Saulės parkai: Dažniausiai Užduodami Klausimai
Kada atsipirks elektrinė saulės parke?
Pasinaudojus parama, elektrinė saulės parke atsiperka maždaug per 3-5 metus. Negavus paramos, šis laikotarpis yra ilgesnis.
Kokią mažiausią dalį (kW) galima įsigyti saulės parke?
Minimali elektrinės galia (kW), kurią galima įsigyti mūsų saulės parkuose – 1 kW.
Ar galima papildomai nusipirkti galios (kW)?
Papildomos galios galima nusipirkti bet kuriuo metu. Jei tame pačiame parke laisvos galios nebeturėsime, pasiūlysime įsigyti iš kito elektrinių parko.
Kokios saulės parko sutarties nutraukimo salygos?
Kol saulės parkas neprijungtas, galite bet kada nutraukti sutartį ir susigrąžinti visus sumokėtus pinigus. Po parko prijungimo elektrinę galima parduoti, perleisti, dovanoti kitam asmeniui.
Ar gyvenant nuomojamame būste galima įsigyti nutolusią elektrinę?
Deja, bet elektrinę įsigyti gali tik būsto (namo, buto, sodo namelio) savininkas ar bendraturtis.
Ar perkant saulės parką reikalingi bendrasavininkų sutikimai, jei namas, butas ar kitas pastatas priklauso daugiau nei vienam asmeniui?
Ne, bendrasavininkų sutikimo dėl saulės parko pirkimo nereikia, tačiau dokumentus pildyti turi asmuo, kuris yra pasirašęs sutartį su elektros tiekėju.
Kiek kWh generuos elektrinė saulės parke?
Įprastai skaičiuojama, kad 1 kW galios elektrinė generuoja apie 1000 kWh per metus. Tai priklauso ne tik nuo saulėtumo, bet ir sumontuotos įrangos efektyvumo.
Pavyzdžiui, mes garantuojame, kad saulės parke Vynupė generacija bus didesnė. Numatoma, kad pirmaisiais metais 1 kW sugeneruos mažiausiai 1079 kWh.
Paprastai generacija kiekvienais metais neženkliai mažėja.
Kas nutiks, jeigu sugeneruotos elektros energijos bus per mažai ar per daug?
Elektros energijos gali būti per daug, jei elektrinė pagamina daugiau nei planuota ar sumažėja elektros suvartojimas (pvz., pardavus vieną iš energiją naudojančių objektų).
Pagaminta elektros energija nedingsta - ji atiduodama į ESO tinklus „pasaugoti“ pagal pasirinktą plano mokestį. Gaminantys vartotojai gali rinktis vieną iš trijų galimybių:
- Apskaityti atiduotą elektros energiją kilovatvalandėmis (kWh), ir tą patį kiekį susigrąžinti už nustatytą kainą.
- Mokėti fiksuotą mėnesinį mokestį už instaliuotą elektrinės galią.
- Atsiskaityti kilovatvalandėmis (kWh), t.y. atiduoti į tinklą tam tikrą dalį pagamintos elektros energijos.
Visais atvejais perteklinės energijos kiekis kaupiasi ir perkeliamas į kitus mėnesius, jį suvartoti galite tuomet, kai generacija mažesnė. Apskaitinio laikotarpio pabaigoje už nesuvartotą elektros energiją galite gauti kompensaciją iš elektros energijos tiekėjo pagal sutartyje su juo numatytus įkainius. Pagamintas, bet nepanaudotas elektros energijos kiekis kaupiamas dvejus metus, o kompensacija už jį mokama lyginiais metais – 2024 m., 2026 m. ir t. t.
Atsiskaitymo už pasinaudojimą tinklais būdą galima pakeisti vieną kartą per metus.
Kokie yra šiuo metu galiojantys tarifai už energijos pasaugojimą, informacijos galite rasti ESO svetainėje. O pasirinkti būtent jums tinkaliausią planą padės mūsų patarimai ir skaičiuoklė: https://www.saulesgraza.lt/eso-planas
Jei elektros energijos jums per mažai, t.y. suvartojate daugiau nei pasigaminate, trūkstamą kiekį pirksite iš elektros tiekėjo pagal jūsų turimo plano tarifus. Taip pat galite įsigyti papildomos galios (kW) iš to paties ar kito saulės parko.
Padėsime įvertinti, kokios galios saulės elektrinė iš nutolusio parko būtų efektyviausia Jūsų šeimai, susisiekime.
Ar galima parduoti sugeneruotą elektros energiją?
Fiziniai asmenys parduoti elektros energijos negali. Tačiau už perteklinę elektros energiją (pasigamintą, bet nesuvartotą) elektros tiekėjas moka kompensaciją. Pagamintas, bet nepanaudotas elektros energijos kiekis kaupiamas dvejus metus, nuo balandžio 1 d. iki kovo 31 d. Kompensacija už jį mokama lyginiais metais – 2024 m., 2026 m. ir t. t.
Kompensacija mokama šiais atvejais:
1) Gaminantis vartotojas per ataskaitinį dvejų metų laikotarpį elektros tinklus patiekė didesnį elektros energijos kiekį nei suvartojo.
2) Gaminantis vartotojas nutraukia sutartį su tiekėju ar garantiniu tiekėju. Kompensacija už viršytą elektros energijos kiekį mokama tarpusavio sutartyje numatyta tvarka ir sąlygomis.
3) Gaminantis vartotojas keičia elektros energijos tiekėją savo objektui (kiekvienas nepriklausomas tiekėjas nustato savo kompensavimo tvarką ir sąlygas).
Kas įskaičiuota į saulės parko priežiūros mokestį? Ar jis nesikeis? Kokios kitos išlaidos?
Į metinį nutolusios elektrinės priežiūros mokestį įeina:
- draudimas
- techninė priežiūra
- žolės pjovimas
- modulių valymas
Paprastai sąskaita pateikiama po pirminio saulės elektrinės prijungimo ir vėliau kiekvienų metų sausio mėnesį, už būsimus metus.
Priežiūros mokestis gali keistis. „Saulės grąža“ sutartyse įsipareigoja, kad mokestis negali keistis dažniau nei kartą per trejus metus ir ne daugiau nei 5 proc.
Šiuo metu saulės parko „Vynupė“ priežiūros mokestis - tik 15 Eur/kW.
Jokių kitų mokesčių įrangos garantiniu laikotarpiu nėra. Jei remonto prireiktų pasibaigus garantijai, savininkams tai kainuotų proporcingai pagal turimą galią.
Kiek kainuoja parko utilizavimas? Kas po to nutinka vartotojams?
Įstatymuose numatyta, kad po 30 metų saulės parkai turi būti utilizuojami.
Nutolusių elektrinių savininkams saulės parko utilizavimas nieko nekainuoja, tai atlieka rangovas savo kaštais.
Vartotojai tuomet galės įsigyti nutolusią elektrinę kitame saulės parke.
Ar reikia keisti elektros skaitiklį įsigijus elektrinę saulės parke?
Taip. Elektros skaitiklis keičiamas ne tik įsirengiant saulės elektrinę ant namo stogo ar nuosavame žemės sklype, bet ir įsigyjant elektrinės dalį iš nutolusio saulės parko. Skaitiklį Jūsų namuose pakeis ESO specialistai nemokamai. Savarankiškai jums niekur kreiptis nereikės, viskuo pasirūpinsime mes.
Ar galiu saulės parke sugeneruotą elektros energiją naudoti keliems NT objektams?
Taip. Nutolusios elektrinės pagamintą elektros energiją galima priskiriama keliems nekilnojamo turto objektams. Svarbu, kad tiek elektrinė saulės parke, tiek NT objektai nuosavybės teise būtų valdomi to paties asmens. Prijungiamų elektros energiją vartojančių objektų skaičius nėra ribojamas.
ESO savitarnoje galėsite patys nurodyti, kokią elektrinės galios dalį norite priskirti vienam ar kitam objektui, o pagamintas elektros energijos kiekis priskiriamas kiekvienam objektui proporcingai pagal priskirtą elektrinės galios dalį. Paskirsčius elektrinės galią, kiekviename objekte elektra apskaitoma atskirai, o perteklinė energija negali būti perkelta iš vieno objekto į kitą. Reikalui esant, paskirstymo proporciją galėsite pakeisti.
Sutartis su saulės parko rangovu bus viena (jei saulės elektrinė įsigyta vienu kartu).
Nutolusios elektrinės generuojamą elektros energiją galima priskirti keliems objektams nepriklausomai nuo to, ar pasinaudojote APVA parama.
Neseniai ESO pasiūlė vartotojams naują galimybę - bendros apskaitos grupę. ESO savitarnoje sukūrus tokią grupę ir įtraukus į ją visus objektus, sukauptas elektros energijos kiekis bus skaičiuojamas bendrai, grupės lygiu. Tai reiškia, kad visi į grupę įtraukti objektai vartojimo metu dalinasi bendrai sukauptomis kilovatvalandėmis, ir nebebus atvejų, kai vienas objektas turi prikaupęs per daug, o kitame sukaupto energijos kiekio trūksta. Automatiškai iš ESO pusės bendra apskaita nėra vykdoma, klientas turi pats inicijuoti tokios grupės sukūrimą. Daugiau informacijos čia.
Ką daryti, jei pasikeitė gyvenamosios vietos adresas?
Elektrinė saulės parke yra „pririšta“ prie asmens, ne prie objekto. Todėl jeigu persikėlėte gyventi kitu adresu – galite persikelti ir savo saulės elektrinę (reikės pakeisti gyvenamosios vietos adresą). Elektrinės adreso keitimas atliekamas ESO savitarnoje.
Ką galiu daryti su savo saulės parko dalimi? Ar galiu parduoti, dovanoti, paveldėti?
Jeigu nusprendėte savo būstą parduoti kitam asmeniui – galite perleisti (parduoti) ir nutolusios saulės elektrinės dalį, jeigu naujasis savininkas sutinka. Tokiu atveju sutartis turėtų būti persirašoma naujo savininko vardu.
Net ir nekeisdami gyvenamosios vietos, galite savo saulės parko dalį parduoti kitam asmeniui (bet ne rangovui). Lygiai taip pat galite parko dalį padovanoti vienam ar keliems asmenims, palikti testamentu ar paveldėti. Kiekvienu atveju reikės pasirašyti pereidimo sutartį, naujam savininkui sudaryti naują sutartį su saulės parku, priskirti naują objektą.
Jei esate gavę APVA paramą, elektrinę savo nuosavybėje turite išlaikyti bent 5 metus. Jei praėjo mažiau laiko, reikalinga gauti APVA agentūros sutikimą dėl elektrinės perleidimo. Kitu atveju paramą gali tekti grąžinti.
Jei norite parduoti, padovanoti ar paveldėti iš mūsų įmonės įsigyto saulės parko dalį, prašome kreiptis el. paštu: info@saulesgraza.lt
Ką galiu daryti su savo saulės parko dalimi? Ar galiu parduoti, dovanoti, paveldėti?
Jeigu nusprendėte savo būstą parduoti kitam asmeniui – galite perleisti (parduoti) ir nutolusios saulės elektrinės dalį, jeigu naujasis savininkas sutinka. Tokiu atveju sutartis turėtų būti persirašoma naujo savininko vardu.
Net ir nekeisdami gyvenamosios vietos, galite savo saulės parko dalį parduoti kitam asmeniui (bet ne rangovui). Lygiai taip pat galite parko dalį padovanoti vienam ar keliems asmenims, palikti testamentu ar paveldėti. Kiekvienu atveju reikės pasirašyti pereidimo sutartį, naujam savininkui sudaryti naują sutartį su saulės parku, priskirti naują objektą.
Jei esate gavę APVA paramą, elektrinę savo nuosavybėje turite išlaikyti bent 5 metus. Jei praėjo mažiau laiko, reikalinga gauti APVA agentūros sutikimą dėl elektrinės perleidimo. Kitu atveju paramą gali tekti grąžinti.
Jei norite parduoti, padovanoti ar paveldėti iš mūsų įmonės įsigyto saulės parko dalį, prašome kreiptis el. paštu: info@saulesgraza.lt.