybėn perdavimo-priėmimo aktą,

  • įrenginio pasą ir/ar techninę specifikaciją,

  • atestuoto rangovo deklaraciją apie elektrinės atitikimą teisės aktų techniniams reikalavimams,

  • gaminančio vartotojo sutarčių su elektros energijos tiekėju ir (ar) energetikos tinklų operatoriumi kopijas.


Per kiek laiko gausite paramą?

Parama saulės elektrinei išmokama ne vėliau kaip per 60 kalendorinių dienų nuo fizinio asmens tinkamai įforminto Išlaidų kompensavimo prašymo ir visų privalomų pateikti dokumentų registravimo dienos, su sąlyga, jei bus atliekama patikra projekto įgyvendinimo vietoje, kad jos metu nebus nustatyta trūkumų.

Kokie įpareigojimai atsiranda gavus finansavimą?

  • 5 metus be APVA rašytinio sutikimo negalite perleisti, parduoti, įkeisti turto ar kitokiu būdu suvaržyti daiktinių teisių į elektrinę prieš tai negavus raštiško APVA sutikimo.
  • 5 metus draudžiama parduoti generuojamą elektros energiją ar naudoti ją ūkinei komercinei veiklai.
  • Sudaryti sąlygas APVA atstovams tikrinti elektrinę per visą 5 metų laikotarpį.

Daugiau infromacijos rasite apvis.apva.lt

Turite klausimų? Susisiekite ir „Saulės grąža“ komanda suteiks nemokamą konsultaciją bei padės užpildyti paraišką paramai gauti. 

Parama saulės baterijoms

Parama saulės baterijoms

APVA parama saulės baterijoms 2022 - baigėsi!


Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) teikia finansavimą elektros energijos kaupimo įrenginiams namų ūkiams (gaminantiems vartotojams) įsirengti.

Registracijos formos gali būti teikiamos nuo: 2022 m. rugsėjo 22 d. 8.00 val.

Registracijos formos gali būti teikiamos iki: 2023 m. birželio 21 d. 17.00 val. arba kol pakaks lėšų

Kas gali gauti paramą?

  • Nuosavo namo savininkas (gyv. paskirties vieno buto pastatas).

  • Buto savininkas (gyv. paskirties butas daugiabutyje).

  • Sodo namo savininkas (sodų paskirties pastatas).

Svarbu! 

Jei įsigyta įranga skirta elektros energijai kaupti namų ūkio reikmėms, naudojama ūkinei-komercinei veiklai, finansavimas neskiriamas. Jei pareiškėjas gali pateikti įrodymų, kad ūkinė-komercinė veikla nėra vykdoma ar pagaminta elektros energija kaupiama ir nėra naudojama ūkinei-komercinei veiklai, finansavimas skiriamas. Jei pagaminta elektros energija, kaupiama ir naudojama pastatuose, kuriuose viename iš jų yra vykdoma ūkinė-komercinė veikla, finansavimas skiriamas tik už objektą (-us), kuriame (-uose) ūkinė-komercinė veikla nevykdoma ar pagaminta elektra nėra naudojama ūkinei-komercinei veiklai.

Pareiškėjas, ketinantis įsigyti elektros energijos kaupimo įrenginį  turi būti ar tapti gaminančiu vartotoju teisės aktų nustatyta tvarka (įskaitant, bet neapsiribojant, sudaryti atitinkamas sutartis ir kitus jų priedus, su elektros energijos tiekėju ir (ar) energetikos tinklų operatoriumi, pagal kuriuos galima identifikuoti, kad asmuo laikomas gaminančiu vartotoju, įsirengti apskaitos prietaisą (išskyrus atvejus, kai pareiškėjas jau tapęs gaminančiu vartotoju ir (ar) atlikęs dalį ar visus reikiamus veiksmus) iki išlaidų kompensavimo prašymo Agentūrai pateikimo dienos, bet  ne vėliau kaip per 15 mėnesių pasibaigus Agentūros kvietimui teikti registracijos formas.

Pareiškėjui įsigijus saulės elektrinę ar jos dalį iš saulės parkų, kompensacinė išmoka už elektros energijos kaupimo įrenginį nėra teikiama.

Vienam kvietimui fizinis asmuo gali pateikti vieną registracijos formą.

Koks paramos dydis?

  • 450.26 €/kW, įrengtam ličio geležies fosfato elektros energijos kaupimo įrenginiui.

  • 391.08 €/kW įrengtam ličio jonų elektros energijos kaupimo įrenginiui.


Finansuojami įrenginiai ar technologijos  ir su jomis susijusi informacija

Pagal priemonę remiami pareiškėjai, kurie įsigyja ir įsirengia geležies fosfato elektros energijos kaupimo įrenginį ar ličio jonų elektros energijos kaupimo įrenginį, ir naudoja savo elektros energijai kaupti. Kompensacinė išmoka teikiama nuo 0,5 kWh iki 10 kWh galios įrenginiui.

Pareiškėjas gali įsigyti ir didesnės kaip 10 kWh galios elektros energijos kaupimo įrenginį, tačiau kompensacinė išmoka bus skiriama tik už 10 kWh galią.

Reikalavimai saulės elektrinės įrangai:

  • Elektros energijos kaupimo įrenginiai turi atitikti Europos Sąjungos standartus, įskaitant ekologinius ženklus, energijos duomenų etiketes ir kitas Europos Sąjungos standartizacijos įstaigų nustatytas techninių normatyvų sistemas, teikiamas garantijas;

  • Elektros energijos kaupimo įrenginys  turi būti naujas (nenaudotas), atitikti tokiai įrangai taikomas normas ir standartus. Agentūrai pareikalavus, pareiškėjas privalo pateikti įrangos atitikties sertifikatus.

Informacija apie registracijos formų teikimą:

Registracijos formos pildymo nuoroda ir/ar instrukcija: https://apvis.apva.lt / Instrukcija

Kartu su registracijos forma privalomi pateikti dokumentai (jei taikoma):

Jei Pareiškėjas įgalioja kitą fizinį ar juridinį asmenį už jį atlikti su Projekto įgyvendinimu susijusius veiksmus (pateikti Projekto registracijos formą ir/ar pateikti išlaidų kompensavimo prašymą ir/ar apmokėti išlaidas ir pan.), privaloma pateikti notaro patvirtintą arba informacinių technologijų priemonėmis sudarytą (https://igaliojimai.lt/) įgaliojimą atstovauti pareiškėją.

Rekomendacijas dėl informacijos pateikimo notaro patvirtintame įgaliojime ir laisvos formos sutikimo įgyvendinti projektą pavyzdį galima rasti čia: https://apvis.apva.lt/duk

Turite klausimų? Susisiekite ir „Saulės grąža“ komanda suteiks nemokamą konsultaciją bei padės užpildyti paraišką paramai gauti. 

Parama daugiabučių gyventojams ir saulės parkams

Parama daugiabučių gyventojams ir saulės parkams

Teikti paraišką gali:

Daugiabučių, nuosavų namų ar sodo namų gyventojai ir kiti asmenys, norintys įsigyti dalį elektrinės iš saulės parko, turi pildyti paraiškos formą APVA. 

Paramos dydis yra 323 € už 1 kW instaliuotos galios. Parama teikiama elektrinėms iki 10 kW. 

Reikalavimai saulės elektrinės įrangai:

  • įranga turi būti nauja (nenaudota) ir atitikti įprastai tokiai įrangai taikomas normas ir standartus,

  • saulės moduliai turi atitikti ES standartus bei ekologinius ženklus, jiems turi būti suteikta 10 m. produkto garantija ir 25 m. 80 proc. efektyvumo garantija. Moduliai privalo turėti CE ženklą ir turėti pakankamą apsaugą nuo dulkių ir drėgmės (bent IP 65),

  • įtampos keitiklis (inverteris) turi būti tinkamas saulės elektrinių įrengimui ir atitikti ES standartus, jam turi būti suteikta 5 m. produkto garantija. Įtampos keitiklis turi turėti apsaugą nuo dulkių ir drėgmės (bent IP 65).

Išmoka: 

  • APVA per ne daugiau nei 180 dienų įvertins pateiktas registracijos formas ir pagal prioritetinius kriterijus sudarys registracijos formų sąrašą,

  • pagal sudarytą registracijos formų sąrašą nedelsiant (ne vėliau kaip per 3 darbo dienas) informuos fizinius asmenis apie jiems numatytą skirti finansavimą,

  • išmoką gausite ne vėliau kaip per 90 kalendorinių dienų nuo fizinio asmens tinkamai įforminto Išlaidų kompensavimo prašymo ir visų privalomų pateikti dokumentų registravimo dienos.

Dokumentai reikalingi išmokai gauti įsirengusiems saulės elektrinę saulės parke:

  • Elektrinės iš saulės parko pirkimo–pardavimo sutartis.
  • Sąskaita faktūra.
  • Elektrinės dalies priėmimo–perdavimo aktas.
  • Elektros energijos tiekimo sutartis.
  • Įrangos techninė dokumentacija (specifikacijos, garantijos).

Esame įrengę ne vieną saulės elektrinę naujuose ar renovuotuose daugiabučiuose pastatuose. Tokios tendencijos rodo, kad saulės energijos teikiama nauda atsiperka ir be paramos. Jei norite įvertinti savo galimybes – susisiekite su mumis.

Daugiau apie APVA paramą čia.

Parama šilumos siurbliams

Parama šilumos siurbliams

Paraiškų teikimo terminas baigėsi, apie naujienas pranešime!

Kas gali gauti paramą?

Iškastinį kurą (gamtines dujas, dyzelinį krosnių kurą, akmens anglį, durpių briketus ir kt.) naudojančių šilumos gamybos įrenginių keitimas. APVA aprašas čia.

Paraiškos teikimas: nuo 2022 m. spalio 3 d. 8.00 val. iki lapkričio 3 d. 17.00 val.

  • Oras vanduo kompensacija 2022 m. teikiama gyvenamųjų namų (vieno, dviejų butų pastato) arba buto daugiabutyje savininkams. Kompensacija 2022 neteikiama, kai gyvenamojo namo paskirtis yra sodo namas.
  • Pastato statyba turi būti užbaigta ir pastatas yra įregistruotas VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registre ne mažiau kaip 5 metus nuo kvietimo teikti Registracijos formas dienos.
  • Naujai pastatytiems, statomiems namams parama nėra skiriama.
  • Parama taikoma oras – oras, oras – vanduo, žemė – vanduo, vanduo – vanduo šilumos siurbliams ir biokuro katilams. 
  • Pastatas negali būti prijungtas prie centralizuotai tiekiamos šilumos sistemos.
  • Maksimalus kompensacinės išmokos dydis pareiškėjui siekia iki 14,5 tūkst. eurų.

Svarbu! Jeigu gyvenamasis namas registruotas teritorijoje, kuri patenka į padidintos aplinkos oro taršos zoną, neefektyviai biomasę naudojantis katilas gali būti keičiamas tik į lokalios teršalų emisijos neturinčius įrenginius, naudojančius atsinaujinančių išteklių energiją šilumos gamybai, t.y. tik į šilumos siurblius.

Bendri reikalavimai:
 
  • Pastato statyba turi būti užbaigta ir pastatas yra įregistruotas VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registre ne mažiau kaip 5 metus nuo kvietimo teikti Registracijos formas dienos (t. y. baigtumo procentas nurodytas ne mažesnis kaip 100 proc. ir po statybos pabaigos metų, nurodytų VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registro duomenų banko išraše, praėję ne mažiau kaip 5 metai iki kvietimo teikti Registracijos formas dienos).
  • Naujai pastatytiems, statomiems namams parama nėra skiriama.
  • Pastatas nėra prijungtas prie centralizuotai tiekiamos šilumos sistemos.

 Susigrąžinkite iki 50 % finansuoti tinkamų išlaidų

  • Šilumos siurbliui oras–oras (rinktis).
  • Šilumos siurbliui oras–vanduo be integruoto boilerio (rinktis).
  • Šilumos siurbliai oras-vanduo su integruotu boileriu (rinktis).
  • Šilumos siurbliai žemė-vanduo/vanduo-vanduo be integruoto boilerio.
Kaip apskaičiuojamas kompensacijos dydis?
 
  • Finansuojamos išlaidos apskaičiuojamos pagal nustatytą 1 kW fiksuotąjį įkainį (Eur/kW), o ne pagal faktiškai patirtas išlaidas. Įkainio dydis priklauso nuo šildymo sprendimo tipo ir galios.
  • Šilumos siurblio oras – vanduo sezoninis naudingumo koeficientas (COP) esant standartinėms veikimo sąlygoms, turi būti ne mažesnis kaip 3,0.

  • Kompensacija apskaičiuojama šilumos siurblio vardinę galią „Prated“ (kW) dauginant iš įkainio. Finansuojama 50 % apskaičiuotų tinkamų finansuoti išlaidų sumos. Tiksli kompensacinės išmokos suma patvirtinama pateikus paraišką APVA.

Kokius duomenis pateikti paraiškos pildymo metu?
 

Be asmeninių duomenų, būtina pateikti šiuos duomenis/dokumentus:

  • Notariškai patvirtintas įgaliojimas, jei registracijos formą teikia įgaliotasis fizinis ar juridinis asmuo.
  • Jei name yra bendrasavininkų/bendraturčių (laisvos formos sutikimas įgyvendinti projektą).
  • Seno katilo ir sistemos nuotraukos.
  • Jei keičiama krosnis, kuri šilumą tiekia į vandens pagrindu veikiančią šildymo sistemą, reikia pateikti sistemos nuotraukas.
  • Dokumentų, pagrindžiančių informaciją apie išmontuoto katilo atidavimą atliekų tvarkytojams, kopijas.
Kada turi būti pirkta įranga?
 

Sąskaitos ir priėmimo-perdavimo aktai už įrangą gali būti išrašyti nuo einamųjų metų sausio 1 d., tačiau biokuro katilai ir šilumos siurbliai negali būti sumontuoti iki registracijos formos APVA pateikimo dienos, kitaip nebus išmokama parama. Įsigyti šilumos siurblį galite tik gavę APVA atsakymą, ar jums bus skirta kompensacija.

Per kiek laiko turės būti atlikti darbai?
 
  • Katilo keitimo darbai privalės būti atlikti per 9 mėn. nuo kvietimo pabaigos.

  • APVA išlaidų kompensavimo prašymą turėsite pateikti ne vėliau kaip per 9 mėn. nuo kvietimo pabaigos.

  • Nepamirškite, kad kartu su išlaidų kompensavimo prašymu APVA reikės pateikti dokumentų, pagrindžiančių informaciją apie išmontuoto neefektyviai biomasę naudojusio katilo atidavimą atliekų tvarkytojams, kopijas (pagal Netauriųjų metalų laužo ir atliekų apskaitos ir saugojimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2010 m. rugsėjo 6 d. įsakymu Nr. 4-678, 5 punktą išduotų pirkimo–pardavimo faktą patvirtinančio apskaitos dokumento kopijas arba atliekų pridavimo į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles įrodančio dokumento kopiją).
Kokie įsipareigojimai gavus paramą?
 
  • 5 metus* be APVA rašytinio sutikimo negalite perleisti, parduoti, įkeisti turto ar kitokiu būdu suvaržyti daiktinių teisių į šilumos gamybos įrenginį.

  • 5 metus* sudaryti sąlygas APVA tikrinti projekto įgyvendinimą vietoje ir savo veiklą, susipažinti su dokumentais, susijusiais su projekto vykdymu.

  • 5 metus* įrengtą šilumos gamybos įrenginį naudoti namų ūkio reikmėms, neparduoti ar nenaudoti ūkinei komercinei veiklai.

  • Ne vėliau kaip per 10 darbo dienų pranešti APVA apie bet kokių duomenų, pateiktų registracijos formoje, taip pat apie savo rekvizitų pasikeitimus 5 metų* laikotarpiu.

  • APVA nustatytais terminais teikti papildomą informaciją, pagrindimo dokumentus, šalinti nustatytus neatitikimus.

5* metų terminas skaičiuojamas nuo išlaidų kompensavimo prašymo apmokėjimo dienos.

Kokia įranga turėtų būti naudojama iki jos atnaujinimo?
 
  • Pastate turėjo būti įdiegtas neefektyviai biomasę naudojantis katilas, t.y. šilumos gamybos įrenginys, tiekiantis šilumą į vandens pagrindu veikiančią šildymo sistemą, kad vienoje arba keliose uždarose erdvėse būtų pasiektas ir išlaikomas reikiamas patalpos temperatūros lygis.

  • Gali būti keičiama ir krosnis, jei ji šilumą tiekia į vandens pagrindu veikiančią šildymo sistemą.

  • Židiniai, krosnelės, dujiniai katilai ar pan. nėra tinkami įrenginiai ir jų keitimas nėra finansuojamas.
 

ES parama saulės elektrinėms verslo įmonėms

ES parama saulės elektrinėms verslo įmonėms

Nuo 2024 m. rugsėjo mėn. 4 d. galima teikti paraišką paramai saulės elektrinėms įsirengti. Paraiškos priimamos iki kol pakanka lėšų skirtų finansavimo priemonei.

Labai mažos, mažos įmonės, ūkininkai, atsinaujinančių išteklių energijos ir piliečių energetikos bendrijos kviečiami teikti paraiškas saulės elektrinėms iki 500 kW įsirengti.

NAUJOVĖ! Parama gali pasinaudoti ir vidutinės įmonės. 

  • 1073 €/kW – fiksuotas įkainis skirtas 1 kW įrengtosios galios saulės elektrinei įsigyti ar įrengti,

  • 62 mln. € – bendra finansavimui skirta suma.

Tinkamos finansuoti išlaidos

1. Įrengta nauja, nenaudota įranga (saulės ar vėjo elektrinė);

2. Įsigyta nauja saulės elektrinės dalis iš saulės parko, t. y. pirmą kartą iš saulės elektrinių parko vystytojo įsigyta saulės elektrinių parko dalis nuo kurios eksploatacijos (t. y. nuo leidimo gaminti elektros energiją išdavimo datos) praėję ne daugiau kaip 12 mėnesių;

3. Pirkimo ir (arba) importo PVM, kurio pareiškėjas pagal Lietuvos Respublikos įstatymus neturi teisės susigrąžinti (atskaityti).

Bendrieji reikalavimai pareiškėjams

1. Pareiškėjas nėra bankrutavęs, bankrutuojantis, likviduojamas ir (arba) restruktūrizuojamas, neturi mokestinės nepriemokos valstybės ir (arba) savivaldybės biudžetui arba kitiems valstybės fondams (išskyrus atvejus, kai mokesčių, delspinigių, baudų mokėjimas atidėtas Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka arba dėl šių mokesčių, delspinigių, baudų vyksta mokestinis ginčas). Jeigu pareiškėjas yra įsiskolinęs, parama gali būti teikiama, jei pareiškėjas pateiks dokumentus, įrodančius, kad apmokėjo visus įsiskolinimus valstybei;

2. Pareiškėjas yra grąžinęs visas grąžintinas lėšas, gautas pagal Klimato kaitos programą, jeigu dėl tokių lėšų yra priimtas ir įsiteisėjęs sprendimas;

3. Einamaisiais metais pareiškėjas gali teikti tik vieną paraišką paskelbtam kvietimui pagal tą pačią pažangos priemonės aprašo Priemonę.

4. Pareiškėjas, įgyvendindamas projektą, įsipareigoja laikytis Lietuvos Respublikos statybos įstatymo, kitų Lietuvos Respublikos įstatymų ir teisės aktų reikalavimų, gauti visus reikiamus leidimus, sutikimus, pritarimus ir (ar) kitus dokumentus. Kilus įtarimų, kad pareiškėjas neįvykdė teisės aktų reikalavimų ir minimų leidimų, sutikimų, pritarimų ir (ar) kitų dokumentų nėra gavęs, Agentūra turi teisę prašyti pareiškėjo juos pateikti.

Kokia saulės elektrinė finansuojama?

  • Elektrinė ant stogo. Maksimalus ploto panaudojimas. Skirtas tiek plokštiems, tiek šlaitiniams stogams. Galimas modulių išdėstymas rytai – vakarai sistema arba į pietus.

  • Fiksuota antžeminė. Idealus modulių pasvirimo kampas leis pasiekti maksimalius elektrinės generacijos rodiklius. Galima vieno arba dviejų ašių modulių išdėstymo sistema.

  • Saulės parke. Puikus variantas esant didesniam elektros energijos poreikiui arba stogo ploto ar teritorijos, kurioje galėtų būti pastatyta saulės elektrinė, trūkumui.

Turite klausimų, konsultuokitės su „Saulės grąža“ komanda.

 

Gavote paramą. Kas toliau?

Gavote paramą. Kas toliau?

Svarbiausias žingsnis DABAR – planuoti elektrinės statybos darbus. 

Elektrinė per kelis mėn. Numatoma, jog gaminantys vartotojai galės džiaugtis pirmaisiais sugeneruotais kWh po 4-5 mėnesių nuo paramos skyrimo.

Priduodame į ESO. Įrengus saulės elektrinę pasirūpiname jos pridavimu į ESO tinklus. Galėsite save vadinti gaminančiu vartotoju, kuris prisideda prie mažesnio CO2 patekimo į aplinką ir kuria švaresnį rytojų.

APVA dokumentacija. Paruošiame paramos dokumentus pateikimui į APVA sistemą. Viskas dėl ko Jums reikia rūpintis – išsiaiškinti gražiausią saulės elektrinės kampą, įamžinti ir pasidalinti nuotrauka su mumis!

Saulės elektrinės montavimo datą galite rezervuoti susisiekus su „Saulės grąža“ komanda. Paruošėme ATMINTINĘ, kuri bus naudinga besiruošiantiems įsirengti saulės elektrinę. Atsisiųsti galite čia.

Saulės elektrinių įranga ir montavimas
Kokie yra galimi saulės elektrinių montavimo sprendimai?

Kokie yra galimi saulės elektrinių montavimo sprendimai?

Vakarų Europoje ir Lietuvoje populiariausias saulės elektrinės instaliacijos sprendimas – ant šlaitinio stogo. Naudojamos montavimo sistemos lengvai pritaikomos skirtingoms stogo dangoms. Tinkamai pritvirtintos jos visiškai nepažeidžia stogo dangos. Saulės elektrinės efektyvumas priklauso nuo šlaitinio stogo pozicijos pagal pasaulio šalių kryptis. Palankiausios kryptys yra pietūs, pietryčiai, pietvakariai. Ant plokščio stogo montuojamos saulės elektrinės yra universalesnės – jas dažniausiai galima pasukti reikiamu kampu pagal pasaulio kryptis. Tokio tipo saulės elektrinių sprendimai gali būti pritaikomi ant gyvenamųjų ir komercinių pastatų stogų.

Saulės elektrinė ant žemės ar plokščio stogo – viena populiariausių elektrinės įrengimo vietų, suteikiančių plačias galimybes parinkti optimalius technologinius sprendimus. Lengviau nukreipti į pietų pusę, parinkti pasvirimo kampą. Tokio tipo saulės elektrinės yra puikiai vėdinamos, todėl pasižymi geriausiais elektros energijos gamybos rezultatais, tačiau joms riekia daugiau ploto nei ant šlaitinio stogo montuojamoms elektrinėms. Vidutiniškai 1 kW reikia 10 m².

 

Kuo skiriasi polikristaliniai ir monokristaliniai saulės elementai?

Kuo skiriasi polikristaliniai ir monokristaliniai saulės elementai?

Tiek monokristaliniai, tiek polikristaliniai saulės elementai atlieka tą pačią funkciją bendroje saulės fotoelektrinės sistemoje - jie surenka saulės energiją ir paverčia ją elektra. Jie taip pat gaminami iš to pačio silicio. Daugelis saulės baterijų gamintojų gamina tiek monokristalinius, tiek polikristalinius elementus.

Tiek monokristaliniai, tiek polikristaliniai saulės moduliai gali būti geras pasirinkimai jūsų saulės elektrinei, tačiau tarp šių dviejų technologijų yra esminių skirtumų, kuriuos turėtumėte suprasti prieš priimdami galutinį sprendimą. Pagrindinis skirtumas - naudojamų silicio saulės elementų tipas: monokristalinėse saulės baterijose yra saulės elementų, pagamintų iš vieno silicio kristalo, o polikristalinėse saulės moduliuose naudojami saulės elementai, pagaminti iš daugelio silicio fragmentų, išlydytų kartu.

Norint pagaminti monokristalinių saulės plokščių saulės elementus, silicio liejinys formuojamas iš vieno kristalo ir vėliau supjaustomas į plokšteles. Kadangi celė sudaryta iš vieno kristalo, monokristaliniai elementai turi mažiau defektų (angl. k. dislocations and grain boundaries), kurie daro neigiamą įtaką celės efektyvumui. Dėl to monokristaliniai elementai yra efektyvesni nei polikristaliniai.

Užuot naudodami vieną silicio kristalą, gamintojai ištirpdo daugybę silicio fragmentų. Polikristaliniai saulės elementai taip pat yra vadinami „daugiakristaliais“ arba daugelio kristalų siliciu. Kadangi kiekvienoje celėje yra daug kristalų, jų sandūroje atsiranda daugiau defektų taip pat pačių kristalų vidinė struktūra pasikeičia. Dėl to polikristalinių saulės modulių efektyvumas yra mažesnis. Pagrindinis šių modulių privalumas - mažesnė kaina.

Taigi, priimant galutinį sprendimą verta apsvarstyti, ar Jūs norite kuo pigesnio sprendimo, ar visgi kuo efektyvesnio?


Šaltinis

Kiek laiko užtruks saulės elektrinės įrengimas?

Kiek laiko užtruks saulės elektrinės įrengimas?

Po sutarties pasirašymo skaičiuojama, kad saulės elektrinę įrengsime per 6-7 mėnesius. Viskas priklauso nuo pasirinktų medžiagų ir užimtumo bei sąlygų apibrėžtų sutartimi.

Rangos darbai užtrunka 1-2 dienas: iki 5 kW saulės elektrinę sumontuojame per 1 dieną, 10 kW – per 1-2 dienas. Saulės elektrinės įrengimas gali užtrukti jei yra atliekami papildomi darbai bei dėl sunkinančių oro sąlygų.

Įrenginiant saulės elektrines virš 30 kW darbų atlikimo grafikas derinamas individualiai.

Jei turite klausimų ar norite pasikonsultuoti, drąsiai kreipkitės į „Saulės grąža“ komanda.

Už ką atsakingas saulės elektrinės rangovas?

Už ką atsakingas saulės elektrinės rangovas?

Įmonė „Saulės grąža“ atsakinga už laiku ir tvarkingai atliekamus darbus, sutarties sąlygų laikymąsi, įsipareigojimų vykdymą.

Rangovas užtikrina, kad vykdant darbus bus laikomasi visų įstatymų ir kitų teisės aktais nustatytų reikalavimų: darbų saugos, priešgaisrinės apsaugos, aplinkos apsaugos, higienos ir kitų su darbų vykdymu susijusių reikalavimų. Bei vykdyti kitus, sutartimi apibrėžtus įsipareigojimus.

Už ką atsakingas saulės elektrinės savininkas?

Už ką atsakingas saulės elektrinės savininkas?

Klientas įsipareigoja laiku atsiskaityti su rangovu, sudaryti sąlygas vykdyti darbus ir suteikti paslaugas. Priimti prekes ir montuotojus į darbų teritoriją. Pateikti rangovo prašomus dokumentus, pasirašyti atliktų darbų aktą, kai darbai atlikti tinkamai.

Saulės kolektoriai ar moduliai?

Saulės kolektoriai ar moduliai?

Atsinaujinantys energijos šaltiniai ne tik užtikrina, kad naudojatės švaria energija. Tai padeda jums tapti mažiau priklausomais nuo energijos tiekėjų bei ilgalaikėje perspektyvoje – mažiau mokėti už energijos suvartojimą. Jei svarstote įsirengti saulės energiją generuojantį šaltinį savo namuose, reikėtų susipažinti su tokią energiją sukuriančiais prietaisais – saulės kolektoriais bei moduliais, kurių sąvokos dažnai yra painiojamos.

Saulės moduliai – tai prietaisai iš saulės energijos gaminantys elektrą, kuri gali būti panaudota ne tik šildymui, bet ir kitoms pastato reikmėms.

Saulės kolektoriai – tai namų šilumos generatoriai, konvertuojantys saulės energiją į šilumą.

Patarimas: jei galvojate įsirengti saulės kolektorių, įsivertinkite, ar sunaudojate daug karšto vandens, nes esant nedideliam karšto vandens sunaudojimo kiekiui saulės kolektorius jums tiesiog neatsipirks.

Kuo skiriasi saulės kolektriai ir saulės elektrinės?

Kodėl saulės elektrinės galia turi būti didesnė už inverterio nominalią galią?

Kodėl saulės elektrinės galia turi būti didesnė už inverterio nominalią galią?

Taip yra dėl dviejų priežasčių:

  1. Inverteris pasiekia didžiausią efektyvumą kuomet dirba savo nominalia galia.

  2. Saulės moduliai ne visada pasiekia nominalią galią.

Taigi, norint užtikrinti reikiamą elektros energijos kiekį, saulės elektrinė turėtų būti montuojama nuo 10 iki 20 % galingesnė už inverterio nominalią galią. Priešingu atveju, su laiku saulės jėgainė generuos mažiau elektros energijos nei numatytas metinis poreikis.

Kuo skiriasi saulės moduliai, baterijos ir kolektoriai?

Kuo skiriasi saulės moduliai, baterijos ir kolektoriai?

Nors visi šie elementai naudojami saulės energijai panaudoti, tarp jų funkcionalumo ir paskirties yra didžiuliai skirtumai.

Saulės kolektoriai – tai ne saulės elektrinė. Saulės kolektoriai surenka saulės energiją ir ją perduoda šilumos pavidalu. Šio proceso metu nėra gaminama elektra, todėl tokios sistemos suteikiama nauda yra gerokai mažesnė.

Saulės elektrinėje baterijos yra viena iš sudedamųjų dalių. Tačiau, tai ne pagrindinis elementas ir sutinkamas sąlyginai retai. Baterijos skirtos saulės elektrinės sugeneruotam elektros energijos perviršiui kaupti vėlesniam panaudojimui. Jos dažniausiai naudojamos, kai nėra galimybės prisijungti prie elektros tinklų arba prisijungimo kaina viršija baterijų kainą.

Saulės moduliai – tai pagrindinė saulės elektrinės dalis. Būtent jie generuoja elektros energiją ir yra montuojami ant pastato stogo.

Išsamiau skaitykite čia.

Elektros apskaita
Kaip veikia dvipusės apskaitos sistema (net metering)?

Kaip veikia dvipusės apskaitos sistema (net metering)?

Saulės modulių pagamintą ir nesunaudotą elektrą (perteklinę) galima atiduoti pasaugoti į elektros tinklus. Naktį ir žiemą, kai saulės nėra arba jos mažiau, iš elektros tinklų „atsiimama“ sukaupta energija, o esant jos trūkumui perkama iš tinklo operatoriaus. Už į tinklus atiduotą saugoti elektrą mokėsite pvz.: 5,2 centus už kilovatvalandę (vietoje įprastai mokamų 15 centų už 1 kWh). Per visus metus, galima visiškai išlyginti pagamintos ir perkamos elektros santykį ir taip elektros išlaidas sumažinti bent 3 kartus.

Dvipusės apskaitos metai skaičiuojami nuo balandžio 1 iki kovo 31 dienos. Šiuo laikotarpiu galima sukaupti ir išnaudoti pasaugoti paliktą elektros energiją. 

Kokį planą rinktis, mokant už elektros energiją?

Kokį planą rinktis, mokant už elektros energiją?

Gaminantys vartotojai norėdami pasinaudoti elektros energijos pasaugojimo paslauga, su nepriklausomu tiekėju ar skirstomųjų tinklų operatoriumi sutaria dėl tinkamiausio pasinaudojimo tinklais mokesčio. Galima rinktis iš 3 variantų: mokėti už į tinklą perduotą pagamintą ir vėliau susigrąžintą kilovatvalandę, mokėti fiksuotą įmoką už instaliuotą elektrinės galią, arba tiesiog atsiskaityti pagaminta elektros energija.

Plačiau aprašome kiekvieną atsiskaitymo planą, kad priimtumėte geriausią atsiskaitymo už energijos pasaugojimą būdą (kainos pateikiamos su PVM):

  1. Atsiskaitote su ESO už pagamintos ir susigrąžintos elektros energijos 1 kWh – 0,06655 ct.

  2. Mokate ESO mėnesinį mokestį už instaliuotą saulės elektrinės galią – 4,8884 Eur už kW per mėnesį. Pvz. jei instaliuota 5 kW elektrinė, tai per mėnesį sumokėsite 24,442 Eur.

  3. Mokate ESO savo pagaminta elektros energija – 32 proc. Jūsų saulės elektrinės pagamintos elektros atiduodate į tinklą. Naudojantis šiuo tarifu rekomenduojame statyti didesnę nei 10 kW elektrinę.


Svarbu! Plano pasirinkimą galima keisti vieną kartą per metus. Elektros energija yra „kaupiama“ iki balandžio 1d. Po šios datos ESO tinkluose sukaupta elektros energija nurašoma ir pradedama kaupti iš naujo. Jeigu pasigaminote daugiau negu suvartojote – perteklinė dalis nurašoma. Kuo tiksliau pasirenkamas saulės elektrinės galingumas tuo efektyviau suvartojama elektros energija.

Turite klausimų? Pasinaudokite mūsų sukurta skaičiuokle ir pasitikrinkite, kuris naudojimosi tinklais atsiskaitymo būdas Jums bus naudingiausias.

Visada galite nemokamai pasikonsultuoti su Saulės grąža komanda. Susisiekite užpildant užklausą arba kontaktuose nurodytais kontaktais.

 

Kainos, galiojančios nuo 2024.04.01 (patvirtinta VERT nutarimu)

Nutolęs gaminantis vartotojas, kas tai?

Nutolęs gaminantis vartotojas, kas tai?

Elektros energiją gaminantis vartotojas – fizinis arba juridinis asmuo, įsirengęs atsinaujinančių išteklių technologijų elektrinę ir gaminantis elektrą savo reikmėms, o nesuvartotą elektros kiekį pateikiantis į tinklus ir, esant poreikiui, ją susigrąžinantis iš tinklų. Nutolęs gaminantis vartotojas, tai toks gaminantis vartotojas, kurio energijos gamybos ir vartojimo vietos skiriasi. T.y. saulės elektrinės savininkas pasistatęs elektrinę pvz.: savo sodo sklype, o energiją vartojantis savo bute ir/ar kažkur kitur. 

Vienas nutolęs elektros energijos gamybos įrenginys gali būti susietas su keliomis energiją gaminančiam vartotojui priklausančiomis vietomis. Įsigaliojęs modelis skirtas elektros energiją gaminti išskirtinai tik savo poreikiams ir ūkio reikmėms. Energijos pardavimas galimas tik gavus būtinus leidimus.

Kaip tapti nutolusiu gaminančiu vartotoju?

1) Jei dar neturite saulės elektrinės, tai galite padaryti keliais būdais:

  • statyti savo asmeninę saulės elektrinę nuosavybės, panaudos ar nuomos teise valdomame sklype;

  • nusipirkti dalį jėgainės saulės parke.

Kurį variantą rinktis Jums patars "Saulės grąža" komanda. Susisiekite.

2) Jei jau turite saulės elektrinę, tuomet daugiau informacijos rasite ESO svetainėje.

 

 

Kaip pildyti prijungimo sąlygų užsakymo paraišką?

Kaip pildyti prijungimo sąlygų užsakymo paraišką?

Parengėme gaires, kuriomis vadovaujantis galėsite greitai ir paprastai užpildyti prijungimo sąlygų užsakymo paraišką. Instrukciją rasite čia.

Kada kompensuojama pagaminta, bet nesuvartota ir pasaugojimui perduota elektros energija?

Kada kompensuojama pagaminta, bet nesuvartota ir pasaugojimui perduota elektros energija?

Kompensacija už nesuvartotą ir į elektros tinklus patiektą elektros energijos kiekį mokama šiais atvejais: 

1) gaminantis vartotojas nuo einamųjų metų balandžio 1 dienos iki kitų metų kovo 31 dienos į elektros tinklus patiekė didesnį elektros energijos kiekį nei suvartojo;

2) jei gaminantis vartotojas keičia elektros energijos tiekėją savo objektui;

3) jei gaminantis vartotojas nutraukia sutartį su tiekėju ar garantiniu tiekėju. Kompensacija už viršytą elektros energijos kiekį mokama tarpusavio sutartyje numatyta tvarka ir sąlygomis.

Daugiau informacijos VERT.

Tarifo plano pasirinkimas

Tarifo plano pasirinkimas

Balandžio mėnuo saulės elektrinės savininkams atnešė ne tik šoktelėjusią jėgainės generaciją, bet ir pokyčius. Nuo šiol galima pasirinkti sau palankiausią laiko zonų tarifų planą perkamai elektrai iš tinklų. Tai reikšmingas pokytis, kurio pagalba galėsite dar efektyviau naudoti sugeneruotą elektros energiją savo poreikiams.

Tarifo planą galite pasikeisti vieną kartą per 12 kalendorinių mėnesių, prisijungus prie ESO savitarnos svetainėje. Pasitikrinti kuris planas labiausiai apsimoka būtent jūsų šeimai galite čia

 

Saulės parkai
Kas gali pirkti saulės elektrinę saulės parke?

Kas gali pirkti saulės elektrinę saulės parke?

  1. Fiziniai asmenys, norintys vartoti žaliąją energiją nuotoliniu būdu.

  2. Juridiniai asmenys, norintys naudoti atsinaujinančių išteklių sugeneruotą elektros energiją. Juridiniai asmenys gali pirkti tiesiogiai susisiekę su „Saulės grąža“ komanda.

Koks elektrinės tarnavimo laikas ir kas po to?

Koks elektrinės tarnavimo laikas ir kas po to?

Vystytojas įsipareigoja, jog elektrinė deklaruojamu pajėgumu (80 %) veiks 25 metus ir tęs savo veiklą net pasikeitus valdytojui. Po eksploatacijos elektrinė bus utilizuota be papildomo mokesčio.

Kokią mažiausią dalį (kW) galima įsigyti saulės parke?

Kokią mažiausią dalį (kW) galima įsigyti saulės parke?

Minimali elektrinės galia (kW), kurią galima įsigyti mūsų saulės parkuose – 1 kW.

Ar galima papildomai nusipirkti galios (kW)?

Ar galima papildomai nusipirkti galios (kW)?

Trūkstamą elektros energijos kiekį galite įsigyti iš to paties ar kito saulės elektrinių parko.

Kada rinktis elektrinę saulės parke?

Kada rinktis elektrinę saulės parke?

Patariame rinktis elektrinę Saulės grąžos saulės parke, kuomet: 

  • Gyvenate daugiabučiame name.

  • Jūsų namo stogas nėra tinkamas saulės elektrinei: pvz. nukreiptas į šiaurinę pusę; nepakankta stogo ploto norimai saulės elektrinės galiai.

  • Neturite žemės sklypo arba jo nepakanka reikiamai saulės elektrinei įsirengti.

  • Neturite laiko rūpintis saulės elektrine (pvz. stebėti jėgainės elementus, nuvalyti esant poreikiui ir kt.). Nutolusios saulės elektrinės įrengimu ir visa priežiūra pasirūpins jėgainės vystytojas, todėl vienintelis gaminančio vartotojo darbas – stebėti savo jėgainės generaciją.

 

 

 

Kiek kWh generuos elektrinė saulės parke?

Kiek kWh generuos elektrinė saulės parke?

Numatoma, kad 1 kW Saulės grąžos saulės parke generuos 1077 kWh. 

Kas nutiks jeigu bus per mažai/per daug sugeneruotos elektros energijos?

Kas nutiks jeigu bus per mažai/per daug sugeneruotos elektros energijos?

Pirmiausia, ką turėtų atlikti būsimas nutolusios saulės elektrinės savininkas – išsiaiškinti savo elektros energijos suvartojimo poreikius ir kuo tiksliau pasirinkti saulės elektrinės galią. 

Jeigu sugeneruotos elektros energijos bus per daug – ją pasaugos elektros tinklai, o jeigu per mažai – galėsite įsigyti papildomos galios (kW) iš to paties saulės parko, kuriame jau turite savo elektrinės dalį. 

Jeigu momentiškai suvartosite daugiau elektros energijos (kWh), už skirtumą turėsite sumokėti įprastinę pasirinktos laiko zonos tarifo plano kainą. 

Padėsime įvertinti, kokios galios saulės elektrinė iš nutolusio parko būtų efektyviausia Jūsų šeimai, susisiekime.

Kada atsipirks elektrinė saulės parke?

Kada atsipirks elektrinė saulės parke?

Vidutiniškai, saulės elektrinė saulės parke su APVA parama atsiperka per 7 m. Be paramos šis laikotarpis gali siekti maždaug 10 m. 

Konkretų saulės elektrinės atsipirkimo laikotarpį galite pasitikrinti IGNITIS saulės parkų platformoje arba mūsų elektroninėje parduotuvėje. Naudos skaičiuoklėje pasirinkite vidutinę sumą, kurią sumokate už elektros energiją per mėnesį, pažymėkite varnelę prie skilties: Skaičiuoti su ES parama. Atlikus šiuos veiksmus, galėsite matyti rekomenduojamą elektrinės galią, reikalingą pradinę investiciją, sutaupymą, būsimą elektros energijos sąskaitą (turint saulės elektrinę) ir kitus rodiklius.

Ar galima parduoti sugeneruotą elektros energiją?

Ar galima parduoti sugeneruotą elektros energiją?

Kompensaciją už nesuvartotą ir į elektros tinklus patiektą elektros energijos kiekį gali gauti tiek fiziniai asmenys, tiek įmonės. Kompensacija mokama šiais atvejais: 

1) gaminantis vartotojas nuo einamųjų metų balandžio 1 d. iki kitų metų kovo 31 d. į elektros tinklus patiekė didesnį elektros energijos kiekį nei suvartojo.

2) jei gaminantis vartotojas nutraukia sutartį su tiekėju ar garantiniu tiekėju. Kompensacija už viršytą elektros energijos kiekį mokama tarpusavio sutartyje numatyta tvarka ir sąlygomis.

3) jei gaminantis vartotojas keičia elektros energijos tiekėją savo objektui (kiekvienas nepriklausomas tiekėjas nustato savo kompensavimo tvarką ir sąlygas).

 

 

Kiek sąskaitų bus išrašoma įsigijus elektrinę iš saulės parko?

Kiek sąskaitų bus išrašoma įsigijus elektrinę iš saulės parko?

Nutolusios saulės elektrinės savininkas gaus dvi sąskaitas:

1. Iš elektros tiekėjo už trūkstamą elektros energijos kiekį ir pasinaudojimą tinklu.

2. Iš vystytojo už savo nutolusios saulės elektrinės priežiūrą (17,98 €/kW metinė priežiūros kaina).

 

Gaminančio vartotojo prašymas

Gaminančio vartotojo prašymas

Du dažniausiai pasikartojantys klausimai: kokią generatorių įtampą ir kokį elektros energijos pasaugojimo planą rinktis?

 
Generatorių įtampa.
Jūsų elektrinė Saulės grąžos parke Kuršėnuose prijungta prie 10 kV tinklo, tad būtent šį variantą iš galimų (0,4 kV, 10 kV, 35 kV) reikėtų rinktis.

Elektros pasaugojimo planai. Galimi 4 variantai:

1. Atsiskaitymas už atgautą energijos kiekį,
2. Atsiskaitymas už įrengtąją elektrinės galią,
3. Atsiskaitymas mišriu būdu,
4. Atsiskaitymas kilovatvalandėmis.

Mes rekomenduojame rinktis 2-ąjį planą, o plačiau apie kiekvieną iš jų čia.

Kas įskaičiuota į saulės parko priežiūros mokestį?

Kas įskaičiuota į saulės parko priežiūros mokestį?

Į metinį (17,99 €/kW) priežiūros mokestį įeina:

  • draudimas
  • techninė priežiūra
  • šienavimas
  • modulių valymas

Sąskaita bus pateikiama po pirminio saulės elektrinės prijungimo ir vėliau kiekvienų metų sausio mėnesį. 

 

Ar reikia keisti elektros skaitiklį įsigijus elektrinę saulės parke?

Ar reikia keisti elektros skaitiklį įsigijus elektrinę saulės parke?

Taip. Elektros skaitiklis keičiamas ne tik įsirengiant saulės elektrinę ant namo stogo ar nuosavame žemės sklype, bet ir įsigyjant elektrinės dalį iš nutolusio saulės parko. Skaitiklį Jūsų namuose pakeis ESO specialistai nemokamai. 

Kas atsitinks, jeigu jėgainė neveiks?

Kas atsitinks, jeigu jėgainė neveiks?

Nutolusios saulės elektrinės savininkui nėra ko jaudintis. Svarbu yra ne valandos ar dienos generacija, o metinė. 

Jeigu dėl gamtos sąlygų ar techninių kliūčių atsitiktų taip, jog saulės elektrinė kurį laiką neveiktų – klientas yra apsaugotas sutartimi, kurioje vertinamas metinis pagamintos energijos kiekis.

Ką daryti jeigu pasikeitė gyvenamosios vietos adresas?

Ką daryti jeigu pasikeitė gyvenamosios vietos adresas?

Jeigu nusprendėte būstą parduoti kitam asmeniui – galite perleisti (parduoti) ir nutolusios saulės elektrinės dalį, jeigu naujasis savininkas sutinka. Tokiu atveju sutartis turėtų būti persirašoma naujo savininko vardu. 

Jeigu persikėlėte gyventi kitu adresu – galite persikelti ir savo saulės elektrinę (reikės pakeisti gyvenamosios vietos adresą). Elektrinės adreso keitimas atliekamas ESO savitarnoje „Nutolusių vartotojų skiltyje“.

Ar reikalinga tikrinti įvado galią prieš įsigyjant nutolusią saulės elektrinę?

Ar reikalinga tikrinti įvado galią prieš įsigyjant nutolusią saulės elektrinę?

Įsigyjant savo nutolusios saulės elektrinės dalį, jau nebereikia tikrinti būsto įvado galios.

Saulės parko elektrinės galią galite pasirinkti pagal poreikį.

Kur galima naudoti saulės parke sugeneruotą elektros energiją?

Kur galima naudoti saulės parke sugeneruotą elektros energiją?

Pagaminta energija gali būti išskaidoma ir priskiriama keliems nekilnojamo turto objektams. Svarbu, kad tiek elektrinė, tiek NT objektai nuosavybės teise būtų valdomi to paties asmens. Prijungiamų elektros energiją vartojančių objektų skaičius nėra ribojamas.

Svarbu: saulės parko savininkas ir objekto savininkas turi sutapti!

 

Kaip gauti paramą elektrinei saulės parke?

Kaip gauti paramą elektrinei saulės parke?

Kito kvietimo teikti paraiškas APVA paramai gauti laukiame 2021 m. kovo mėn. 

2020 m. spalio mėn. paraiškos teikimo informacija:

  1. 1 kW taikoma 323 EUR subsidija. 

  2. Pateikite paraišką paramai reikia per APVIS sistemą. Pasinaudokite mūsų paruošta paramos pildymo instrukcija.

  3. Paraiškos pateikimui reikalinga informacija:

- pareiškėjo kontaktinės informacijos. Jis turi būti turto, kuriame planuojama naudoti elektros energiją savininkas (bendraturtis) arba įgaliotas asmuo. Įgalioto asmens atveju reikės įgaliojimo. 
- pastato, kuriame vartosite energiją, unikalus numeris.

SVARBU: Jei Fizinis asmuo vykdo ūkinę – komercinę veiklą, finansavimas neskiriamas, išskyrus atvejus, kai fizinis asmuo gali pateikti įrodymus, kad ūkinė – komercinė veikla nėra vykdoma.

4. Įsigyti elektrinę privaloma per 12 mėn. nuo prašymų paramai pateikimo pabaigos.

5. Įranga turi būti nauja (nenaudota).

Kokius dokumentus reikės pateikti norint gauti paramą:

- sąskaitą-faktūrą ir elektrinės perdavimo asmens nuosavybėn perdavimo-priėmimo aktą.
- įrenginio pasą ir/ar techninę specifikaciją.
- atestuoto rangovo deklaraciją apie elektrinės atitikimą teisės aktų techniniams reikalavimams.

Per kiek laiko gausite paramą?

Parama saulės elektrinei išmokama ne vėliau kaip per 60 kalendorinių dienų nuo fizinio asmens tinkamai įforminto Išlaidų kompensavimo prašymo ir visų privalomų pateikti dokumentų registravimo dienos, su sąlyga, jei bus atliekama patikra projekto įgyvendinimo vietoje, kad jos metu nebus nustatyta trūkumų.

Kokie įsipareigojimai atsiranda gavus finansavimą:

- 5 metus be APVA rašytinio sutikimo negalite perleisti, parduoti, įkeisti turto ar kitokiu būdu suvaržyti daiktinių teisių į elektrinę prieš tai negavus raštiško APVA sutikimo.
- 5 metus draudžiama parduoti generuojamą elektros energiją ar naudoti ją ūkinei komercinei veiklai.
- sudaryti sąlygas APVA atstovams tikrinti elektrinę per visą 5 metų laikotarpį.

Detalūs reikalavimai paramai pateikiami APVA puslapyje.

Verslui
Kiek laiko užtrunka tapti gaminančiu vartotoju?

Kiek laiko užtrunka tapti gaminančiu vartotoju?

Nuo 2019 m. liepos 2 d. įsigaliojus Energetikos ministerijos inicijuotiems teisės aktų pakeitimams, tapti elektros energiją gaminančiu vartotoju užtruks:

  1. Verslo vartotojams įsirengiant saulės elektrines iki 30 kW galios - iki 3 savaičių. Proceso eiga ir reikalingi dokumentai pateikiami čia.

  2. Įsirengiant didesnės galios elektrines (nuo 30 kW iki 500 kW) procesas gali užtrukti iki 4-5 mėn., priklausomai nuo to, ar reikia rengti tinklų plėtros projektą. Proceso eiga ir reikalingi dokumentai pateikiami čia.

„Saulės grąža“ komanda padeda ir konsultuoja dokumentų ruošimo, pridavimo ir bendravimo su ESO klausimais. Jums tereikia žengti pirmąjį žingsnį – susisiekti su mumis. 

Per kiek laiko atsipirks saulės elektrinės įmonėms?

Per kiek laiko atsipirks saulės elektrinės įmonėms?

Saulės elektrinės atsipirkimo laikotarpis priklauso nuo individualaus projekto. Atlikus galimybių studiją galima tiksliai įvertinti investicijos į atsinaujinančius išteklius atsipirkimą. 

Šiuo metu verslo, valstybinės bei kitos įmonės gali pasinaudoti paramos galimybėmis, o tai, taip pat, daro įtaką saulės elektrinės atsipirkimui.

Susisiekite ir  „Saulės grąža“ komanda ir sužinokite atsakymus į Jums rūpimus klausimus.

Kokia yra elektros supirkimo kaina?

Kokia yra elektros supirkimo kaina?

Pasistačius saulės elektrinę norisi iš jos gauti didžiausią grąžą, todėl dažnai pagalvojama apie pagamintos elektros energijos pardavimą.

Saulės jėgainės pagamintą energiją galima panaudoti keliais būdais:

  • suvartoti tiesiogiai - sugeneruotą ir iš karto suvartotą elektros energiją naudosite nemokamai;

  • perduoti tinklams "pasaugojimui" - pasaugojimo mokestis yra 0,042 eur. už 1 kW, o tai yra ženkliai mažiau nei 1 kW elektros pirkimo kaina; 

  • tapti elektros gamintoju ir parduoti sugeneruotą elektros energiją. 

Verslo įmonės gali kombinuoti visus aukščiau minimus būdus. Jei norite pasikonsultuoti dėl galimybių gaminti elektros energiją, susisiekite su „Saulės grąža“ komanda.

Daugiau informacijos kaip tapti elektros gamintoju rasite eso.lt svetainėje. 

Kokia apkrova tenka stogui?

Kokia apkrova tenka stogui?

Vidutiniškai skaičiuojama, kad 1 instaliuotam kilovatui (kW) tenka apie 60 kg. svorio.
Jei abejojate ar pastato stogas tinkamas saulės modulių instaliacijai, susisiekite su mumis, suteiksime konsultaciją ir atliksime galimybių studiją. 

Atstovaujami prekės ženklai ir sertifikatai?

Atstovaujami prekės ženklai ir sertifikatai?

Vadovaujamės aukščiausiais kokybės standartais bei skatiname nuolatinį savo ir mūsų partnerių tobulėjimą. 

Esame oficialūs pasaulio lyderių atstovai Lietuvoje: Ja Solar, Jinko Solar, Huawei, SolarEdge, FOX, SAMSUNG, Viessmann, Aerocompact, Corab, Profiness ir kitų gamintojų.

Įmonės veiklos procesai yra sertifikuoti tarptautiniais sertifikatais: ISO 9001 ir 14001 bei OHSAS 18001

„Saulės grąža“ yra „Lietuvos saulės energetikos asociacijos“ ir „Lietuvos žaliosios pastatų tarybos“ narė. 

 

Ar galima statyti saulės elektrines ant sutapdinto („minkšto“) stogo?

Ar galima statyti saulės elektrines ant sutapdinto („minkšto“) stogo?

Taip, turime patirties statant saulės elektrines ant sutapdinto stogo ir turime sprendimus, kuriuos galime pritaikyti tokiai stogo dangai.

Turite klausimų? Pasikonsultuokite su „Saulės grąža“ komanda.

Ar galima apdrausti saulės elektrinę?

Ar galima apdrausti saulės elektrinę?

Standartiškai saulės elektrinės apdraudžiamos kaip nekilnojamojo turto dalis. Individualiu atveju reikėtų vertinti Jūsų saulės elektrinės draudimą su draudimo brokeriu.

 

Priežiūra ir garantijos
Kokios garantijos teikiamos saulės moduliams?

Kokios garantijos teikiamos saulės moduliams?

Atstovaujame laiko ir mūsų patikrintus tiekėjus, todėl prekiaujame tik aukštos kokybės saulės elementais. Produkcijai suteikiamos garantijos priklausomai nuo gamintojo:

JA Solar Deep Blue 3.0 light 410 W teikiama 12 m. produkto ir 25 m. 84,4 % efektyvumo garantija.

Jinko Solar TIGER NEO N-Type 425 W teikiama 25 m. produkto ir 30 m. 87,4 % efektyvumo garantija.

Tam tikriems produkcijos modeliams gamintojai gali taikyti skirtingas garantijas, todėl tikslią informaciją gausite komerciniame pasiūlyme ir/ar prie jo pateikiamose techninėse specifikacijose.

 

Kokios garantijos teikiamos įtampos keitikliams?

Kokios garantijos teikiamos įtampos keitikliams?

Įtampos keitikliams (inverteriams) taikomos garantijos priklausomai nuo gamintojo:

Fronius - 5 metai (galima pratęsti iki 20 m.)

Huawei - 10 metų (galima pratęsti iki 20 m.)

Growatt – 10 metų

SolarEdge - 12 metų (galima pratęsti iki 25 m.)

FOX – 12 metų

Inverterių gamintojai turi galimybę pratęsti teikiamos garantijos laikotarpį už papildomą mokestį. Papildomos garantijos kaina priklauso nuo inverterio gamintojo ir galingumo, tačiau garantijos pratęsimo kaina bendroje elektrinės sąmatoje nėra didelė. 

Tikslios garantijos sąlygos pateikiamos įsigyjant įtampos keitiklį. Svarbu atkreipti dėmesį, kad daugumoje atvejų garantija baigia galioti, jei aparatas buvo mechaniškai atidarytas ne sertifikuotų serviso specialistų.

Kokios garantijos teikiamos montavimo sistemoms ir darbams?

Kokios garantijos teikiamos montavimo sistemoms ir darbams?

Naudojame tik aukštos kokybės komponentus ir montavimo medžiagas, o prekiaujamos konstrukcinės įrangos garantijos siekia 10-20 metų.

Montavimo darbams taikomos garantijos:

  • paslėptiems montavimo elementams (pvz.: kabeliams) - 10 metų; 

  • jėgainės konstrukcijai ir inžinerinėms sistemoms - 10 metų; 

  • tyčia paslėptiems defektams - 20 metų;

  • saulės elektrinės įrengimo darbams - 10 metų.

Modulių tvirtinimo konstrukcijoms suteikiamos garantijos:

  • Šlaitinio stogo konstrukcijai Profiness – 10 metų;

  • Plokščio stogo konstrukcijai Corab – 10 metų;

  • Plokščio stogo konstrukcijai Aerocompact – 25 metų;

Ar galios garantija stogo dangai?

Ar galios garantija stogo dangai?

Garantijos galioja stogo dangai. Kiekvienam projektui parenkame individualius saulės elementų tvirtinimo sprendimus pagal stogo tipą ir dangą. Tai užtikrina aukštą darbų kokybę, todėl stogo danga nėra pažeidžiama. 

 

Namų servisas
Kodėl ir kokia techninė patikra reikalinga? 

Kodėl ir kokia techninė patikra reikalinga? 

  • Kartą per du metus: būtinoji patikra sklandžiam saulės elektrinės veikimui ir didžiausiai generacijai užtikrinti.

  • Kas tris metus arba artėjant saulės elektrinės komponentų garantijos pabaigai: išsami patikra su termovizine kamera, kuri padės pastebėti ir užkirsti kelią gedimams. 

 

Kas gali atlikti techninę priežiūrą?

Kas gali atlikti techninę priežiūrą?

Saulės elektrinės elementus būtina apžiūrėti ir įsitikinti ar nėra plika akimi pastebimų gedimų. Tačiau techninę patikrą gali atlikti tik kvalifikuoti specialistai. Patiems to nereikėtų atlikti. 

Kodėl ir kada reikia plauti modulius?

Kodėl ir kada reikia plauti modulius?

Elektrinės modulius reiktų plauti priklausomai nuo aplink elektrinę esančios taršos: dulkės, žiedadulkės, miško sąmanos, pramonės objektai, privačių namų kaminų tarša.

Saulės elektrinės modulius rekomenduojama nuplauti bent kartą per 3-5 metus. Mūsų skaičiavimu, vien nuplovus modulius generacija išauga 5-15%. 

 

Kaip žinoti, jog saulės elektrinė galimai turi gedimų?

Kaip žinoti, jog saulės elektrinė galimai turi gedimų?

Tai galima matyti iš saulės elektrinės veikimo nukrypimų, kuomet generacija netenkina lūkesčių arba yra itin didelė. 

Daugiau apie saulės elektrinės priežiūrą čia. Saulės elektrinės gedimus gali pašalinti tik kvalifikuoti specialistai, susisiekime.

Įmonių servisas
Kodėl reikalinga techninė priežiūra?

Kodėl reikalinga techninė priežiūra?

Techninė apžiūra yra būtina siekiant užtikrinti maksimalią saulės elektrinės generaciją. Tai prevencija prieš įvairius elektrinės sutrikimus. Laiku pastebėti nesklandumai bus išspręsti greičiau ir pareikalaus mažesnių išlaidų.

Kas gali atlikti techninę priežiūrą.

Kas gali atlikti techninę priežiūrą.

Saulės elektrinių savininkai turi apžiūrėti saulės elektrinę ar nėra plika akimi pastebimų gedimų, tačiau išsamią techninę patikrą privalo atlikti tik kvalifikuoti saulės elektrinių priežiūros specialistai, kurie nustatys ir išspręs aptiktus gedimus. 

Kam reikalinga termovizinė patikra?

Kam reikalinga termovizinė patikra?

Termovizinė kamera atskleidžia moduliuose slypinčias kaistančias ar jau perkaitusias celes, taip pat gamyklinius trūkumus, kurie nematomi vizualinės apžiūros metu. AC skydų bei elektrinių jungčių termovizijos metu padarytų nuotraukų analizė – pagrindinė prevenzija galimam elektrinės bei elektros tinklo sutrikimui, įrangos ilgaamžiškumo užtikrinimui. 

Gali būti daromos visos jėgainės termovizijos nuotraukos iš viršaus, taip pat inverterių termovizinės nuotraukos inverteriui veikiant. 

Kodėl ir kada reikia plauti modulius?

Kodėl ir kada reikia plauti modulius?

Kad jūsų saulės elektrinė veiktų nepriekaištingai, rekomenduojame kartą per metus atlikti saulės elektrinės patikrą priklausomai nuo aplink elektrinę esančios taršos: dulkės, žiedadulkės, miško sąmanos, pramonės objektai, privačių namų kaminų tarša.

Saulės elektrinės plaunamos naudojant profesionalią įrangą ir specialiai tam skirtas priemones, modulį padengiančias apsaugine nanodanga.

Kokia privaloma patikra turi būti atlikta?

Kokia privaloma patikra turi būti atlikta?

Reguliari saules elektrinės patikra privaloma pagal gamintojų ir Elektros įrenginių bandymų normų ir apimčių aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2016 m. spalio 26 d. įsakymu Nr. 1-281 (XXXIII SKYRIUS).

Kas yra varžų matavimas ir kam jis reikalingas?

Kas yra varžų matavimas ir kam jis reikalingas?

Įžeminimo ir pereinamųjų kontaktų varžų matavimų metu tikrinama saulės elektrinės įžeminimo kontūro, atskirų elektrinės dalių įžeminimo ir pereinamųjų kontaktų patikimumas ir atitikimas normatyviniams reikalavimams.

Izoliacijos varžų matavimo metu specialus prietaisas aukštos įtampos pagalba tikrina kabelių izoliacijos varžą. Tokiu būdu nustatoma ar izoliacija nėra nusidėvėjusi arba pažeista. Tai yra prevencinė priemonė, kuri iš anksto padeda nustatyti galimą elektros srovės nuotėkį. Laiku ir iš anksto pastebėti saulės elektrinės veikimo neatitikimai padės išvengti galimų įrangos gedimų ir gerokai brangesnio remonto ar net nelaimingo atsitikimo.

 

Kas gali pirkti saulės elektrinę saulės parke?

  1. Fiziniai asmenys, norintys vartoti žaliąją energiją nuotoliniu būdu.

  2. Juridiniai asmenys, norintys naudoti atsinaujinančių išteklių sugeneruotą elektros energiją. Juridiniai asmenys gali pirkti tiesiogiai susisiekę su „Saulės grąža“ komanda.

Koks elektrinės tarnavimo laikas ir kas po to?

Vystytojas įsipareigoja, jog elektrinė deklaruojamu pajėgumu (80 %) veiks 25 metus ir tęs savo veiklą net pasikeitus valdytojui. Po eksploatacijos elektrinė bus utilizuota be papildomo mokesčio.

Kokią mažiausią dalį (kW) galima įsigyti saulės parke?

Minimali elektrinės galia (kW), kurią galima įsigyti mūsų saulės parkuose – 1 kW.

Ar galima papildomai nusipirkti galios (kW)?

Trūkstamą elektros energijos kiekį galite įsigyti iš to paties ar kito saulės elektrinių parko.

Kada rinktis elektrinę saulės parke?

Patariame rinktis elektrinę Saulės grąžos saulės parke, kuomet: 

  • Gyvenate daugiabučiame name.

  • Jūsų namo stogas nėra tinkamas saulės elektrinei: pvz. nukreiptas į šiaurinę pusę; nepakankta stogo ploto norimai saulės elektrinės galiai.

  • Neturite žemės sklypo arba jo nepakanka reikiamai saulės elektrinei įsirengti.

  • Neturite laiko rūpintis saulės elektrine (pvz. stebėti jėgainės elementus, nuvalyti esant poreikiui ir kt.). Nutolusios saulės elektrinės įrengimu ir visa priežiūra pasirūpins jėgainės vystytojas, todėl vienintelis gaminančio vartotojo darbas – stebėti savo jėgainės generaciją.

 

 

 

Kiek kWh generuos elektrinė saulės parke?

Numatoma, kad 1 kW Saulės grąžos saulės parke generuos 1077 kWh. 

Kas nutiks jeigu bus per mažai/per daug sugeneruotos elektros energijos?

Pirmiausia, ką turėtų atlikti būsimas nutolusios saulės elektrinės savininkas – išsiaiškinti savo elektros energijos suvartojimo poreikius ir kuo tiksliau pasirinkti saulės elektrinės galią. 

Jeigu sugeneruotos elektros energijos bus per daug – ją pasaugos elektros tinklai, o jeigu per mažai – galėsite įsigyti papildomos galios (kW) iš to paties saulės parko, kuriame jau turite savo elektrinės dalį. 

Jeigu momentiškai suvartosite daugiau elektros energijos (kWh), už skirtumą turėsite sumokėti įprastinę pasirinktos laiko zonos tarifo plano kainą. 

Padėsime įvertinti, kokios galios saulės elektrinė iš nutolusio parko būtų efektyviausia Jūsų šeimai, susisiekime.

Kada atsipirks elektrinė saulės parke?

Vidutiniškai, saulės elektrinė saulės parke su APVA parama atsiperka per 7 m. Be paramos šis laikotarpis gali siekti maždaug 10 m. 

Konkretų saulės elektrinės atsipirkimo laikotarpį galite pasitikrinti IGNITIS saulės parkų platformoje arba mūsų elektroninėje parduotuvėje. Naudos skaičiuoklėje pasirinkite vidutinę sumą, kurią sumokate už elektros energiją per mėnesį, pažymėkite varnelę prie skilties: Skaičiuoti su ES parama. Atlikus šiuos veiksmus, galėsite matyti rekomenduojamą elektrinės galią, reikalingą pradinę investiciją, sutaupymą, būsimą elektros energijos sąskaitą (turint saulės elektrinę) ir kitus rodiklius.

Ar galima parduoti sugeneruotą elektros energiją?

Kompensaciją už nesuvartotą ir į elektros tinklus patiektą elektros energijos kiekį gali gauti tiek fiziniai asmenys, tiek įmonės. Kompensacija mokama šiais atvejais: 

1) gaminantis vartotojas nuo einamųjų metų balandžio 1 d. iki kitų metų kovo 31 d. į elektros tinklus patiekė didesnį elektros energijos kiekį nei suvartojo.

2) jei gaminantis vartotojas nutraukia sutartį su tiekėju ar garantiniu tiekėju. Kompensacija už viršytą elektros energijos kiekį mokama tarpusavio sutartyje numatyta tvarka ir sąlygomis.

3) jei gaminantis vartotojas keičia elektros energijos tiekėją savo objektui (kiekvienas nepriklausomas tiekėjas nustato savo kompensavimo tvarką ir sąlygas).

 

 

Parama saulės elektrinėms fiziniams asmenims

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) finansuoja atsinaujinančių išteklių panaudojimą ir saulės elektrinių diegimą ir naudojimą.

NAUJA APVA PARAMA JAU STARTAVO!

Kas gali gauti paramą?

  • Nuosavo namo savininkas (gyv. paskirties vieno buto pastatas).

  • Buto savininkas (gyv. paskirties butas daugiabutyje).

  • Sodo namo savininkas (sodų paskirties pastatas).

  • Turintys nuomos/panaudos sutartį (nuomos ar panaudos sutartis turi galioti ne mažiau kaip 10 metų).

Koks paramos dydis?

  • 255 €/kW, įsirengiant pilną elektrinės komplektą (saulės modulius ir inverterį). Maksimali kompensacija skiriama iki 10 kW galios elektrinėms.
  • 192 €/kW elektrinės galios bus skirta įsirengiant tik modulius, be inverterio.

Reikalavimai saulės elektrinės įrangai:

  • Įranga turi būti nauja (nenaudota) ir atitikti įprastai tokiai įrangai taikomas normas ir standartus.

  • Saulės moduliai turi atitikti ES standartus, jiems turi būti suteikta 10 m. produkto garantija ir 25 m. 80 proc. efektyvumo garantija. Moduliai privalo turėti CE ženklą ir turėti pakankamą apsaugą nuo dulkių ir drėgmės (bent IP 65).

  • Įtampos keitiklis (inverteris) turi būti tinkamas saulės elektrinių įrengimui ir atitikti ES standartus, jam turi būti suteikta 5 m. produkto garantija. Įtampos keitiklis turi turėti apsaugą nuo dulkių ir drėgmės (bent IP 65).

Kiti reikalavimai:

  • Įdiegti saulės elektrinę ir APVA pateikti Išlaidų kompensavimo prašymą privaloma ne vėliau kaip per 9 mėnesius nuo paramos kvietimo pabaigos.

  • Pastatai ir žemė turi būti įregistruoti VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registre (NTR) (statinio baigtumui reikalavimai nekeliami). Todėl paramą gali gauti ir naujakuriai.

  • Statant nuomojamame ar panaudos teise valdomame sklype, sutartis turi galioti ne mažiau kaip 10 metų nuo projekto registracijos formos pateikimo APVA dienos.

  • APVA parama suteikiama tik iki kvietimo pradžios nepriduotoms saulės elektrinėms. 

  • Privaloma tapti gaminančiu vartotoju, t.y. priduoti elektrinę į tinklą.

Kiti reikalingi dokumentai:

  • AB Energijos skirstymo operatoriaus išduotos elektrinės prijungimo prie elektros energijos skirtomųjų tinklų sąlygas.

    SVARBU!

    • Išduotos sąlygos privalo galioti paraiškos pateikimo metu;
    • Jeigu sąlygos negalios, bet jų galiojimo metu buvo pasirašyta prijungimo sutartis, kuri galioja 9 mėn., tai iš karto reikėtų teikti ir prijungimo sutartį. 

  • Notariškai patvirtintas įgaliojimas, jei registracijos formą teikia įgaliotasis fizinis ar juridinis asmuo.
  • Jei name yra bendrasavininkų/bendraturčių (laisvos formos sutikimas įgyvendinti projektą).

Kokius dokumentus reikės pateikti norint gauti paramą?

  • sąskaitą faktūrą ir elektrinės perdavimo asmens nuosavybėn perdavimo-priėmimo aktą,

  • įrenginio pasą ir/ar techninę specifikaciją,

  • atestuoto rangovo deklaraciją apie elektrinės atitikimą teisės aktų techniniams reikalavimams,

  • gaminančio vartotojo sutarčių su elektros energijos tiekėju ir (ar) energetikos tinklų operatoriumi kopijas.


Per kiek laiko gausite paramą?

Parama saulės elektrinei išmokama ne vėliau kaip per 60 kalendorinių dienų nuo fizinio asmens tinkamai įforminto Išlaidų kompensavimo prašymo ir visų privalomų pateikti dokumentų registravimo dienos, su sąlyga, jei bus atliekama patikra projekto įgyvendinimo vietoje, kad jos metu nebus nustatyta trūkumų.

Kokie įpareigojimai atsiranda gavus finansavimą?

  • 5 metus be APVA rašytinio sutikimo negalite perleisti, parduoti, įkeisti turto ar kitokiu būdu suvaržyti daiktinių teisių į elektrinę prieš tai negavus raštiško APVA sutikimo.
  • 5 metus draudžiama parduoti generuojamą elektros energiją ar naudoti ją ūkinei komercinei veiklai.
  • Sudaryti sąlygas APVA atstovams tikrinti elektrinę per visą 5 metų laikotarpį.

Daugiau infromacijos rasite apvis.apva.lt

Turite klausimų? Susisiekite ir „Saulės grąža“ komanda suteiks nemokamą konsultaciją bei padės užpildyti paraišką paramai gauti. 

Parama saulės baterijoms

APVA parama saulės baterijoms 2022 - baigėsi!


Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) teikia finansavimą elektros energijos kaupimo įrenginiams namų ūkiams (gaminantiems vartotojams) įsirengti.

Registracijos formos gali būti teikiamos nuo: 2022 m. rugsėjo 22 d. 8.00 val.

Registracijos formos gali būti teikiamos iki: 2023 m. birželio 21 d. 17.00 val. arba kol pakaks lėšų

Kas gali gauti paramą?

  • Nuosavo namo savininkas (gyv. paskirties vieno buto pastatas).

  • Buto savininkas (gyv. paskirties butas daugiabutyje).

  • Sodo namo savininkas (sodų paskirties pastatas).

Svarbu! 

Jei įsigyta įranga skirta elektros energijai kaupti namų ūkio reikmėms, naudojama ūkinei-komercinei veiklai, finansavimas neskiriamas. Jei pareiškėjas gali pateikti įrodymų, kad ūkinė-komercinė veikla nėra vykdoma ar pagaminta elektros energija kaupiama ir nėra naudojama ūkinei-komercinei veiklai, finansavimas skiriamas. Jei pagaminta elektros energija, kaupiama ir naudojama pastatuose, kuriuose viename iš jų yra vykdoma ūkinė-komercinė veikla, finansavimas skiriamas tik už objektą (-us), kuriame (-uose) ūkinė-komercinė veikla nevykdoma ar pagaminta elektra nėra naudojama ūkinei-komercinei veiklai.

Pareiškėjas, ketinantis įsigyti elektros energijos kaupimo įrenginį  turi būti ar tapti gaminančiu vartotoju teisės aktų nustatyta tvarka (įskaitant, bet neapsiribojant, sudaryti atitinkamas sutartis ir kitus jų priedus, su elektros energijos tiekėju ir (ar) energetikos tinklų operatoriumi, pagal kuriuos galima identifikuoti, kad asmuo laikomas gaminančiu vartotoju, įsirengti apskaitos prietaisą (išskyrus atvejus, kai pareiškėjas jau tapęs gaminančiu vartotoju ir (ar) atlikęs dalį ar visus reikiamus veiksmus) iki išlaidų kompensavimo prašymo Agentūrai pateikimo dienos, bet  ne vėliau kaip per 15 mėnesių pasibaigus Agentūros kvietimui teikti registracijos formas.

Pareiškėjui įsigijus saulės elektrinę ar jos dalį iš saulės parkų, kompensacinė išmoka už elektros energijos kaupimo įrenginį nėra teikiama.

Vienam kvietimui fizinis asmuo gali pateikti vieną registracijos formą.

Koks paramos dydis?

  • 450.26 €/kW, įrengtam ličio geležies fosfato elektros energijos kaupimo įrenginiui.

  • 391.08 €/kW įrengtam ličio jonų elektros energijos kaupimo įrenginiui.


Finansuojami įrenginiai ar technologijos  ir su jomis susijusi informacija

Pagal priemonę remiami pareiškėjai, kurie įsigyja ir įsirengia geležies fosfato elektros energijos kaupimo įrenginį ar ličio jonų elektros energijos kaupimo įrenginį, ir naudoja savo elektros energijai kaupti. Kompensacinė išmoka teikiama nuo 0,5 kWh iki 10 kWh galios įrenginiui.

Pareiškėjas gali įsigyti ir didesnės kaip 10 kWh galios elektros energijos kaupimo įrenginį, tačiau kompensacinė išmoka bus skiriama tik už 10 kWh galią.

Reikalavimai saulės elektrinės įrangai:

  • Elektros energijos kaupimo įrenginiai turi atitikti Europos Sąjungos standartus, įskaitant ekologinius ženklus, energijos duomenų etiketes ir kitas Europos Sąjungos standartizacijos įstaigų nustatytas techninių normatyvų sistemas, teikiamas garantijas;

  • Elektros energijos kaupimo įrenginys  turi būti naujas (nenaudotas), atitikti tokiai įrangai taikomas normas ir standartus. Agentūrai pareikalavus, pareiškėjas privalo pateikti įrangos atitikties sertifikatus.

Informacija apie registracijos formų teikimą:

Registracijos formos pildymo nuoroda ir/ar instrukcija: https://apvis.apva.lt / Instrukcija

Kartu su registracijos forma privalomi pateikti dokumentai (jei taikoma):

Jei Pareiškėjas įgalioja kitą fizinį ar juridinį asmenį už jį atlikti su Projekto įgyvendinimu susijusius veiksmus (pateikti Projekto registracijos formą ir/ar pateikti išlaidų kompensavimo prašymą ir/ar apmokėti išlaidas ir pan.), privaloma pateikti notaro patvirtintą arba informacinių technologijų priemonėmis sudarytą (https://igaliojimai.lt/) įgaliojimą atstovauti pareiškėją.

Rekomendacijas dėl informacijos pateikimo notaro patvirtintame įgaliojime ir laisvos formos sutikimo įgyvendinti projektą pavyzdį galima rasti čia: https://apvis.apva.lt/duk

Turite klausimų? Susisiekite ir „Saulės grąža“ komanda suteiks nemokamą konsultaciją bei padės užpildyti paraišką paramai gauti. 

Kiek sąskaitų bus išrašoma įsigijus elektrinę iš saulės parko?

Nutolusios saulės elektrinės savininkas gaus dvi sąskaitas:

1. Iš elektros tiekėjo už trūkstamą elektros energijos kiekį ir pasinaudojimą tinklu.

2. Iš vystytojo už savo nutolusios saulės elektrinės priežiūrą (17,98 €/kW metinė priežiūros kaina).

 

Gaminančio vartotojo prašymas

Du dažniausiai pasikartojantys klausimai: kokią generatorių įtampą ir kokį elektros energijos pasaugojimo planą rinktis?

 
Generatorių įtampa.
Jūsų elektrinė Saulės grąžos parke Kuršėnuose prijungta prie 10 kV tinklo, tad būtent šį variantą iš galimų (0,4 kV, 10 kV, 35 kV) reikėtų rinktis.

Elektros pasaugojimo planai. Galimi 4 variantai:

1. Atsiskaitymas už atgautą energijos kiekį,
2. Atsiskaitymas už įrengtąją elektrinės galią,
3. Atsiskaitymas mišriu būdu,
4. Atsiskaitymas kilovatvalandėmis.

Mes rekomenduojame rinktis 2-ąjį planą, o plačiau apie kiekvieną iš jų čia.

Kas įskaičiuota į saulės parko priežiūros mokestį?

Į metinį (17,99 €/kW) priežiūros mokestį įeina:

  • draudimas
  • techninė priežiūra
  • šienavimas
  • modulių valymas

Sąskaita bus pateikiama po pirminio saulės elektrinės prijungimo ir vėliau kiekvienų metų sausio mėnesį. 

 

Ar reikia keisti elektros skaitiklį įsigijus elektrinę saulės parke?

Taip. Elektros skaitiklis keičiamas ne tik įsirengiant saulės elektrinę ant namo stogo ar nuosavame žemės sklype, bet ir įsigyjant elektrinės dalį iš nutolusio saulės parko. Skaitiklį Jūsų namuose pakeis ESO specialistai nemokamai. 

Kas atsitinks, jeigu jėgainė neveiks?

Nutolusios saulės elektrinės savininkui nėra ko jaudintis. Svarbu yra ne valandos ar dienos generacija, o metinė. 

Jeigu dėl gamtos sąlygų ar techninių kliūčių atsitiktų taip, jog saulės elektrinė kurį laiką neveiktų – klientas yra apsaugotas sutartimi, kurioje vertinamas metinis pagamintos energijos kiekis.

Ką daryti jeigu pasikeitė gyvenamosios vietos adresas?

Jeigu nusprendėte būstą parduoti kitam asmeniui – galite perleisti (parduoti) ir nutolusios saulės elektrinės dalį, jeigu naujasis savininkas sutinka. Tokiu atveju sutartis turėtų būti persirašoma naujo savininko vardu. 

Jeigu persikėlėte gyventi kitu adresu – galite persikelti ir savo saulės elektrinę (reikės pakeisti gyvenamosios vietos adresą). Elektrinės adreso keitimas atliekamas ESO savitarnoje „Nutolusių vartotojų skiltyje“.

Ar reikalinga tikrinti įvado galią prieš įsigyjant nutolusią saulės elektrinę?

Įsigyjant savo nutolusios saulės elektrinės dalį, jau nebereikia tikrinti būsto įvado galios.

Saulės parko elektrinės galią galite pasirinkti pagal poreikį.

Ko reikia energijos gamybai iš saulės?

Tam, kad namuose galėtumėte įsirengti saulės elektrinę savo reikmėms, jums reikės saulės modulių, įtampos keitiklio (inverterio) ir tvirtinimo sistemos. Būtent šie komponentai ir sudaro saulės jėgainę. Pastačius elektrinę yra sutvarkoma dokumentacija, o elektrinės savininkas tampa gaminančiu vartotoju ir pradeda gaminti elektros energiją.

Šiuo metu galite statyti elektrinę iki 30 kW, tai didžiausia leistina saulės jėgainės galia namų reikmėms. Tikslų poreikį galite sužinoti naudodami mūsų sukurtą skaičiuoklę.

Kokios galios saulės elektrinės man reikia?

Pirmiausia, Jums reikia įvertinti, kiek elektros energijos sunaudojate per metus. Pavyzdžiui, keturių asmenų šeima per metus sunaudoja vidutiniškai ~7000 kWh elektros, todėl tokiai šeimai patariame įsirengti 7 kW galios saulės modulius. 30 kW saulės elektrinė yra pati didžiausia pagal leidžiamus standartus. Pagal jūsų poreikį pritaikysime geriausią sprendimą jūsų namui.

Taip pat rekomenduojame preliminariai paskaičiuoti, kiek išnaudojate elektros energijos įvairiems prietaisams. Štai keletas pavyzdžių, koks yra suvartojamas įvairių prietaisų elektros energijos kiekis namų buityje:

Prietaisas

Modelis

Galia (W)

Naudojimo laikas per dieną (h)

Sunaudojama energija per dieną (kWh)

Sunaudojama energija per 1 mėn. (kWh)

Sunaudojama el. energija per metus (kWh)

Metinė kaina (Eur)

Virdulys

Smeg KLF03CREU, 1.7 l.

2400 W

1 h

2.4 kWh

72 kWh

876 kWh

191.84 EUR

Kaitlentė

MATMÄSSIG

7350 W

2 h

14.7 kWh

441 kWh

5365.5 kWh

1175.04 EUR

Plaukų džiovintuvas

Dyson SUPERSONIC HD07

1600 W

1h

1.6 kWh

48 kWh

584 kWh

127.9 EUR

Televizorius

LG OLED55C9PUA + garso aparatūra BOSE

90 W + 100 W

6 h

1.14 kW

34.2 kWh

416.1 kWh

100 EUR

Skalbyklė su džiovinimo funkcija

Samsung WD90K6*****

1100 W

3 h

3.3 kWh

102 kWh

1224 kWh*

263.79 EUR

* numatomas metinis suvartojimas 4 asmenims, visada naudojant džiovinimą (200 ciklų).

** Prietaisų sunaudojami elektros energijos kiekiai apskaičiuoti vertinant jog elektrinių prietaisų galingumas yra X kW (nurodyta lentelėje) , ir  yra naudojami pagal lentelėje pateiktas valandas kasdien, visus kalendorinius metus. Bendra per metus mokėtina pinigų suma už prietaisų sunaudota elektros energija yra apskaičiuota vertinant jog 1 kWh kaina 0,219 eur. Skaičiavimai atlikti internetinėje svetainėje  rapidtables.com naudojantis (E(kWh/d) = P(W) × t(h/d) / 1000(W/kW)) formule.

*** Naudojamas 10 kW galios saulės elektrinės pavyzdys. Skaičiuojama, kad vidutiniškai tokios galios elektrinė pagamina apie 10000 kWh el. energijos. Skaičiuojama, jog momentiškai per metus suvartojama apie 2000 kWh, o į elektros tinklus pasaugojimui atiduodama 8000 kWh.

Pasirinkus trečią gaminančių vartotojų atsiskaitymo už naudojimąsi tinklais planą (kuomet atsiskaitoma pagamintų kilovatvalandžių kiekiu pagal procentus), į tinklus atiduodama 32 proc. (8000*32/100 =2560 kWh). Tai reiškia, kad gaminančiam vartotojui lieka 68 proc. o tai sudaro 5440 kWh per metus (8000*68/100=5440 kWh). Gaminantis vartotojas gali susigrąžinti nemokamai 5440kWh, tol kol patiektas ir vėliau susigrąžintas elektros energijos kiekis yra mažesnis už sukauptą ir atiduotą el. kiekį į ESO tinklus, tol gaminančio vartotojo sąskaita bus lygi 0.

 

Jeigu namas dar tik statomas ir metinis suvartojimas nėra žinomas, mūsų komanda gali padėti apskaičiuoti būsimą poreikį elektrai – susisiekite su mūsų komanda.

Koks šlaito kampas ir orientacija geriausi?

Lietuvos sąlygomis ideali saulės elektrinės orientacija yra pietų kryptimi bei 36-39° pasvirimo kampu. Dažniausiai taip yra orientuojamos ant žemės statomos saulės elektrinės.

Įrengiant saulės elektrinę ant stogo, dažnai nėra galimybės atitikti idealios modulių orientacijos ir pasvirimo kampo. Siūlome pasirinkti palankiausią stogo šlaitą pietų atžvilgiu bei modulius guldyti ant aliuminio profilių dirbtinai nekeliant pasvirimo kampo. Tokiu būdu sistema bus ilgaamžė, o nuostoliai dėl ne idealios orientacijos ir pasvirimo kampo sudarys tik apie 5-10%. 

Žemiau pateikiama nuostolių diagrama: X ašis – orientacinis nuokrypis, Y ašis – šlaito pasvirimo kampas. Efektyvumo koficientas pateikiamas procentais.

 

 

Kokios yra eksploatacijos išlaidos?

Eksploatacijos išlaidų beveik nėra, tačiau reikia įvertinti šiuos aspektus:

Saulės elementų valymas:

  • Rekomenduojame bent kartą per 1-2 metus (patartina balandžio mėnesį) valyti modulius, kad būtų pagamintas maksimalus elektros energijos kiekis, ypač tose vietose, kur yra mažai kritulių arba yra kitokių aplinkos veiksnių (žiedadulkės, žvyrkelis ir pan.). Modulio stiklą reikėtų valyti anksti ryte, vakare, naktį arba lietingomis dienomis, kol nešviečia saulė.
  • Valymui galima naudoti visų rūšių neaustines šluoteles, minkštas kempines ir šepečius su švelniais šereliais. Saulės modulių valymui gali būti naudojami visų rūšių prekyboje esantys stiklo valikliai, alkoholis / etanolis / metanolis.
  • Detali modulių priežiūros instrukcija pateikiama kartu su Jūsų saulės elektrinės dokumentacija.

Saulės elektrinės sistemos veikimo tikrinimas:

  • Fotovoltinės sistemos priežiūra turėtų būti numatyta vieną - du kartus per metus. Vizualiai patikrinami saulės elementai, inverteris, prisijungiama prie įtampos keitiklio monitoringo sistemos ir įvertinamas saulės elektrinės darbas. Geriausiai tinkantis laikas atlikti sistemos priežiūros darbus yra saulėtos dienos vidurdienis.
  • Paprastą saulės elektrinės apžiūrą gali atlikti sistemos savininkas, pastebėjus, kad elektrinė veikia ne taip kaip turėtų, reikia kreiptis į rangovą. 

Įtampos keitiklio (inverterio) priežiūra:

  • 1-2 kartus per metus reikia patikrinti inverterio darbo sąlygas, įvertinant ar įrenginys neperkaista, ar nėra padengtas dulkių, nešvarumų sluoksniu ir atlikti kitus, vartotojo vadove, nurodytus veiksmus.
  • Dauguma kokybiškų įtampos keitiklių turi savidiagnostikos ir/ar diagnostikos sistemą, kuri automatiškai, be operatoriaus įsikišimo nustato daugelį galimų eksploatacijos problemų ir parodo jas ekrane. Tai leidžia naudotojui iškart pamatyti ar inverteryje ir fotoelektros sistemoje neįvyko trikdžių, ar nėra instaliacijos arba eksploatacijos klaidų. Gedimo atveju visada reikia informuoti rangovą. Įrenginio tvarkymą gali atlikti tik kvalifikuoti specialistai.
  • Rekomenduojame įvertinti, kad elektrinės gyvavimo laikotarpiu reikės bent kartą keisti inverterį. Todėl siūlome apsvarstyti galimybę pratęsti įtampos keitiklio garantijos laikotarpį, kuris užtikrintų sklandžią įrenginio eksplotaciją. 

Per kiek laiko atsipirks saulės elektrinė?

Dvipusės apskaitos sistemos atsipirkimas svyruoja priklausomai nuo sistemos galios, pasirinktų modulių tipo, elektros energijos vartojimo grafiko.

Standartiškai didesnės galios sistema atsiperka greičiau, nes 1 kilovato (kW) įrengimo kaina yra mažesnė. Taip pat kylant elektros kainai, elektrinės atsipirkimas trumpėja, apytiksliai 1 metai - 1 ct/kWh el. kainos augimui. Saulės elektrinės atsipirkimas šiuo metu vidutiniškai siekia 3-5 metus, įskaičiuojant APVA paramą. Vidutinis saulės elektrinės gyvavimo laikas 25-30 metų.

 

Kaip veikia dvipusės apskaitos sistema (net metering)?

Saulės modulių pagamintą ir nesunaudotą elektrą (perteklinę) galima atiduoti pasaugoti į elektros tinklus. Naktį ir žiemą, kai saulės nėra arba jos mažiau, iš elektros tinklų „atsiimama“ sukaupta energija, o esant jos trūkumui perkama iš tinklo operatoriaus. Už į tinklus atiduotą saugoti elektrą mokėsite pvz.: 5,2 centus už kilovatvalandę (vietoje įprastai mokamų 15 centų už 1 kWh). Per visus metus, galima visiškai išlyginti pagamintos ir perkamos elektros santykį ir taip elektros išlaidas sumažinti bent 3 kartus.

Dvipusės apskaitos metai skaičiuojami nuo balandžio 1 iki kovo 31 dienos. Šiuo laikotarpiu galima sukaupti ir išnaudoti pasaugoti paliktą elektros energiją. 

Kokie yra galimi saulės elektrinių montavimo sprendimai?

Vakarų Europoje ir Lietuvoje populiariausias saulės elektrinės instaliacijos sprendimas – ant šlaitinio stogo. Naudojamos montavimo sistemos lengvai pritaikomos skirtingoms stogo dangoms. Tinkamai pritvirtintos jos visiškai nepažeidžia stogo dangos. Saulės elektrinės efektyvumas priklauso nuo šlaitinio stogo pozicijos pagal pasaulio šalių kryptis. Palankiausios kryptys yra pietūs, pietryčiai, pietvakariai. Ant plokščio stogo montuojamos saulės elektrinės yra universalesnės – jas dažniausiai galima pasukti reikiamu kampu pagal pasaulio kryptis. Tokio tipo saulės elektrinių sprendimai gali būti pritaikomi ant gyvenamųjų ir komercinių pastatų stogų.

Saulės elektrinė ant žemės ar plokščio stogo – viena populiariausių elektrinės įrengimo vietų, suteikiančių plačias galimybes parinkti optimalius technologinius sprendimus. Lengviau nukreipti į pietų pusę, parinkti pasvirimo kampą. Tokio tipo saulės elektrinės yra puikiai vėdinamos, todėl pasižymi geriausiais elektros energijos gamybos rezultatais, tačiau joms riekia daugiau ploto nei ant šlaitinio stogo montuojamoms elektrinėms. Vidutiniškai 1 kW reikia 10 m².

 

Kokį plotą užima saulės elektrinė?

Įvertinus suvartojamą energijos kiekį, reikia paskaičiuoti kokio dydžio saulės elektrinė gali tilpti ant pastato stogo. Jei elektrinė statoma ant šlaitinio stogo, tai skaičiuojama, kad 1 kW įrengti reikia 6 m² stogo ploto. Jei ant plokščio stogo ar žemės, tuomet skaičiuojama, kad 1 kW įrengti reikia 10 m².

Stengiamasi vengti šešėlį metančių objektų, todėl reikia įvertinti, kad dažnai reikalingas net ir didesnis stogo plotas. Tuo atveju jei šešėliuojančių objektų nepavyksta išvengti, galima naudoti specialius įrenginius mažinančius šešėlių daromą įtaką efektyviam saulės elektrinės veikimui. 

Be to, nuolatos tobulėjant technologijoms, saulės moduliai tampa vis efektyvesni, todėl tam pačiam galingumui reikia vis mažesnio saulės elementų skaičiaus. 

Kuo skiriasi polikristaliniai ir monokristaliniai saulės elementai?

Tiek monokristaliniai, tiek polikristaliniai saulės elementai atlieka tą pačią funkciją bendroje saulės fotoelektrinės sistemoje - jie surenka saulės energiją ir paverčia ją elektra. Jie taip pat gaminami iš to pačio silicio. Daugelis saulės baterijų gamintojų gamina tiek monokristalinius, tiek polikristalinius elementus.

Tiek monokristaliniai, tiek polikristaliniai saulės moduliai gali būti geras pasirinkimai jūsų saulės elektrinei, tačiau tarp šių dviejų technologijų yra esminių skirtumų, kuriuos turėtumėte suprasti prieš priimdami galutinį sprendimą. Pagrindinis skirtumas - naudojamų silicio saulės elementų tipas: monokristalinėse saulės baterijose yra saulės elementų, pagamintų iš vieno silicio kristalo, o polikristalinėse saulės moduliuose naudojami saulės elementai, pagaminti iš daugelio silicio fragmentų, išlydytų kartu.

Norint pagaminti monokristalinių saulės plokščių saulės elementus, silicio liejinys formuojamas iš vieno kristalo ir vėliau supjaustomas į plokšteles. Kadangi celė sudaryta iš vieno kristalo, monokristaliniai elementai turi mažiau defektų (angl. k. dislocations and grain boundaries), kurie daro neigiamą įtaką celės efektyvumui. Dėl to monokristaliniai elementai yra efektyvesni nei polikristaliniai.

Užuot naudodami vieną silicio kristalą, gamintojai ištirpdo daugybę silicio fragmentų. Polikristaliniai saulės elementai taip pat yra vadinami „daugiakristaliais“ arba daugelio kristalų siliciu. Kadangi kiekvienoje celėje yra daug kristalų, jų sandūroje atsiranda daugiau defektų taip pat pačių kristalų vidinė struktūra pasikeičia. Dėl to polikristalinių saulės modulių efektyvumas yra mažesnis. Pagrindinis šių modulių privalumas - mažesnė kaina.

Taigi, priimant galutinį sprendimą verta apsvarstyti, ar Jūs norite kuo pigesnio sprendimo, ar visgi kuo efektyvesnio?


Šaltinis

Kiek elektros energijos per metus pagamina saulės elektrinė?

Vidutiniškai iš 1 kW instaliuotos galios galima pagaminti 950-1050 kWp energijos. Pagamintos energijos kiekis priklauso nuo metinio saulės apšviestumo, elektrinės orientacijos ir pasvirimo kampo bei regiono, kuriame ji stovi. Tradiciškai dėl didesnio saulėtumo Vakarų Lietuvoje pastatytos saulės elektrinės generuoja šiek tiek daugiau energijos. Tačiau ir kituose Lietuvos regionuose saulės tikrai pakanka.

Nesijaudinkite, saulės Lietuvoje užteks visiems. Šiemet kovo mėnesį saulė lepino beveik dvigubai ilgiau negu pernai (remiantis Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis atitinkamai 263,3 val ir 140 val).

Kiek energijos saulės elektrinė generuoja žiemos metu?

Didžioji dalis metinės energijos pagaminama balandžio-spalio mėnesiais. Tuo tarpu tamsiausiais mėnesiais gruodį ir sausį generuojama vidutiniškai tik apie 2 % metinės elektros energijos. 

Tai reiškia, kad saulės elektrinė elektros energijos žiemos metu beveik negamina, todėl net neverta valyti apsnigtų saulės elementų. Geriau laukti pavasario, kuomet bus daugiau saulės ir kuri nutirpins sniegą. 

Plačiau apie elektrinės generaciją skaitykite čia.

Kiek kainuoja saulės elektrinė?

Kiekvienas saulės elektrinės projektas yra individualus, kaip ir kiekvieno kliento poreikiai. Kiekvienam klientui asmeniškai parenkame pasiūlymą atsižvelgdami į norus ir galimybes, todėl sunku tiksliai įvardinti Jūsų saulės elektrinės kainą, tačiau orientacijai galima pasakyti, kad vidutinė 1 kW kaina = 1000 Eur. be paramos.

Saulės elektrinės kaina priklauso nuo:

  • pasirenkamos įrangos ir jos komplektacijos,

  • saulės elektrinės dydžio: kuo didesnė elektrinė, tuo mažesnė 1 kW kaina,

  • stogo dangos: standartinės montavimo sistemos bituminėms, šiferinėms ir skardinėms dangoms yra šiek tiek pigesnės nei čerpiniam stogui,

  • elektrinės projekto sudėtingumo, t.y. ar elektrinė statoma ant vieno stogo, ar kelių, kokie atstumai tarp objektų ir pan.

Kviečiame pasinaudoti mūsų skaičiuokle, kurioje galėsite matyti preliminarią saulės elektrinės kainą be paramos, su montavimu, atsiperkamumą ir kitus duomenis. 

 

 

Kokios garantijos teikiamos saulės moduliams?

Atstovaujame laiko ir mūsų patikrintus tiekėjus, todėl prekiaujame tik aukštos kokybės saulės elementais. Produkcijai suteikiamos garantijos priklausomai nuo gamintojo:

JA Solar Deep Blue 3.0 light 410 W teikiama 12 m. produkto ir 25 m. 84,4 % efektyvumo garantija.

Jinko Solar TIGER NEO N-Type 425 W teikiama 25 m. produkto ir 30 m. 87,4 % efektyvumo garantija.

Tam tikriems produkcijos modeliams gamintojai gali taikyti skirtingas garantijas, todėl tikslią informaciją gausite komerciniame pasiūlyme ir/ar prie jo pateikiamose techninėse specifikacijose.

 

Kokios garantijos teikiamos įtampos keitikliams?

Įtampos keitikliams (inverteriams) taikomos garantijos priklausomai nuo gamintojo:

Fronius - 5 metai (galima pratęsti iki 20 m.)

Huawei - 10 metų (galima pratęsti iki 20 m.)

Growatt – 10 metų

SolarEdge - 12 metų (galima pratęsti iki 25 m.)

FOX – 12 metų

Inverterių gamintojai turi galimybę pratęsti teikiamos garantijos laikotarpį už papildomą mokestį. Papildomos garantijos kaina priklauso nuo inverterio gamintojo ir galingumo, tačiau garantijos pratęsimo kaina bendroje elektrinės sąmatoje nėra didelė. 

Tikslios garantijos sąlygos pateikiamos įsigyjant įtampos keitiklį. Svarbu atkreipti dėmesį, kad daugumoje atvejų garantija baigia galioti, jei aparatas buvo mechaniškai atidarytas ne sertifikuotų serviso specialistų.

Kokios garantijos teikiamos montavimo sistemoms ir darbams?

Naudojame tik aukštos kokybės komponentus ir montavimo medžiagas, o prekiaujamos konstrukcinės įrangos garantijos siekia 10-20 metų.

Montavimo darbams taikomos garantijos:

  • paslėptiems montavimo elementams (pvz.: kabeliams) - 10 metų; 

  • jėgainės konstrukcijai ir inžinerinėms sistemoms - 10 metų; 

  • tyčia paslėptiems defektams - 20 metų;

  • saulės elektrinės įrengimo darbams - 10 metų.

Modulių tvirtinimo konstrukcijoms suteikiamos garantijos:

  • Šlaitinio stogo konstrukcijai Profiness – 10 metų;

  • Plokščio stogo konstrukcijai Corab – 10 metų;

  • Plokščio stogo konstrukcijai Aerocompact – 25 metų;

Kokį planą rinktis, mokant už elektros energiją?

Gaminantys vartotojai norėdami pasinaudoti elektros energijos pasaugojimo paslauga, su nepriklausomu tiekėju ar skirstomųjų tinklų operatoriumi sutaria dėl tinkamiausio pasinaudojimo tinklais mokesčio. Galima rinktis iš 3 variantų: mokėti už į tinklą perduotą pagamintą ir vėliau susigrąžintą kilovatvalandę, mokėti fiksuotą įmoką už instaliuotą elektrinės galią, arba tiesiog atsiskaityti pagaminta elektros energija.

Plačiau aprašome kiekvieną atsiskaitymo planą, kad priimtumėte geriausią atsiskaitymo už energijos pasaugojimą būdą (kainos pateikiamos su PVM):

  1. Atsiskaitote su ESO už pagamintos ir susigrąžintos elektros energijos 1 kWh – 0,06655 ct.

  2. Mokate ESO mėnesinį mokestį už instaliuotą saulės elektrinės galią – 4,8884 Eur už kW per mėnesį. Pvz. jei instaliuota 5 kW elektrinė, tai per mėnesį sumokėsite 24,442 Eur.

  3. Mokate ESO savo pagaminta elektros energija – 32 proc. Jūsų saulės elektrinės pagamintos elektros atiduodate į tinklą. Naudojantis šiuo tarifu rekomenduojame statyti didesnę nei 10 kW elektrinę.


Svarbu! Plano pasirinkimą galima keisti vieną kartą per metus. Elektros energija yra „kaupiama“ iki balandžio 1d. Po šios datos ESO tinkluose sukaupta elektros energija nurašoma ir pradedama kaupti iš naujo. Jeigu pasigaminote daugiau negu suvartojote – perteklinė dalis nurašoma. Kuo tiksliau pasirenkamas saulės elektrinės galingumas tuo efektyviau suvartojama elektros energija.

Turite klausimų? Pasinaudokite mūsų sukurta skaičiuokle ir pasitikrinkite, kuris naudojimosi tinklais atsiskaitymo būdas Jums bus naudingiausias.

Visada galite nemokamai pasikonsultuoti su Saulės grąža komanda. Susisiekite užpildant užklausą arba kontaktuose nurodytais kontaktais.

 

Kainos, galiojančios nuo 2024.04.01 (patvirtinta VERT nutarimu)

Parama daugiabučių gyventojams ir saulės parkams

Teikti paraišką gali:

Daugiabučių, nuosavų namų ar sodo namų gyventojai ir kiti asmenys, norintys įsigyti dalį elektrinės iš saulės parko, turi pildyti paraiškos formą APVA. 

Paramos dydis yra 323 € už 1 kW instaliuotos galios. Parama teikiama elektrinėms iki 10 kW. 

Reikalavimai saulės elektrinės įrangai:

  • įranga turi būti nauja (nenaudota) ir atitikti įprastai tokiai įrangai taikomas normas ir standartus,

  • saulės moduliai turi atitikti ES standartus bei ekologinius ženklus, jiems turi būti suteikta 10 m. produkto garantija ir 25 m. 80 proc. efektyvumo garantija. Moduliai privalo turėti CE ženklą ir turėti pakankamą apsaugą nuo dulkių ir drėgmės (bent IP 65),

  • įtampos keitiklis (inverteris) turi būti tinkamas saulės elektrinių įrengimui ir atitikti ES standartus, jam turi būti suteikta 5 m. produkto garantija. Įtampos keitiklis turi turėti apsaugą nuo dulkių ir drėgmės (bent IP 65).

Išmoka: 

  • APVA per ne daugiau nei 180 dienų įvertins pateiktas registracijos formas ir pagal prioritetinius kriterijus sudarys registracijos formų sąrašą,

  • pagal sudarytą registracijos formų sąrašą nedelsiant (ne vėliau kaip per 3 darbo dienas) informuos fizinius asmenis apie jiems numatytą skirti finansavimą,

  • išmoką gausite ne vėliau kaip per 90 kalendorinių dienų nuo fizinio asmens tinkamai įforminto Išlaidų kompensavimo prašymo ir visų privalomų pateikti dokumentų registravimo dienos.

Dokumentai reikalingi išmokai gauti įsirengusiems saulės elektrinę saulės parke:

  • Elektrinės iš saulės parko pirkimo–pardavimo sutartis.
  • Sąskaita faktūra.
  • Elektrinės dalies priėmimo–perdavimo aktas.
  • Elektros energijos tiekimo sutartis.
  • Įrangos techninė dokumentacija (specifikacijos, garantijos).

Esame įrengę ne vieną saulės elektrinę naujuose ar renovuotuose daugiabučiuose pastatuose. Tokios tendencijos rodo, kad saulės energijos teikiama nauda atsiperka ir be paramos. Jei norite įvertinti savo galimybes – susisiekite su mumis.

Daugiau apie APVA paramą čia.

Parama šilumos siurbliams

Paraiškų teikimo terminas baigėsi, apie naujienas pranešime!

Kas gali gauti paramą?

Iškastinį kurą (gamtines dujas, dyzelinį krosnių kurą, akmens anglį, durpių briketus ir kt.) naudojančių šilumos gamybos įrenginių keitimas. APVA aprašas čia.

Paraiškos teikimas: nuo 2022 m. spalio 3 d. 8.00 val. iki lapkričio 3 d. 17.00 val.

  • Oras vanduo kompensacija 2022 m. teikiama gyvenamųjų namų (vieno, dviejų butų pastato) arba buto daugiabutyje savininkams. Kompensacija 2022 neteikiama, kai gyvenamojo namo paskirtis yra sodo namas.
  • Pastato statyba turi būti užbaigta ir pastatas yra įregistruotas VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registre ne mažiau kaip 5 metus nuo kvietimo teikti Registracijos formas dienos.
  • Naujai pastatytiems, statomiems namams parama nėra skiriama.
  • Parama taikoma oras – oras, oras – vanduo, žemė – vanduo, vanduo – vanduo šilumos siurbliams ir biokuro katilams. 
  • Pastatas negali būti prijungtas prie centralizuotai tiekiamos šilumos sistemos.
  • Maksimalus kompensacinės išmokos dydis pareiškėjui siekia iki 14,5 tūkst. eurų.

Svarbu! Jeigu gyvenamasis namas registruotas teritorijoje, kuri patenka į padidintos aplinkos oro taršos zoną, neefektyviai biomasę naudojantis katilas gali būti keičiamas tik į lokalios teršalų emisijos neturinčius įrenginius, naudojančius atsinaujinančių išteklių energiją šilumos gamybai, t.y. tik į šilumos siurblius.

Bendri reikalavimai:
 
  • Pastato statyba turi būti užbaigta ir pastatas yra įregistruotas VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registre ne mažiau kaip 5 metus nuo kvietimo teikti Registracijos formas dienos (t. y. baigtumo procentas nurodytas ne mažesnis kaip 100 proc. ir po statybos pabaigos metų, nurodytų VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registro duomenų banko išraše, praėję ne mažiau kaip 5 metai iki kvietimo teikti Registracijos formas dienos).
  • Naujai pastatytiems, statomiems namams parama nėra skiriama.
  • Pastatas nėra prijungtas prie centralizuotai tiekiamos šilumos sistemos.

 Susigrąžinkite iki 50 % finansuoti tinkamų išlaidų

  • Šilumos siurbliui oras–oras (rinktis).
  • Šilumos siurbliui oras–vanduo be integruoto boilerio (rinktis).
  • Šilumos siurbliai oras-vanduo su integruotu boileriu (rinktis).
  • Šilumos siurbliai žemė-vanduo/vanduo-vanduo be integruoto boilerio.
Kaip apskaičiuojamas kompensacijos dydis?
 
  • Finansuojamos išlaidos apskaičiuojamos pagal nustatytą 1 kW fiksuotąjį įkainį (Eur/kW), o ne pagal faktiškai patirtas išlaidas. Įkainio dydis priklauso nuo šildymo sprendimo tipo ir galios.
  • Šilumos siurblio oras – vanduo sezoninis naudingumo koeficientas (COP) esant standartinėms veikimo sąlygoms, turi būti ne mažesnis kaip 3,0.

  • Kompensacija apskaičiuojama šilumos siurblio vardinę galią „Prated“ (kW) dauginant iš įkainio. Finansuojama 50 % apskaičiuotų tinkamų finansuoti išlaidų sumos. Tiksli kompensacinės išmokos suma patvirtinama pateikus paraišką APVA.

Kokius duomenis pateikti paraiškos pildymo metu?
 

Be asmeninių duomenų, būtina pateikti šiuos duomenis/dokumentus:

  • Notariškai patvirtintas įgaliojimas, jei registracijos formą teikia įgaliotasis fizinis ar juridinis asmuo.
  • Jei name yra bendrasavininkų/bendraturčių (laisvos formos sutikimas įgyvendinti projektą).
  • Seno katilo ir sistemos nuotraukos.
  • Jei keičiama krosnis, kuri šilumą tiekia į vandens pagrindu veikiančią šildymo sistemą, reikia pateikti sistemos nuotraukas.
  • Dokumentų, pagrindžiančių informaciją apie išmontuoto katilo atidavimą atliekų tvarkytojams, kopijas.
Kada turi būti pirkta įranga?
 

Sąskaitos ir priėmimo-perdavimo aktai už įrangą gali būti išrašyti nuo einamųjų metų sausio 1 d., tačiau biokuro katilai ir šilumos siurbliai negali būti sumontuoti iki registracijos formos APVA pateikimo dienos, kitaip nebus išmokama parama. Įsigyti šilumos siurblį galite tik gavę APVA atsakymą, ar jums bus skirta kompensacija.

Per kiek laiko turės būti atlikti darbai?
 
  • Katilo keitimo darbai privalės būti atlikti per 9 mėn. nuo kvietimo pabaigos.

  • APVA išlaidų kompensavimo prašymą turėsite pateikti ne vėliau kaip per 9 mėn. nuo kvietimo pabaigos.

  • Nepamirškite, kad kartu su išlaidų kompensavimo prašymu APVA reikės pateikti dokumentų, pagrindžiančių informaciją apie išmontuoto neefektyviai biomasę naudojusio katilo atidavimą atliekų tvarkytojams, kopijas (pagal Netauriųjų metalų laužo ir atliekų apskaitos ir saugojimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2010 m. rugsėjo 6 d. įsakymu Nr. 4-678, 5 punktą išduotų pirkimo–pardavimo faktą patvirtinančio apskaitos dokumento kopijas arba atliekų pridavimo į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles įrodančio dokumento kopiją).
Kokie įsipareigojimai gavus paramą?
 
  • 5 metus* be APVA rašytinio sutikimo negalite perleisti, parduoti, įkeisti turto ar kitokiu būdu suvaržyti daiktinių teisių į šilumos gamybos įrenginį.

  • 5 metus* sudaryti sąlygas APVA tikrinti projekto įgyvendinimą vietoje ir savo veiklą, susipažinti su dokumentais, susijusiais su projekto vykdymu.

  • 5 metus* įrengtą šilumos gamybos įrenginį naudoti namų ūkio reikmėms, neparduoti ar nenaudoti ūkinei komercinei veiklai.

  • Ne vėliau kaip per 10 darbo dienų pranešti APVA apie bet kokių duomenų, pateiktų registracijos formoje, taip pat apie savo rekvizitų pasikeitimus 5 metų* laikotarpiu.

  • APVA nustatytais terminais teikti papildomą informaciją, pagrindimo dokumentus, šalinti nustatytus neatitikimus.

5* metų terminas skaičiuojamas nuo išlaidų kompensavimo prašymo apmokėjimo dienos.

Kokia įranga turėtų būti naudojama iki jos atnaujinimo?
 
  • Pastate turėjo būti įdiegtas neefektyviai biomasę naudojantis katilas, t.y. šilumos gamybos įrenginys, tiekiantis šilumą į vandens pagrindu veikiančią šildymo sistemą, kad vienoje arba keliose uždarose erdvėse būtų pasiektas ir išlaikomas reikiamas patalpos temperatūros lygis.

  • Gali būti keičiama ir krosnis, jei ji šilumą tiekia į vandens pagrindu veikiančią šildymo sistemą.

  • Židiniai, krosnelės, dujiniai katilai ar pan. nėra tinkami įrenginiai ir jų keitimas nėra finansuojamas.
 

ES parama saulės elektrinėms verslo įmonėms

Nuo 2024 m. rugsėjo mėn. 4 d. galima teikti paraišką paramai saulės elektrinėms įsirengti. Paraiškos priimamos iki kol pakanka lėšų skirtų finansavimo priemonei.

Labai mažos, mažos įmonės, ūkininkai, atsinaujinančių išteklių energijos ir piliečių energetikos bendrijos kviečiami teikti paraiškas saulės elektrinėms iki 500 kW įsirengti.

NAUJOVĖ! Parama gali pasinaudoti ir vidutinės įmonės. 

  • 1073 €/kW – fiksuotas įkainis skirtas 1 kW įrengtosios galios saulės elektrinei įsigyti ar įrengti,

  • 62 mln. € – bendra finansavimui skirta suma.

Tinkamos finansuoti išlaidos

1. Įrengta nauja, nenaudota įranga (saulės ar vėjo elektrinė);

2. Įsigyta nauja saulės elektrinės dalis iš saulės parko, t. y. pirmą kartą iš saulės elektrinių parko vystytojo įsigyta saulės elektrinių parko dalis nuo kurios eksploatacijos (t. y. nuo leidimo gaminti elektros energiją išdavimo datos) praėję ne daugiau kaip 12 mėnesių;

3. Pirkimo ir (arba) importo PVM, kurio pareiškėjas pagal Lietuvos Respublikos įstatymus neturi teisės susigrąžinti (atskaityti).

Bendrieji reikalavimai pareiškėjams

1. Pareiškėjas nėra bankrutavęs, bankrutuojantis, likviduojamas ir (arba) restruktūrizuojamas, neturi mokestinės nepriemokos valstybės ir (arba) savivaldybės biudžetui arba kitiems valstybės fondams (išskyrus atvejus, kai mokesčių, delspinigių, baudų mokėjimas atidėtas Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka arba dėl šių mokesčių, delspinigių, baudų vyksta mokestinis ginčas). Jeigu pareiškėjas yra įsiskolinęs, parama gali būti teikiama, jei pareiškėjas pateiks dokumentus, įrodančius, kad apmokėjo visus įsiskolinimus valstybei;

2. Pareiškėjas yra grąžinęs visas grąžintinas lėšas, gautas pagal Klimato kaitos programą, jeigu dėl tokių lėšų yra priimtas ir įsiteisėjęs sprendimas;

3. Einamaisiais metais pareiškėjas gali teikti tik vieną paraišką paskelbtam kvietimui pagal tą pačią pažangos priemonės aprašo Priemonę.

4. Pareiškėjas, įgyvendindamas projektą, įsipareigoja laikytis Lietuvos Respublikos statybos įstatymo, kitų Lietuvos Respublikos įstatymų ir teisės aktų reikalavimų, gauti visus reikiamus leidimus, sutikimus, pritarimus ir (ar) kitus dokumentus. Kilus įtarimų, kad pareiškėjas neįvykdė teisės aktų reikalavimų ir minimų leidimų, sutikimų, pritarimų ir (ar) kitų dokumentų nėra gavęs, Agentūra turi teisę prašyti pareiškėjo juos pateikti.

Kokia saulės elektrinė finansuojama?

  • Elektrinė ant stogo. Maksimalus ploto panaudojimas. Skirtas tiek plokštiems, tiek šlaitiniams stogams. Galimas modulių išdėstymas rytai – vakarai sistema arba į pietus.

  • Fiksuota antžeminė. Idealus modulių pasvirimo kampas leis pasiekti maksimalius elektrinės generacijos rodiklius. Galima vieno arba dviejų ašių modulių išdėstymo sistema.

  • Saulės parke. Puikus variantas esant didesniam elektros energijos poreikiui arba stogo ploto ar teritorijos, kurioje galėtų būti pastatyta saulės elektrinė, trūkumui.

Turite klausimų, konsultuokitės su „Saulės grąža“ komanda.

 

Kiek laiko užtruks saulės elektrinės įrengimas?

Po sutarties pasirašymo skaičiuojama, kad saulės elektrinę įrengsime per 6-7 mėnesius. Viskas priklauso nuo pasirinktų medžiagų ir užimtumo bei sąlygų apibrėžtų sutartimi.

Rangos darbai užtrunka 1-2 dienas: iki 5 kW saulės elektrinę sumontuojame per 1 dieną, 10 kW – per 1-2 dienas. Saulės elektrinės įrengimas gali užtrukti jei yra atliekami papildomi darbai bei dėl sunkinančių oro sąlygų.

Įrenginiant saulės elektrines virš 30 kW darbų atlikimo grafikas derinamas individualiai.

Jei turite klausimų ar norite pasikonsultuoti, drąsiai kreipkitės į „Saulės grąža“ komanda.

Už ką atsakingas saulės elektrinės rangovas?

Įmonė „Saulės grąža“ atsakinga už laiku ir tvarkingai atliekamus darbus, sutarties sąlygų laikymąsi, įsipareigojimų vykdymą.

Rangovas užtikrina, kad vykdant darbus bus laikomasi visų įstatymų ir kitų teisės aktais nustatytų reikalavimų: darbų saugos, priešgaisrinės apsaugos, aplinkos apsaugos, higienos ir kitų su darbų vykdymu susijusių reikalavimų. Bei vykdyti kitus, sutartimi apibrėžtus įsipareigojimus.

Už ką atsakingas saulės elektrinės savininkas?

Klientas įsipareigoja laiku atsiskaityti su rangovu, sudaryti sąlygas vykdyti darbus ir suteikti paslaugas. Priimti prekes ir montuotojus į darbų teritoriją. Pateikti rangovo prašomus dokumentus, pasirašyti atliktų darbų aktą, kai darbai atlikti tinkamai.

Kokį poveikį aplinkos apsaugai daro saulės elektrinės?

Vidutinškai 10 kW saulės elektrinė per metus gali sutaupyti apie 5 tonų CO2. Tad įdarbindami saulę Jūs ne tik, kad kuriate ekonominę gerovę sau ir savo šeimai, bet ir prisidedate prie klimato kaitos padarinių mažinimo. 

 

Nutolęs gaminantis vartotojas, kas tai?

Elektros energiją gaminantis vartotojas – fizinis arba juridinis asmuo, įsirengęs atsinaujinančių išteklių technologijų elektrinę ir gaminantis elektrą savo reikmėms, o nesuvartotą elektros kiekį pateikiantis į tinklus ir, esant poreikiui, ją susigrąžinantis iš tinklų. Nutolęs gaminantis vartotojas, tai toks gaminantis vartotojas, kurio energijos gamybos ir vartojimo vietos skiriasi. T.y. saulės elektrinės savininkas pasistatęs elektrinę pvz.: savo sodo sklype, o energiją vartojantis savo bute ir/ar kažkur kitur. 

Vienas nutolęs elektros energijos gamybos įrenginys gali būti susietas su keliomis energiją gaminančiam vartotojui priklausančiomis vietomis. Įsigaliojęs modelis skirtas elektros energiją gaminti išskirtinai tik savo poreikiams ir ūkio reikmėms. Energijos pardavimas galimas tik gavus būtinus leidimus.

Kaip tapti nutolusiu gaminančiu vartotoju?

1) Jei dar neturite saulės elektrinės, tai galite padaryti keliais būdais:

  • statyti savo asmeninę saulės elektrinę nuosavybės, panaudos ar nuomos teise valdomame sklype;

  • nusipirkti dalį jėgainės saulės parke.

Kurį variantą rinktis Jums patars "Saulės grąža" komanda. Susisiekite.

2) Jei jau turite saulės elektrinę, tuomet daugiau informacijos rasite ESO svetainėje.

 

 

Kiek laiko užtrunka tapti gaminančiu vartotoju?

Nuo 2019 m. liepos 2 d. įsigaliojus Energetikos ministerijos inicijuotiems teisės aktų pakeitimams, tapti elektros energiją gaminančiu vartotoju užtruks:

  1. Verslo vartotojams įsirengiant saulės elektrines iki 30 kW galios - iki 3 savaičių. Proceso eiga ir reikalingi dokumentai pateikiami čia.

  2. Įsirengiant didesnės galios elektrines (nuo 30 kW iki 500 kW) procesas gali užtrukti iki 4-5 mėn., priklausomai nuo to, ar reikia rengti tinklų plėtros projektą. Proceso eiga ir reikalingi dokumentai pateikiami čia.

„Saulės grąža“ komanda padeda ir konsultuoja dokumentų ruošimo, pridavimo ir bendravimo su ESO klausimais. Jums tereikia žengti pirmąjį žingsnį – susisiekti su mumis. 

Kaip veikia autonominė saulės elektrinė?

Autonominė saulės elektrinė – tokia elektrinė, kuri visą pagamintą elektros energiją naudoja tiesiogiai namo reikmėms arba kaupia akumuliatoriuose (baterijose). Tokio tipo saulės elektrinė neprivalo būti prijungta prie bendro elektros tinklo, todėl nereikia mokėti gaminamos energijos pasaugojimo mokesčio. 

Autonominę saulės elektrinę sudaro: saulės moduliai, inverteris, atsinaujinančios energijos saugojimui skirti akumuliatoriai. Šiuo metu brangiausia tokio tipo elektrinės dalis – akumuliatoriai. Todėl prieš svarstant apie autonominį sprendimą reikia įsivertinti ekonominį jos atsiperkamumą.

Šiuo metu autonominė elektrinė beveik visose situacijose „pralaimi“ dvipusės apskaitos sistemai (kai energija perduodama į tinklus pasaugoti), todėl autonominės sistemos svarstomos tik išskirtinais atvejais, pavyzdžiui, kai neįmanoma atvesti el. energijos įvado iki vartojimo taško. Daugiau apie saulės elektrinę su baterija skaitykite čia.

Turite klausimų? Pasikonsultuokite su „Saulės grąža“ komanda.

 

Per kiek laiko atsipirks saulės elektrinės įmonėms?

Saulės elektrinės atsipirkimo laikotarpis priklauso nuo individualaus projekto. Atlikus galimybių studiją galima tiksliai įvertinti investicijos į atsinaujinančius išteklius atsipirkimą. 

Šiuo metu verslo, valstybinės bei kitos įmonės gali pasinaudoti paramos galimybėmis, o tai, taip pat, daro įtaką saulės elektrinės atsipirkimui.

Susisiekite ir  „Saulės grąža“ komanda ir sužinokite atsakymus į Jums rūpimus klausimus.

Kokia yra elektros supirkimo kaina?

Pasistačius saulės elektrinę norisi iš jos gauti didžiausią grąžą, todėl dažnai pagalvojama apie pagamintos elektros energijos pardavimą.

Saulės jėgainės pagamintą energiją galima panaudoti keliais būdais:

  • suvartoti tiesiogiai - sugeneruotą ir iš karto suvartotą elektros energiją naudosite nemokamai;

  • perduoti tinklams "pasaugojimui" - pasaugojimo mokestis yra 0,042 eur. už 1 kW, o tai yra ženkliai mažiau nei 1 kW elektros pirkimo kaina; 

  • tapti elektros gamintoju ir parduoti sugeneruotą elektros energiją. 

Verslo įmonės gali kombinuoti visus aukščiau minimus būdus. Jei norite pasikonsultuoti dėl galimybių gaminti elektros energiją, susisiekite su „Saulės grąža“ komanda.

Daugiau informacijos kaip tapti elektros gamintoju rasite eso.lt svetainėje. 

Kokia apkrova tenka stogui?

Vidutiniškai skaičiuojama, kad 1 instaliuotam kilovatui (kW) tenka apie 60 kg. svorio.
Jei abejojate ar pastato stogas tinkamas saulės modulių instaliacijai, susisiekite su mumis, suteiksime konsultaciją ir atliksime galimybių studiją. 

Atstovaujami prekės ženklai ir sertifikatai?

Vadovaujamės aukščiausiais kokybės standartais bei skatiname nuolatinį savo ir mūsų partnerių tobulėjimą. 

Esame oficialūs pasaulio lyderių atstovai Lietuvoje: Ja Solar, Jinko Solar, Huawei, SolarEdge, FOX, SAMSUNG, Viessmann, Aerocompact, Corab, Profiness ir kitų gamintojų.

Įmonės veiklos procesai yra sertifikuoti tarptautiniais sertifikatais: ISO 9001 ir 14001 bei OHSAS 18001

„Saulės grąža“ yra „Lietuvos saulės energetikos asociacijos“ ir „Lietuvos žaliosios pastatų tarybos“ narė. 

 

Ar galima statyti saulės elektrines ant sutapdinto („minkšto“) stogo?

Taip, turime patirties statant saulės elektrines ant sutapdinto stogo ir turime sprendimus, kuriuos galime pritaikyti tokiai stogo dangai.

Turite klausimų? Pasikonsultuokite su „Saulės grąža“ komanda.

Ar galios garantija stogo dangai?

Garantijos galioja stogo dangai. Kiekvienam projektui parenkame individualius saulės elementų tvirtinimo sprendimus pagal stogo tipą ir dangą. Tai užtikrina aukštą darbų kokybę, todėl stogo danga nėra pažeidžiama. 

 

Ar galima apdrausti saulės elektrinę?

Standartiškai saulės elektrinės apdraudžiamos kaip nekilnojamojo turto dalis. Individualiu atveju reikėtų vertinti Jūsų saulės elektrinės draudimą su draudimo brokeriu.

 

Saulės kolektoriai ar moduliai?

Atsinaujinantys energijos šaltiniai ne tik užtikrina, kad naudojatės švaria energija. Tai padeda jums tapti mažiau priklausomais nuo energijos tiekėjų bei ilgalaikėje perspektyvoje – mažiau mokėti už energijos suvartojimą. Jei svarstote įsirengti saulės energiją generuojantį šaltinį savo namuose, reikėtų susipažinti su tokią energiją sukuriančiais prietaisais – saulės kolektoriais bei moduliais, kurių sąvokos dažnai yra painiojamos.

Saulės moduliai – tai prietaisai iš saulės energijos gaminantys elektrą, kuri gali būti panaudota ne tik šildymui, bet ir kitoms pastato reikmėms.

Saulės kolektoriai – tai namų šilumos generatoriai, konvertuojantys saulės energiją į šilumą.

Patarimas: jei galvojate įsirengti saulės kolektorių, įsivertinkite, ar sunaudojate daug karšto vandens, nes esant nedideliam karšto vandens sunaudojimo kiekiui saulės kolektorius jums tiesiog neatsipirks.

Kuo skiriasi saulės kolektriai ir saulės elektrinės?

Kuo skiriasi saulės kolektriai ir saulės elektrinės?

Kur galima naudoti saulės parke sugeneruotą elektros energiją?

Pagaminta energija gali būti išskaidoma ir priskiriama keliems nekilnojamo turto objektams. Svarbu, kad tiek elektrinė, tiek NT objektai nuosavybės teise būtų valdomi to paties asmens. Prijungiamų elektros energiją vartojančių objektų skaičius nėra ribojamas.

Svarbu: saulės parko savininkas ir objekto savininkas turi sutapti!

 

Kaip gauti paramą elektrinei saulės parke?

Kito kvietimo teikti paraiškas APVA paramai gauti laukiame 2021 m. kovo mėn. 

2020 m. spalio mėn. paraiškos teikimo informacija:

  1. 1 kW taikoma 323 EUR subsidija. 

  2. Pateikite paraišką paramai reikia per APVIS sistemą. Pasinaudokite mūsų paruošta paramos pildymo instrukcija.

  3. Paraiškos pateikimui reikalinga informacija:

- pareiškėjo kontaktinės informacijos. Jis turi būti turto, kuriame planuojama naudoti elektros energiją savininkas (bendraturtis) arba įgaliotas asmuo. Įgalioto asmens atveju reikės įgaliojimo. 
- pastato, kuriame vartosite energiją, unikalus numeris.

SVARBU: Jei Fizinis asmuo vykdo ūkinę – komercinę veiklą, finansavimas neskiriamas, išskyrus atvejus, kai fizinis asmuo gali pateikti įrodymus, kad ūkinė – komercinė veikla nėra vykdoma.

4. Įsigyti elektrinę privaloma per 12 mėn. nuo prašymų paramai pateikimo pabaigos.

5. Įranga turi būti nauja (nenaudota).

Kokius dokumentus reikės pateikti norint gauti paramą:

- sąskaitą-faktūrą ir elektrinės perdavimo asmens nuosavybėn perdavimo-priėmimo aktą.
- įrenginio pasą ir/ar techninę specifikaciją.
- atestuoto rangovo deklaraciją apie elektrinės atitikimą teisės aktų techniniams reikalavimams.

Per kiek laiko gausite paramą?

Parama saulės elektrinei išmokama ne vėliau kaip per 60 kalendorinių dienų nuo fizinio asmens tinkamai įforminto Išlaidų kompensavimo prašymo ir visų privalomų pateikti dokumentų registravimo dienos, su sąlyga, jei bus atliekama patikra projekto įgyvendinimo vietoje, kad jos metu nebus nustatyta trūkumų.

Kokie įsipareigojimai atsiranda gavus finansavimą:

- 5 metus be APVA rašytinio sutikimo negalite perleisti, parduoti, įkeisti turto ar kitokiu būdu suvaržyti daiktinių teisių į elektrinę prieš tai negavus raštiško APVA sutikimo.
- 5 metus draudžiama parduoti generuojamą elektros energiją ar naudoti ją ūkinei komercinei veiklai.
- sudaryti sąlygas APVA atstovams tikrinti elektrinę per visą 5 metų laikotarpį.

Detalūs reikalavimai paramai pateikiami APVA puslapyje.

Kodėl saulės elektrinės galia turi būti didesnė už inverterio nominalią galią?

Taip yra dėl dviejų priežasčių:

  1. Inverteris pasiekia didžiausią efektyvumą kuomet dirba savo nominalia galia.

  2. Saulės moduliai ne visada pasiekia nominalią galią.

Taigi, norint užtikrinti reikiamą elektros energijos kiekį, saulės elektrinė turėtų būti montuojama nuo 10 iki 20 % galingesnė už inverterio nominalią galią. Priešingu atveju, su laiku saulės jėgainė generuos mažiau elektros energijos nei numatytas metinis poreikis.

Kuo skiriasi saulės moduliai, baterijos ir kolektoriai?

Nors visi šie elementai naudojami saulės energijai panaudoti, tarp jų funkcionalumo ir paskirties yra didžiuliai skirtumai.

Saulės kolektoriai – tai ne saulės elektrinė. Saulės kolektoriai surenka saulės energiją ir ją perduoda šilumos pavidalu. Šio proceso metu nėra gaminama elektra, todėl tokios sistemos suteikiama nauda yra gerokai mažesnė.

Saulės elektrinėje baterijos yra viena iš sudedamųjų dalių. Tačiau, tai ne pagrindinis elementas ir sutinkamas sąlyginai retai. Baterijos skirtos saulės elektrinės sugeneruotam elektros energijos perviršiui kaupti vėlesniam panaudojimui. Jos dažniausiai naudojamos, kai nėra galimybės prisijungti prie elektros tinklų arba prisijungimo kaina viršija baterijų kainą.

Saulės moduliai – tai pagrindinė saulės elektrinės dalis. Būtent jie generuoja elektros energiją ir yra montuojami ant pastato stogo.

Išsamiau skaitykite čia.

Kodėl ir kokia techninė patikra reikalinga? 

  • Kartą per du metus: būtinoji patikra sklandžiam saulės elektrinės veikimui ir didžiausiai generacijai užtikrinti.

  • Kas tris metus arba artėjant saulės elektrinės komponentų garantijos pabaigai: išsami patikra su termovizine kamera, kuri padės pastebėti ir užkirsti kelią gedimams. 

 

Kas gali atlikti techninę priežiūrą?

Saulės elektrinės elementus būtina apžiūrėti ir įsitikinti ar nėra plika akimi pastebimų gedimų. Tačiau techninę patikrą gali atlikti tik kvalifikuoti specialistai. Patiems to nereikėtų atlikti. 

Kodėl ir kada reikia plauti modulius?

Elektrinės modulius reiktų plauti priklausomai nuo aplink elektrinę esančios taršos: dulkės, žiedadulkės, miško sąmanos, pramonės objektai, privačių namų kaminų tarša.

Saulės elektrinės modulius rekomenduojama nuplauti bent kartą per 3-5 metus. Mūsų skaičiavimu, vien nuplovus modulius generacija išauga 5-15%. 

 

Kaip žinoti, jog saulės elektrinė galimai turi gedimų?

Tai galima matyti iš saulės elektrinės veikimo nukrypimų, kuomet generacija netenkina lūkesčių arba yra itin didelė. 

Daugiau apie saulės elektrinės priežiūrą čia. Saulės elektrinės gedimus gali pašalinti tik kvalifikuoti specialistai, susisiekime.

Kodėl reikalinga techninė priežiūra?

Techninė apžiūra yra būtina siekiant užtikrinti maksimalią saulės elektrinės generaciją. Tai prevencija prieš įvairius elektrinės sutrikimus. Laiku pastebėti nesklandumai bus išspręsti greičiau ir pareikalaus mažesnių išlaidų.

Kas gali atlikti techninę priežiūrą.

Saulės elektrinių savininkai turi apžiūrėti saulės elektrinę ar nėra plika akimi pastebimų gedimų, tačiau išsamią techninę patikrą privalo atlikti tik kvalifikuoti saulės elektrinių priežiūros specialistai, kurie nustatys ir išspręs aptiktus gedimus. 

Kam reikalinga termovizinė patikra?

Termovizinė kamera atskleidžia moduliuose slypinčias kaistančias ar jau perkaitusias celes, taip pat gamyklinius trūkumus, kurie nematomi vizualinės apžiūros metu. AC skydų bei elektrinių jungčių termovizijos metu padarytų nuotraukų analizė – pagrindinė prevenzija galimam elektrinės bei elektros tinklo sutrikimui, įrangos ilgaamžiškumo užtikrinimui. 

Gali būti daromos visos jėgainės termovizijos nuotraukos iš viršaus, taip pat inverterių termovizinės nuotraukos inverteriui veikiant. 

Kodėl ir kada reikia plauti modulius?

Kad jūsų saulės elektrinė veiktų nepriekaištingai, rekomenduojame kartą per metus atlikti saulės elektrinės patikrą priklausomai nuo aplink elektrinę esančios taršos: dulkės, žiedadulkės, miško sąmanos, pramonės objektai, privačių namų kaminų tarša.

Saulės elektrinės plaunamos naudojant profesionalią įrangą ir specialiai tam skirtas priemones, modulį padengiančias apsaugine nanodanga.

Kokia privaloma patikra turi būti atlikta?

Reguliari saules elektrinės patikra privaloma pagal gamintojų ir Elektros įrenginių bandymų normų ir apimčių aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2016 m. spalio 26 d. įsakymu Nr. 1-281 (XXXIII SKYRIUS).

Kas yra varžų matavimas ir kam jis reikalingas?

Įžeminimo ir pereinamųjų kontaktų varžų matavimų metu tikrinama saulės elektrinės įžeminimo kontūro, atskirų elektrinės dalių įžeminimo ir pereinamųjų kontaktų patikimumas ir atitikimas normatyviniams reikalavimams.

Izoliacijos varžų matavimo metu specialus prietaisas aukštos įtampos pagalba tikrina kabelių izoliacijos varžą. Tokiu būdu nustatoma ar izoliacija nėra nusidėvėjusi arba pažeista. Tai yra prevencinė priemonė, kuri iš anksto padeda nustatyti galimą elektros srovės nuotėkį. Laiku ir iš anksto pastebėti saulės elektrinės veikimo neatitikimai padės išvengti galimų įrangos gedimų ir gerokai brangesnio remonto ar net nelaimingo atsitikimo.

 

Kaip žinoti, jog rangovas yra patikimas?

Šį aspektą galima įvertinti atsižvelgus į kelis dalykus:

1. Patirtis. Įvairių skirtingų projektų įgyvendinimas suteikia galimybę pažvelgti į kiekvieną situaciją individualiai, priimti efektyviausius sprendimus. Ilgametė patirtis vien tik atsinaujinančių energijos išteklių srityje padeda kurti ateities pasirinkimus.

2. Atestatai. Įsitikinkite, kad jūsų būsimas rangovas turi reikiamas akreditacijas. Įmonė turėtų būti atestuota Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) Elektros įrenginių įrengimui. Pasitikrinti, ar įmonė turi reikiamus atestatus galite čia. „Saulės grąža“ turi reikalingas licencijas elektros įrenginių įrengimui ir energetikos įrenginių eksploatavimui.

3. Sertifikatai. Nors jie nėra būtini, tačiau įmonė kuri turi juos, suteikia aukštos kokybės garantiją ir profesionalų darbų atlikimą. Pavyzdžiui, ISO (Tarptautinės standartizacijos organizacija) sertifikatai užtikrina kokybišką projektų valdymą (ISO 9001), suteikia iniciatyvų požiūrį į aplinkosaugą (ISO 14001) ir darbo saugą (ISO 45001).

4. Naudojama įranga, gamintojų atstovavimas Lietuvoje. Šiuo metu „Saulės grąža“ yra oficialūs tokių pasaulio lyderių atstovai Lietuvoje: JA Solar, JinkoSolar, Huawei, FOX, SolarEdge, Growatt, SAMSUNG, Viessmann ir kt.  

5. Produktų garantija. Apie kiekvieno produkto teikiamą garantiją galite rasti klausimų bloke: Priežiūra ir garantijos. 

6. Atsiliepimai. Kuomet nuo informacijos gausos rangovų pasirinkimas tampa sunkus, geriausias būdas – gyva rekomendacija. Jeigu kaimynai turi saulės elektrinę, pasikalbėkite su jais. Pavyzdžiui, jeigu rangovai yra skirtingi, palyginkite jų pranašumus ir trūkumus, kuriuos pasakys kaimynai. Patikėkite, jie tikrai nerekomenduos blogų specialistų. 

Kuo naudingas saulės modulių efektyvumas?

Modulio efektyvumas yra tas parametras, kuris jums padės palyginti skirtingų gamintojų modulius. Daugumos rinkoje parduodamų saulės modulių efektyvumas siekia 16-20%. Norėdami palyginti „Saulės grąžos“ siūlomus modulius, galite tai padaryti: www.shop.saulesgraza.lt

Saulės modulio efektyvumas parodo, kokia dalis saulės šviesos bus paversta elektros energija. Kuo didesnis modulio efektyvumas, tuo daugiau energijos gali pagaminti saulės modulis 1 m2 plote ir tuo mažiau saulės modulių reikės norimam rezultatui pasiekti.

Kaip pildyti prijungimo sąlygų užsakymo paraišką?

Parengėme gaires, kuriomis vadovaujantis galėsite greitai ir paprastai užpildyti prijungimo sąlygų užsakymo paraišką. Instrukciją rasite čia.

Kada kompensuojama pagaminta, bet nesuvartota ir pasaugojimui perduota elektros energija?

Kompensacija už nesuvartotą ir į elektros tinklus patiektą elektros energijos kiekį mokama šiais atvejais: 

1) gaminantis vartotojas nuo einamųjų metų balandžio 1 dienos iki kitų metų kovo 31 dienos į elektros tinklus patiekė didesnį elektros energijos kiekį nei suvartojo;

2) jei gaminantis vartotojas keičia elektros energijos tiekėją savo objektui;

3) jei gaminantis vartotojas nutraukia sutartį su tiekėju ar garantiniu tiekėju. Kompensacija už viršytą elektros energijos kiekį mokama tarpusavio sutartyje numatyta tvarka ir sąlygomis.

Daugiau informacijos VERT.

Tarifo plano pasirinkimas

Balandžio mėnuo saulės elektrinės savininkams atnešė ne tik šoktelėjusią jėgainės generaciją, bet ir pokyčius. Nuo šiol galima pasirinkti sau palankiausią laiko zonų tarifų planą perkamai elektrai iš tinklų. Tai reikšmingas pokytis, kurio pagalba galėsite dar efektyviau naudoti sugeneruotą elektros energiją savo poreikiams.

Tarifo planą galite pasikeisti vieną kartą per 12 kalendorinių mėnesių, prisijungus prie ESO savitarnos svetainėje. Pasitikrinti kuris planas labiausiai apsimoka būtent jūsų šeimai galite čia

 

Gavote paramą. Kas toliau?

Svarbiausias žingsnis DABAR – planuoti elektrinės statybos darbus. 

Elektrinė per kelis mėn. Numatoma, jog gaminantys vartotojai galės džiaugtis pirmaisiais sugeneruotais kWh po 4-5 mėnesių nuo paramos skyrimo.

Priduodame į ESO. Įrengus saulės elektrinę pasirūpiname jos pridavimu į ESO tinklus. Galėsite save vadinti gaminančiu vartotoju, kuris prisideda prie mažesnio CO2 patekimo į aplinką ir kuria švaresnį rytojų.

APVA dokumentacija. Paruošiame paramos dokumentus pateikimui į APVA sistemą. Viskas dėl ko Jums reikia rūpintis – išsiaiškinti gražiausią saulės elektrinės kampą, įamžinti ir pasidalinti nuotrauka su mumis!

Saulės elektrinės montavimo datą galite rezervuoti susisiekus su „Saulės grąža“ komanda. Paruošėme ATMINTINĘ, kuri bus naudinga besiruošiantiems įsirengti saulės elektrinę. Atsisiųsti galite čia.

Kaip veikia šilumos siurblys?

Šilumos siurblys naudoja kompresorių ir šaldymo grandinę perduoti šilumą iš vienos aplinkos į kitą. Šilumos siurblys oras – vanduo perduoda šilumą iš aplinkos į vandenį. Galima sakyti, kad jis veikia priešingai, nei šaldytuvas, tik šildo, o ne šaldo.

Ventiliatorius, esantis išoriniame bloke, aplinkos orą įtraukia per garintuvą. Garintuvo viduje skystas šaltnešis (freonas) sugeria šilumą iš aplinkos oro. Dujinės būsenos įšilęs freonas yra suspaudžiamas kompresoriaus ir virsta skysčiu, taip dar labiau pakeldamas šaltnešio temperatūrą. Įkaitęs freonas perneša šilumą į kondensatorių, apvyniotą aplink vandens talpą, todėl pašyla talpoje esantis vanduo. Galiausiai atvėsęs šaltnešis per plėtimosi vožtuvą sugrįžta į dujinę būseną ir ciklas prasideda iš naujo.

Kai dėl labai žemos lauko temperatūros kompresorius nebepajėgia pernešti šilumos, įsijungia elektrinis tenas. Teno šiluminė galia siekia iki 9 kW.

Kokios galios šilumos siurblio reikia?

Šilumos siurblio galia labiausiai priklauso nuo šildomo ploto. Kuo namas ar butas didesnis, tuo galingesnio šilumos siurblio reikia. Svarbu pasirinkti tinkamai, kad elektros sąnaudos būtų optimalios, ir siurblys gebėtų palaikyti tinkamą temperatūrą. Per mažos galios siurbliui reikės daugiau laiko pakelti patalpos temperatūrą iki reikiamos ir tai pareikalaus didesnių elektros sąnaudų. Taip pat reikia įvertinti:

  • Patalpų energetinė klasė (izoliacija, oro pralaidumas).
  • Langų dydis ir stiklo paketo izoliacinės savybės. Patalpoms su daugiau langų, priklausomai nuo jų kokybės, gali reikėti galingesnio šilumos siurblio.
  • Geografinė būsto kryptis. Priklausomai nuo krypties (rytai, vakarai, pietūs, šiaurė) ir gaunamos saulės gali skirtis šilumos siurblio dydis.

Pagal žemiau esančią lentelę galima apytiksliai įvertinti reikiamą siurblio galią.

1 kW siurblio galios apytiksliai užtenka nurodytam plotui, priklausomai nuo namo klasės:

Namo klasė Plotas
A+ ir daugiau 30 m2
A 25 m2
B 20 m2
C 15 m2

 

T.y., 140 m2 ploto B energetinio efektyvumo klasės namui gali reikėti 7 kW galios šilumos siurblio.

Kokio tipo šilumos siurblio reikia?

Šilumos siurbliai šildo ir šaldo efektyviau ir mažesniais kaštais nei kitos sistemos, nes iš tikrųjų šilumos siurbliai labiau perduoda šilumą iš aplinkos, nei ją generuoja. Yra trys pagrindiniai šilumos siurblių tipai: oras – vanduo, oras – oras ir geoterminis. Šilumos siurblio tipo pasirinkimas priklauso nuo namo ar buto įrengimo aspektų. Pvz., jei jūsų namuose nėra grindinio šildymo ir neplanuojate įsirengti radiatorių, tikslingiausia rinktis oras – oras šilumos siurblį.

Oras-vanduo:

  • Šilumą perduoda per vandenį, name turi būti grindinis šildymas arba radiatoriai.
  • Labiau tinka didesnio ploto namams su daug atskirų erdvių, nes tokia šildymo sistema gali šildyti daug patalpų vienu metu.
  • Tinka ir karšto vandens paruošimui, todėl sutaupysite ir ruošdami karštą vandenį. 

Peržiūrėti oras-vanduo šilumos siurblius.

Oras-oras:

  • Šilumą perduoda per orą, veikia kaip oro kondicionierius.
  • Labiau tinka nedidelio ploto, vientisos erdvės namams. Didesnio ploto namuose rekomenduojama montuoti po atskirą įrenginį kiekvienoje patalpoje.
  • Galima sumontuoti jau įrengtose patalpose nieko nekeičiant, prietaisui tereikia elektros.


Peržiūrėti oras-oras šilumos siurblius.

Kiek laiko veiks saulės moduliai?

Dauguma saulės modulių gamintojų garantuoja, kad jų plokštės 25 metus veiks bent 80% efektyvumu.

Pasibaigus garantijai, saulės moduliai negenda, veikia ir toliau, tačiau su sumažinta galia.

Saulės moduliai paprastai yra negendantys, nebent atsiranda fizinių defektų montavimo metu ar paveikus oro sąlygoms.

Tačiau saulės elektrinę sudaro ne tik saulės moduliai. Kitų dalių, tokių kaip inverteriai ir baterijos, tarnavimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tad rinkdamiesi kitus saulės sistemos komponentus būtinai atsižvelkite į suteikiamą garantinį ir pogarantinį laikotarpį.

Naujas blokas
DUK blokas
DUK blokas
DUK pasirinktų klausimų atvaizdavimas
Apie mus
Apie mus
Nuotrauka su teksto bloku ant viršaus
Pranašumai
Pranašumai
Pranašumų atvaizdavimas (3 galimi stiliai)
Default stilius: Numbers stilius: Steps stilius:
articlesList
articlesList
Straipsnių atvaizdavimas
Tekstas dėžutėje
Tekstas dėžutėje
Tekstas dėžuteje, pasislinkęs į viršų
Skaičiuoklė
Skaičiuoklė
Didžiosios skaičiuoklės blokas
Sertifikatai
Sertifikatai
Sertifikatų atvaizdavimas
Klientų atsiliepimai
Klientų atsiliepimai
Klientų atsiliepimai
Susisiekite su mumis
Susisiekite su mumis
Atvaizduojamas kontaktas Galima pridėti kontaktų formą
Turinys (be dizaino)
Turinys (be dizaino)
Turinio atvaizdavimas be papildomo dizaino
CTA
CTA
CTA atvaizdavimas (2 galimi būdai)
Dark stilius: Text Box stilius:
Išplėčiama dėžutė
Išplėčiama dėžutė
Failai
Failai
Galerija
Galerija
Žemėlapis
Žemėlapis
Pasiūlymo skaičiuoklė
Pasiūlymo skaičiuoklė
Maža skaičiuoklė
Paskola 381
Paskola 381
Maža skaičiuoklė - paskola 381
ESO plano skaičiuoklė
ESO plano skaičiuoklė
Puslapio viršus
Puslapio viršus
Vidinių puslapių viršaus blokas (4 galimi atvaizdavimo stiliai)
Default stilius: Image stilius: Small Image stilius: Contacts stilius:
Planai
Planai
Įrangos planų atvaizdavimas (planai iš rinkinio)
Įgyvendinti projektai
Įgyvendinti projektai
Apie mus projektai
Apie mus projektai
Projektų atvaizdavimas iš rinkinių
Apie mus rašo
Apie mus rašo
Atsiliepimų sąrašas
Taupymo skaičiuoklė
Taupymo skaičiuoklė
Didžiosios skaičiuoklės blokas
Socialinis
Socialinis
facebook puslapio kontūrai ir vieno įrašo atvaizdas
Socialinis pulsas
Socialinis pulsas
Facebook įrašų atvaizdavimas
Sprendimai
Sprendimai
Sprendimų atvaizdavimas (sprendimai iš rinkinio)
Lentelė
Lentelė
Lentelės blokas
Komanda
Komanda
Atvaizduojami komandos nariai (pasirenkami iš rinkinio) ir apačioje kvietimas prisijungti prie komandos
Atsiliepimai
Atsiliepimai
Klientų atsiliepimų atvaizdavimas iš rinkinių
Tekstas
Tekstas
Teksto blokas naudojamas paprastoms pastraipoms ar lentelėms (2 galimi atvaizdavimo stiliai)
Default stilius: Heading left stilius:
Tekstas su nuotrauka
Tekstas su nuotrauka
Video
Video
Įkelkite filmukus iš YouTube arba vimeo platformų
Pasirikite bloko tipą