UAB "Saulės grąža" vykdo projektą „Lietuvos patirties ir žinių perdavimas bei klimato kaitos švelninimo priemonių įgyvendinimas diegiant saulės energetikos technologijas Gruzijoje.“ Pagrindinis projekto tikslas – prisidėti prie tarptautinio klimato kaitos finansavimo besivystančioje šalyje švelninant klimato kaitos priemones, mažinančias ŠESD kiekį ir perduodant geriausią Lietuvos patirtį bei žinias. Šiam tikslui įgyvendinti, projekto veiklų objektas pasirinktas Gruzijos vidaus reikalų ministerijos pastato dalis, Tbilisi mieste. Šis paramos gavėjo pasirinkimas turės ypač teigiamą poveikį projekto viešinimui, nes tikslinės grupės yra ne tik pastato darbuotojai, bet ir užsienio šalių atstovai, įvairaus rango valdžios atstovai. Projekto įgivendinimas skatins ne tik Gruzijos gyventojų švietimą, bet ir kitų visuomenės grupių informavimą, augantį pasitikėjimą atsinaujinančių išteklių energetikos technologijomis.
2013 m. Gruzija prisijungė prie Rytų Europos energijos vartojimo efektyvumo ir aplinkos apsaugos partnerystės (E5P), kuri pirma buvo įsteigta Ukrainoje. Jos tikslas – skatinti investicijas į energijos vartojimo efektyvumą ir aplinkos apsaugą Rytų partnerystės šalyse. Dėka palankios geografinės padėties šalyje saulės spinduliuotė siekia 1200 - 1800 kWh/m2 per metus, o saulėtų dienų skaičius per metus siekia 250 - 280.
2018 m. komunalinių paslaugų įrenginiai pagamino beveik devynis dešimtadalius saulės energijos gamybos. Iki 2019 m. vidurio bendra saulės energijos galia padidėjo iki daugiau nei 1570 megavatų, iš jų daugiau kaip 1000 megavatų yra komunalinių paslaugų įmonėse. Elektros energijos gamyba iš saulės energijos 2014 m. padidėjo nuo 229 tūkst. megavatvalandžių iki daugiau nei 2,4 milijono megavatvalandžių 2018 metais. Tai rodo, kad Gruzija skatina atsinaujinančių išteklių plėtrą, kuriama politinė-teisinė aplinka palanki naujų technologijų diegimui.
Pasaulinis energijos poreikis proporcingai auga didėjant gyventojų skaičiui, žmogaus veiklai ir technologinei plėtrai, todėl intensyvėja pasaulinė konkurencija dėl iškastinio kuro išteklių ir tai kelią grėsmę mūsų energijos vartojimo efektyvumui ir energetikos tvarumui.
Saulės energijos vartojimo efektyvumas yra labai svarbus užtikrinant saugią, patikimą, įperkamą ir tvarią ateities energetikos sistemą. Projekto metu bus įdiegtos atsinaujinančius išteklius naudojančios energijos gamybos technologijos, projekto rezultatai tiesiogiai prisidės prie šiltnamio reiškinį skatinančių dujų emisijos mažinimo regione ir turės ilgalaikį teigiamą poveikį energijos vartojimo efektyvumui pasirinktuose objektuose. Vertinama, kad įgyvendinus projekto veiklas šiltnamio reiškinį skatinančių dujų emisija bus sumažinta apie 3226,481 t.
Šios įstaigos teritorijoje bus įrengiami fotomoduliai, teiksiantys elektros energiją tiesioginiam vartojimui. Bendra planuojamų įrengti saulės elektrinių galia – 300 kW. Saulės elektrinių gaminama elektros energija bus naudojama įstaigos poreikiams. Taip pat bus įdiegtos stebėjimo sistemos, skirtos stebėti įrenginių efektyvumą ir projekto rezultatus. Planuojama, jog bus patenkinama didžioji dalis pastato metinio energijos poreikio.
Projektas įgyvendinamas nuo 2020 balandžio mėn. pagal Lietuvos Aplinkos ministerijos Klimato kaitos specialiąją programą.
LR aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros skiriama subsidija – 240 376 be PVM. Projektas finansuojamas iš klimato kaitos programos lėšų.
Finansinę paramą besivystančioms šalims klimato kaitos srityje Lietuva teikia nuo 2011 m. Efektyvus energijos vartojimas – vienas iš geriausių būdų mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų ir kitų teršalų išmetimą. Projektas Gruzijoje padės aktyviai mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją ir didinti energijos gamybos iš atsinaujinančių išteklių apimtį. Projekto rezultatai prisidės prie ŠESD emisijos mažinimo regione ir turės tiesioginį ilgalaikį teigiamą poveikį energijos vartojimo efektyvumui pasirinktame objekte.
Projekto partneris ir naudos gavėjas
„GRUZIJOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJA“
Projekto finansavimas
Lietuvos Respublikos klimato kaitos programa
Projekto trukmė
Nuo 2020.04 iki 2021.03
Bendros projekto išlaidos
383 730,00 Eur. (be PVM)